Felmérés: az izraeliek hallani sem akarnak egy Palesztin Államról

Közel 18 év óta először fordult elő, hogy az izraeli zsidók többsége ellenzi egy palesztin állam létrehozását bármilyen formában.

Az izraeliek 71 százaléka ellenzi egy palesztin állam létrehozását Júdeában és Szamáriában. Közel 70 százalékuk azt szeretné, ha Izrael szuverenitását kiterjesztenék a területre – derült ki egy január 29-én végzett közvélemény-kutatásból.

„Az eredmények éppen időben kerültek nyilvánosságra Netanjahu miniszterelnök Trump elnökkel való látogatása előtt. Bibi most már azzal a világos ténnyel mehet az Egyesült Államok elnökéhez, hogy ez Izrael népének akarata” – mondta a JNS-nek Avi Abelow, a felmérést társfinanszírozó Pulse of Israel vezérigazgatója.

A két vezető között valószínűleg szóba kerül majd Júdea és Szamária (Ciszjordánia) jövője, de az arab országokkal való diplomáciai kapcsolatok is várhatóan kulcsfontosságú téma lesz.

Mohammed bin Szalman szaúdi koronaherceg jelezte, hogy a palesztin állam megteremtése feltétele a jeruzsálemi kapcsolatok normalizálásának. (Ron Dermer stratégiai ügyekért felelős miniszter a Knesszet plénumában január 22-én tartott beszédében azt mondta, hogy Izrael „nem tett ilyen ígéretet”.)

Jó hír: Szaúd-Arábia és Izrael békét köthet, ha véget ér a gázai háború

Az izraeli vezetés szerint akár a palesztin állam létrehozása nélkül is megvalósulhat a két ország közötti normalizáció.

A felmérés megkérdezte a válaszadókat, hogy támogatnák-e a palesztin állam létrejöttét egy izraeli-szaúdi békemegállapodás részeként. A válaszadók több mint a fele azt mondta, hogy még akkor sem támogatná, ha ezt a szaúdi normalizációhoz kötnék.

Harminckilenc százalék azt mondta, hogy támogatna egy palesztin államot egy szaúdi megállapodáshoz kötve. Nyolc százalékuknak nem volt véleménye.

Az eredmények egybecsengenek a Jeruzsálemi Biztonsági és Külügyi Központ 2024 májusában végzett felmérésével, amely szerint az izraeli közvélemény 64 százaléka ellenezte a palesztin állam létrehozását a szaúdiakkal való normalizáció részeként.

Netanjahu eddig hallgatott a Júdea és Szamária feletti izraeli szuverenitás kiterjesztéséről, bár Trump támogatásával megkísérelte ezt a régió egyes részeire az amerikai elnök első, 2020-as mandátuma idején.

Izrael csúcstechnológiás biztonsági kerítést épít a jordán határon

Irán a jordániai hatóságokat kijátszva csaknem két éve rendszeresen próbál fejlett fegyvereket csempészni a palesztin terroristáknak.

A kétállami megoldás vége

A kétállami megoldás elvetése Júdea és Szamária Izrael általi annektálásán keresztül volt a témája egy 2024 októberében Jeruzsálemben tartott konferenciának. A konferencia inspirációjaként szolgált Trump volt izraeli amerikai nagykövetének, David Friedmannak új könyve.

Netanjahu koalíciójának egyik prominens tagja, Bezalel Szmotrics pénzügyminiszter, a Vallásos Cionizmus Párt vezetője novemberben azt mondta, hogy Trump megválasztása lehetőséget ad az annexióra.

„Nincs kétségem afelől, hogy Trump elnök, aki az első ciklusban bátorságot és elszántságot mutatott döntéseiben, támogatni fogja Izrael államot ebben a lépésben” – mondta.

A Júdea és Szamária feletti izraeli jogkiterjesztést szorgalmazó csoportokhoz tartoznak olyanok is, mint a Szuverenitás Mozgalom, egy izraeli civil szervezet, amely szintén társszponzorálta az új felmérést.

Izraeli jogkiterjesztés – palesztin támogatással?

Érdemes tudomásul venni, hogy a Közel-Kelet szabályai nem az európai értelmiség értékrendjéhez igazodnak. Amichay Mihály Éva publicisztikája.

„A Szuverenitás Mozgalom elégedett a felmérés eredményeivel, amelyek a nemzet palesztin államon keresztüli béke illúziójából való felébredést tükrözik” – mondták a csoport társelnökei, Nadia Matar és Yehudit Katsover. „Az izraeli közvélemény most már megérti, hogy csak a szuverenitás, amely biztonságot és regionális stabilitást hoz”.

A felmérés szerint az izraeli közvélemény 80%-a egyetértett azzal a Trump által január 25-én felvetett ötlettel, hogy az arab országok, különösen Egyiptom és Jordánia, több palesztint fogadjanak be a Gázai övezetből, amíg eltakarítják a romokat az enklávéban. Mindössze 10% ellenezte a javaslatot. További 10%-nak nem volt véleménye a kérdésről.

Abelow elmondta: „Az izraeliek felismerték, hogy az arab önrendelkezés Júdeában és Szamáriában egzisztenciális veszélyt jelent mindannyiunk életére, ahogyan az Gázában is volt”.

“Egymillió zsidót Szamáriába” – egy izraeli miniszter is kiállt a terv mellett

„Városokat fogunk itt építeni, közösségeket fogunk építeni” – ígérte Joszi Dagan, akinek terve mellett kiállt az izraeli építésügyi miniszter is.

A Szuverenitás Mozgalom Trump „az erőn keresztüli béke” doktrínáját alkalmazza „egy olyan ellenséggel szemben, amely arra neveli gyermekeit, hogy zsidókat öljenek és elpusztítsák Izrael zsidó államát” – tette hozzá Abelow, megjegyezve, hogy a Palesztin Hatóság, amely Júdea és Szamária arabok lakta területeit uralja, ugyanazt a célt követi, mint a Hamász.

A közvélemény-kutatás szerint a palesztin államot ellenzők 71%-ának 59%-a ellenezte azt a múltban. További 12% egykoron támogatta a palesztin államot, de meggondolta magát.

A palesztin államot továbbra is támogatók 25%-a korábban is ezen az állásponton volt. Mindössze 4% változtatta meg álláspontját az ellenzésről a támogatásra.

Az a 804 felnőtt megkérdezésével készült felmérés azt mutatta, hogy közel 18 év óta először fordult elő, hogy az izraeli zsidók többsége ellenzi egy palesztin állam létrehozását bármilyen formában.

Trump ellenzi az izraeli szuverenitás kiterjesztését Júdea-Szamáriában

Az új amerikai elnök Szaúd-Arábiára hivatkozva vétózná meg az annexiót.

Ez véresnek ígérkezik: a Hamász mozgósítást hirdetett a Palesztin Hatóság ellen

Egymást gyilkolják a palesztinok, de a világ csak hallgat, mert nem lehet érte a zsidókat hibáztatni.