Steve Witkoff: Gáza lakhatatlan, 10-15 évbe telhet az újjáépítése

Steve Witkoff, a Fehér Ház megbízottja a közel-keleti útja végén az Axiosnak adott interjúban elmondta, hogy a Gázai övezet újjáépítése 10-15 évet vehet igénybe.

A Trump-kormányzat szeretné, ha a tűzszünet folytatódna és Gáza stabilizálódna, hogy továbbléphessen a Közel-Kelettel kapcsolatos ambiciózus tervei megvalósításában, amelyek között szerepel egy békemegállapodás elérése Szaúd-Arábia és Izrael között, valamint az Iránnal való megegyezés elérése annak nukleáris programjáról – írja az Axios.

A kormányzat azon dolgozik, hogy lezárja az Izrael és a Hamász közötti, a Gázában fogva tartott túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodás első szakaszának végrehajtását a tűzszünetért cserébe.

A Fehér Ház azonban már a megállapodás következő fázisain és a Gázai övezet újjáépítésének tervén gondolkodik.

Nem lesz olcsó: harmincezer milliárd forintba kerülhet Gáza újjáépítése?

A tűzszüneti megállapodás életbe lépésével egyre több kérdés merül fel a Gázai övezet jövőjével kapcsolatban.

Gáza romokban

„Ami elkerülhetetlen volt, hogy Gázából szinte semmi sem maradt” 

– mondta Witkoff az Axiosnak.

„Az emberek észak felé tartanak, hogy visszatérjenek az otthonaikba, és megnézzék, mi történt, majd megfordulnak és elmennek … nincs víz és nincs áram. Megdöbbentő, hogy mekkora károk keletkeztek ott” – tette hozzá.

Witkoff csütörtökön azután hagyta el Izraelt, hogy a Hamász szabadon engedett további nyolc túszt (három izraelit és öt thaiföldit), akiket Gázában tartottak fogva. Izrael 110 palesztin terroristát engedett szabadon a tűzszüneti megállapodás részeként.

Merész terv: Indonéziába telepítenék át a gázai civileket

Steve Witkoff, Trump közel-keleti megbízottja egy új ötlettel állt elő.

A Fehér Ház megbízottja szerdán napjának nagy részét a Gázai övezetben töltötte, hogy a földről és a levegőből is megvizsgálja a helyzetet. Ő volt az első amerikai tisztviselő, aki 15 év óta Gázába látogatott.

Witkoff elmondta, hogy a segélyek a terveknek megfelelően érkeznek Gázába, az emberek a megállapodásnak megfelelően visszatérnek Gáza északi részébe, és a Netzarim-folyosón és a Philadelphi-folyosónál a biztonsági intézkedések „jobban működnek, mint amire számított”.

„Ezért mentem Gázába – hogy ellenőrizzem a végrehajtást, mert ez nagyon fontos. Az, hogy ez hogyan történik, befolyásolni fogja, hogy el tudunk-e jutni a megállapodás második fázisához” – mondta Witkoff az interjúban.

Amerikai és arab zsoldosok bukkantak fel Gázában

Sötét egyenruhát viselő amerikaiakról, és az arab nyelv egyiptomi dialektusát beszélő katonák megjelenéséről érkeztek hírek.

Mi várható?

Witkoff elmondta, hogy amit a helyszínen, az izraeli oldalon lévő kilátópontokról és a Gáza feletti helikopteres repülés során látott, az az, hogy a pusztítás óriási.

Witkoff, aki ingatlanfejlesztő volt korábban, úgy becsüli, hogy csak a bontás és a törmelék elszállítása öt évet vesz igénybe.

A Gáza alatt húzódó számos alagút lehetséges hatásainak felmérése az új alapok építése miatt további néhány évet vehet igénybe. Maga az újjáépítés pedig még évig tartana.

„Volt ez a felfogás, hogy öt év alatt eljuthatunk egy szilárd tervhez Gáza számára. De ez lehetetlen. Ez egy 10-15 éves újjáépítési terv” 

– mondta.

Konok Péter már megint hülyeségeket beszél Gázáról

Az anarchista történész ismét bődületes badarságokat állított vasárnap délutáni Facebook-bejegyzésében. 

A hét elején Trump elnök felvetette azt az ötletet, hogy a palesztin civileket a Gázai övezetből Egyiptomba és Jordániába telepítenék át, amíg az enklávét újjáépítik. Mindkét ország nyilvánosan elutasította az ötletet, és közölte, hogy nem vesz részt a palesztinok Gázából való kitelepítésében.

Witkoff az Axiosnak elmondta, hogy nem tárgyalt Trumppal a palesztinok Gázából való kitelepítésének ötletéről. Azt mondta, hogy a látogatása során látottak alapján Gáza „lakhatatlan”.

„Semmi sem maradt állva. Sok a fel nem robbant lőszer. Nem biztonságos ott sétálni. Nagyon veszélyes. Ezt nem tudtam volna anélkül, hogy odamegyek és megvizsgálom” – mondta.

Trump véget vet a népirtásnak: nem kapnak több óvszert a gázaiak

Már várjuk a nemzetközi felháborodást a Gázát fenyegető óvszer-hiány kapcsán.

Szaúdi szál

Witkoff előzetesen kedden Rijádban találkozott Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel (MBS), mielőtt Izraelbe utazott.

„Nagyon jó találkozóm volt a trónörökössel. Úgy érezte, hogy haladunk a tűzszünet és a túszok szabadon bocsátása terén” – mondta Witkoff.

Witkoff elmondta, hogy általánosságban érintették az Izraellel való normalizáció kérdését is, „de nem ástuk bele magunkat. Remélhetőleg ez a megfelelő időben meg fog történni”.

Witkoff megerősítette, hogy a szaúdi kormány kérésére találkozott Rijádban Mahmúd Abbász palesztin elnök helyettesével, Husszein al-Sejkkel is.

Witkoff elmondta, hogy üzenete Netanjahunak és más izraeli politikusoknak, akikkel az út során találkozott, beleértve azokat is, akik kritikusan viszonyulnak a gázai megállapodáshoz, az, hogy az eddigi eredmények pozitívak.

„Nálunk nincs erőszak Gázában. Csendes volt a helyzet. Vegyük észre mindannyian a pozitív dolgokat, amelyek történnek. Be kell fejeznünk az első fázist, és megfelelően végre kell hajtanunk, majd áttérni a második fázisra” – mondta.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Jó hír Izraelnek is: Rijád 230 ezer milliárd forintot fektet be az USA-ban

Dan Diker, a Jerusalem Center for Public Affairs elnöke szerint Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg ígérete kitűnő hír Izrael számára.

Trump: az Ábrahám-egyezmény kiterjesztésére fogjuk használni a gázai tűzszünetet

„Kormányom a békére törekszik” – üzente Trump, aki örül annak, hogy hamarosan hazatérhetnek az izraeli és amerikai túszok.