“Irán megsemmisülne, ha megpróbálna megölni” – Teheránt is megfenyegette Trump

A Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel való találkozója előtt Trump aláírta azt az elnöki memorandumot, amely újból bevezette Washington Iránnal szembeni, “maximális nyomásgyakorlásra” alapuló politikáját.

A Irán elleni “maximális nyomásgyakorlásról” szóló memorandum aláírása közben Trump elmondta, hogy utasításokat hagyott a tanácsadóinak, hogy semmisítsék meg Iránt, ha az merényletet követ el ellene.

„Utasítást hagytam, hogy ha megteszik, megsemmisülnek, nem marad belőlük semmi”

– mondta

Az amerikai elnök elmondta azonban, hogy hajlandó lenne találkozni iráni kollégájával, hogy megpróbálja meggyőzni Iránt arról, hogy adja fel az atomfegyver kifejlesztésére irányuló erőfeszítéseit.

Trump később azzal vádolta Joe Biden korábbi elnököt, hogy nem sikerült szigorúan betartatni az iráni olajexportra vonatkozó amerikai szankciókat, amelyek Trump szerint felbátorították Teheránt, mivel lehetővé tették számára, hogy olajat adjon el, amiből aztán finanszírozni tudta a nukleáris fegyverprogramját és a közel-keleti terrorproxyjait.

Figyelmeztette Donald Trumpot a hírszerzés: Irán meg akarja ölni őt

Közleményt adott ki a republikánus elnökjelölt kampánystábja.

Maximális nyomásgyakorlás

Miközben aláírta a memorandumot, Trump nagyon keménynek minősítette azt, és azt mondta, sokáig tépelődött, hogy megtegye-e a lépést.

„Nálam ez nagyon egyszerű: Iránnak nem lehet atomfegyvere” 

– mondta Trump, majd arra a kérdésre, hogy Teherán milyen közel van a fegyverhez, Trump azt válaszolta, hogy „túl közel”.

Trump memoranduma egyebek mellett arra utasítja az amerikai pénzügyminisztert, hogy gyakoroljon „maximális gazdasági nyomást” Iránra, beleértve a szankciókat és intézkedéseket a meglévő szankciókat megsértőkkel szemben.

New York Times: Irán titokban felgyorsította a nukleáris fegyverek gyártását

Az amerikai hírszerzés szerint Irán egy primitív nukleáris bombát állíthat elő.

Utasítja továbbá a pénzügyminisztériumot és a külügyminisztériumot, hogy „szorítsák nullára Irán olajexportját”.

Teherán olajexportja 2023-ban 53 milliárd dollárt hozott, egy évvel korábban pedig 54 milliárd dollárt az amerikai Energiainformációs Hivatal becslései szerint. 

Az iráni kitermelés 2024 folyamán az OPEC adatai alapján 2018 óta a legmagasabb szinten van.

Trump első hivatali idejének egy részében a szankciók újbóli bevezetése után szinte sikerült nullára szorítani Irán olajexportját. Biden hivatali ideje alatt ez megváltozott, mivel Iránnak sikerült kijátszania a szankciókat.

Telegraph: Izraelt és Európát is elérő atomrakétákat fejleszt Irán

A lap titkos hírszerzési forrásokra támaszkodó cikke felfedte az iráni rezsim két szigorúan védett létesítményében zajló nukleáris fejlesztéseket.

Iráni aggodalmak

Irán vezető döntéshozói körében egyre nagyobb az aggodalom, hogy Trump felhatalmazhatja Netanjahut arra, hogy csapást mérjen Irán nukleáris létesítményeire.

Teherán külügyminisztere a múlt héten az Al Jazeerának azt mondta, hogy Irán azonnal és határozottan válaszol, ha nukleáris létesítményeit megtámadják,

ami „totális háborúhoz vezetne a térségben”.

Ha Izrael és az Egyesült Államok katonai támadást indítana az iráni nukleáris létesítmények ellen, az „az egyik legnagyobb történelmi hiba lenne, amit az USA elkövethet” – mondta Abbász Araghcsi.

Európai diplomata: Izrael eldöntötte, hogy megtámadja Irán atomlétesítményeit

„Úgy véljük, hogy Izrael az elmúlt hónapok közel-keleti fejleményei nyomán döntött a támadás mellett” – mondta egy magas rangú európai diplomata.

Ezer tonna rakétahajtóanyag tart Kínából Iránba – mire készül Teherán?

A tisztviselők szerint a hajókon lévő nátrium-perklorátból akár 960 tonna ammónium-perklorát is előállítható.