Steve Witkoff, a Fehér Ház megbízottja a közel-keleti útja végén az Axiosnak adott interjúban elmondta, hogy a Gázai övezet újjáépítése 10-15 évet vehet igénybe.
A Trump-kormányzat szeretné, ha a tűzszünet folytatódna és Gáza stabilizálódna, hogy továbbléphessen a Közel-Kelettel kapcsolatos ambiciózus tervei megvalósításában, amelyek között szerepel egy békemegállapodás elérése Szaúd-Arábia és Izrael között, valamint az Iránnal való megegyezés elérése annak nukleáris programjáról – írja az Axios.
A kormányzat azon dolgozik, hogy lezárja az Izrael és a Hamász közötti, a Gázában fogva tartott túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodás első szakaszának végrehajtását a tűzszünetért cserébe.
A Fehér Ház azonban már a megállapodás következő fázisain és a Gázai övezet újjáépítésének tervén gondolkodik.
Gáza romokban
„Ami elkerülhetetlen volt, hogy Gázából szinte semmi sem maradt”
– mondta Witkoff az Axiosnak.
„Az emberek észak felé tartanak, hogy visszatérjenek az otthonaikba, és megnézzék, mi történt, majd megfordulnak és elmennek … nincs víz és nincs áram. Megdöbbentő, hogy mekkora károk keletkeztek ott” – tette hozzá.
Witkoff csütörtökön azután hagyta el Izraelt, hogy a Hamász szabadon engedett további nyolc túszt (három izraelit és öt thaiföldit), akiket Gázában tartottak fogva. Izrael 110 palesztin terroristát engedett szabadon a tűzszüneti megállapodás részeként.
A Fehér Ház megbízottja szerdán napjának nagy részét a Gázai övezetben töltötte, hogy a földről és a levegőből is megvizsgálja a helyzetet. Ő volt az első amerikai tisztviselő, aki 15 év óta Gázába látogatott.
Witkoff elmondta, hogy a segélyek a terveknek megfelelően érkeznek Gázába, az emberek a megállapodásnak megfelelően visszatérnek Gáza északi részébe, és a Netzarim-folyosón és a Philadelphi-folyosónál a biztonsági intézkedések „jobban működnek, mint amire számított”.
„Ezért mentem Gázába – hogy ellenőrizzem a végrehajtást, mert ez nagyon fontos. Az, hogy ez hogyan történik, befolyásolni fogja, hogy el tudunk-e jutni a megállapodás második fázisához” – mondta Witkoff az interjúban.
Mi várható?
Witkoff elmondta, hogy amit a helyszínen, az izraeli oldalon lévő kilátópontokról és a Gáza feletti helikopteres repülés során látott, az az, hogy a pusztítás óriási.
Witkoff, aki ingatlanfejlesztő volt korábban, úgy becsüli, hogy csak a bontás és a törmelék elszállítása öt évet vesz igénybe.
A Gáza alatt húzódó számos alagút lehetséges hatásainak felmérése az új alapok építése miatt további néhány évet vehet igénybe. Maga az újjáépítés pedig még évig tartana.
„Volt ez a felfogás, hogy öt év alatt eljuthatunk egy szilárd tervhez Gáza számára. De ez lehetetlen. Ez egy 10-15 éves újjáépítési terv”
– mondta.
A hét elején Trump elnök felvetette azt az ötletet, hogy a palesztin civileket a Gázai övezetből Egyiptomba és Jordániába telepítenék át, amíg az enklávét újjáépítik. Mindkét ország nyilvánosan elutasította az ötletet, és közölte, hogy nem vesz részt a palesztinok Gázából való kitelepítésében.
Witkoff az Axiosnak elmondta, hogy nem tárgyalt Trumppal a palesztinok Gázából való kitelepítésének ötletéről. Azt mondta, hogy a látogatása során látottak alapján Gáza „lakhatatlan”.
„Semmi sem maradt állva. Sok a fel nem robbant lőszer. Nem biztonságos ott sétálni. Nagyon veszélyes. Ezt nem tudtam volna anélkül, hogy odamegyek és megvizsgálom” – mondta.
Szaúdi szál
Witkoff előzetesen kedden Rijádban találkozott Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel (MBS), mielőtt Izraelbe utazott.
„Nagyon jó találkozóm volt a trónörökössel. Úgy érezte, hogy haladunk a tűzszünet és a túszok szabadon bocsátása terén” – mondta Witkoff.
Witkoff elmondta, hogy általánosságban érintették az Izraellel való normalizáció kérdését is, „de nem ástuk bele magunkat. Remélhetőleg ez a megfelelő időben meg fog történni”.
Witkoff megerősítette, hogy a szaúdi kormány kérésére találkozott Rijádban Mahmúd Abbász palesztin elnök helyettesével, Husszein al-Sejkkel is.
Witkoff elmondta, hogy üzenete Netanjahunak és más izraeli politikusoknak, akikkel az út során találkozott, beleértve azokat is, akik kritikusan viszonyulnak a gázai megállapodáshoz, az, hogy az eddigi eredmények pozitívak.
„Nálunk nincs erőszak Gázában. Csendes volt a helyzet. Vegyük észre mindannyian a pozitív dolgokat, amelyek történnek. Be kell fejeznünk az első fázist, és megfelelően végre kell hajtanunk, majd áttérni a második fázisra” – mondta.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.