Működésben a Zagrosz: korszerű kémhajót állított hadrendbe az iráni rezsim

Az iráni hadsereg bemutatott egy korszerű felderítő hajót – közölte az állami média szerdán, miközben az iráni katonai erők országszerte gyakorlatokat tartottak, amelyek az ország nukleáris létesítményeinek védelmére összpontosítottak.

„Az ország első, Zagrosz nevű jelfelderítő hajója csatlakozik a haditengerészet harci műveleteihez”

– jelentette az iráni állami televízió.

Az iráni gyártmányú hajó elektronikus érzékelőkkel, elfogórakétákkal és más kiber- és hírszerzési képességekkel van felszerelve.

A Zagrosz vízre bocsátása napokkal a hadsereg és az Iszlám Forradalmi Gárda által végrehajtott nagyszabású hadgyakorlatokkal egyidőben történik, amelyek március közepéig tartanak, és amelyek a kulcsfontosságú nukleáris létesítmények, köztük Natanz, Fordow és Khondab védelmére összpontosítanak.

Iran Military on X (formerly Twitter): „Iran unveils Zagros (313), its first domestically built advanced reconnaissance vessel pic.twitter.com/u9N4h0wW2R / X”

Iran unveils Zagros (313), its first domestically built advanced reconnaissance vessel pic.twitter.com/u9N4h0wW2R

Az állami média által idézett Shahram Irani admirális, a haditengerészet vezetője azt mondta, hogy az új kémhajó „az iráni haditengerészet figyelő szemét fogja képezni a tengereken és óceánokon”.

Made in Israel: hazai gyártású rakétahajókat kap az izraeli haditengerészet

A Reshef rakétahajók fejlett technológiája kivételes képességeket és haditengerészeti fölényt biztosít majd az IDF számára. 

Irán gyakran dicsekszik katonai eredményeivel, bár nem mindig lehet biztosan megállapítani, hogy igazat mond-e ezekről.

Az Iszlám Köztársaság 2017-ben azt állította, hogy bemutatott egy hazai gyártású harckocsit, amely „képes rakétákat kilőni és pontosan irányítani azokat”.

Korábban az iráni Forradalmi Gárda azt állította, hogy sikeresen tesztelt egy Hormuz 2 típusú ballisztikus rakétát.

Tavaly decemberben az iráni haditengerészet azt állította, hogy hazai gyártású, kifinomult cirkálórakétákkal bővítette arzenálját.

A hét elején a Forradalmi Gárda pedig bemutatott egy új földalatti rakétabázist, amelyet „rakétavárosként” jellemeztek, amely fejlett iráni rakétáknak ad otthont, köztük az „Emad, Qadr és Qiam” rakétáknak, amelyek mindegyike folyékony üzemanyaggal működik.

Érkezik a Sárkány, az izraeli haditengerészet legújabb tengeralattjárója

Az atomfegyverek hordozására is alkalmas Dolphin 2-osztályú tengeralattjáró az INS „Drakon” – azaz Sárkány – nevet kapta.

A most zajló iráni hadgyakorlatok egybeesnek Donald Trump megválasztott amerikai elnök hétfői beiktatásával.

Mint ismert, Trump első hivatali ideje alatt az Egyesült Államok kilépett a Teherán nukleáris tevékenységének megfékezését célzó 2015-ös megállapodásból, és ismét szankciókat vezetett be Irán ellen.

A hónap elején az Axios amerikai hírportál arról számolt be, hogy Joe Biden elnöknek bemutatták az iráni nukleáris létesítmények elleni csapás lehetőségeit, hogy meghiúsítsák az iráni atombomba lehetséges kifejlesztését.

Irán azt állítja, hogy atomprogramja kizárólag békés célokat szolgál, és tagadja, hogy atomfegyverek kifejlesztésére irányuló szándékát.

Ennek ellenére Teherán az elmúlt években növelte a dúsított urán előállítását, és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség nukleáris megfigyelőszervezete szerint az egyetlen nem atomfegyverrel rendelkező állam, amely 60 százalékosra dúsított uránnal rendelkezik, ami már nagyon közel van van az atombombához szükséges 90 százalékos dúsítási szinthez.

„Megérettek a feltételek az iráni atomprogram elleni támadásra”

„Irán még soha nem volt ennyire sebezhető a nukleáris képességei elleni csapásokkal szemben” – nyilatkozta egy izraeli tisztviselő a The Jerusalem Postnak.

Háborúra van pénz, a polgárokra nincs – miért van Iránban energiaválság?

A világ egyik legnagyobb kőolaj- és földgázkészletével bíró ország komoly energiahiánnyal küszködik. Hogy lehet ez? Elmagyarázzuk!