„Tartózkodjon az Izrael elleni uszítástól” – zsidó vezetők üzentek a pápának

A legnagyobb amerikai zsidó szervezetek vezetői levelet írtak Ferenc pápának, miután az bírálta Izraelnek a Hamász elleni gázai terrorellenes műveleteit.

A levélben Harriet Schleifer és William Daroff, The Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations elnöke és vezérigazgatója a következőket írta a katolikus egyházfőnek:  „Nagyra értékeljük és osztjuk az ártatlan civilek szenvedése iránti aggodalmát, valamint azt a vágyát, hogy békét és empátiát terjesszen a világban. Azonban az Ön által tett kijelentések, mint például: ‘Tegnap gyerekeket bombáztak. Ez kegyetlenség, ez nem háború’,

csak arra szolgálnak, hogy befeketítsék Izrael jogos katonai műveletét, és táplálják az antiszemitizmust a zsidó állam igazságtalan célkeresztbe állításával”.”

„Ez a narratíva nem ismeri el Izrael jogát arra, hogy megvédje magát az október 7-i mészárlás után, amelynek során a Hamász terroristái 1200 ártatlan civilt gyilkoltak meg és 251 túszt ejtettek, akik közül 101-en még mindig fogságban vannak. Továbbá nem ismeri el, hogy a Hamász emberek használ élő pajzsként és a polgári infrastruktúrát terrorista célokra, veszélybe sodorva ezzel Gáza teljes lakosságát” – tették hozzá.

„Mivel a globális antiszemitizmus rekordmagasságban van, az amerikai zsidó közösség arra kéri Önt, hogy tartózkodjon a gyújtó hangú megjegyzésektől, és építsen hidakat a két népünk között” 

– zárul a levél.

“Legéppuskázzák a gyerekeket” – Ferenc pápa ismét nekiment Izraelnek

Lassan nem telik el úgy nap, hogy Ferenc pápa ne kritizálja a terroristák ellen harcoló zsidó államot.

Mint arról a Neokohn is beszámolt, a pápa a közelmúltban több ellentmondásos megjegyzést is tett a gázai háborúval kapcsolatban, amelyek miatt bírálták őt Izraelben és a külföldi zsidó közösségek részéről is.

December végén Ferenc pápa megismételte, hogy elítéli Izraelnek a Gázai övezetre mért csapásait, „kegyetlenségnek” nevezve a támadásokat.

„És fájdalommal gondolok Gázára, a sok kegyetlenségre, a gyerekekre, akiket géppuskával lőnek le, az iskolák és kórházak bombázására. Micsoda kegyetlenség” – mondta a pápa a Vatikánban.

A pápa egy nappal korábbi hasonló kijelentéseit az izraeli külügyminisztérium bírálata követte.

A külügyminisztérium szerint Ferenc pápa megjegyzései „különösen kiábrándítóak, mivel elszakadnak Izrael dzsihadista terrorizmus elleni harcának – egy október 7-én kezdődő, többfrontos háborúnak – valódi és tényszerű összefüggéseitől”.

„Elég volt a kettős mércéből és a zsidó állam és népének kipécézéséből”

– tette hozzá a külügy egyik szóvivője.

„Ferenc pápa nem írhatja át a Bibliát – Jézus zsidó volt, nem palesztin”

A Proclaiming Justice to The Nations elnöke szerint a Ferenc pápa viselkedése sérti Jézust.

Tavaly novemberben zsidó csoportok azért bírálták Ferenc pápát, miután úgy tűnt, hogy mind Izraelt, mind a Hamászt „terrorizmussal” vádolta.

David Lau rabbi, Izrael akkori askenázi főrabbija később levelet írt Ferenc pápának, amelyben felszólította, hogy vonja vissza megjegyzéseit.

Egy nemrég megjelent könyvben Ferencnek tulajdonított megjegyzések azt sugallták, hogy a nemzetközi közösségnek meg kellene vizsgálnia, hogy Izrael folyamatban lévő gázai hadjárata népirtásnak minősíthető-e.

Miután bírálták e megjegyzések miatt, a pápa azt állította, hogy szavait félreértették, és kiragadták a szövegkörnyezetből.

Európai rabbik szerint Ferenc pápa Izrael-ellenes propagandát terjeszt

„Egy nagy vezető minden egyes szavának óriási következményei vannak” – üzente a katolikus egyházfőnek az Európai Rabbik Konferenciája.