Szíria egykor a világ egyik legnagyobb zsidó közösségének adott otthont. A szír zsidók száma azonban napjainkra drámaian lecsökkent, különösen Izrael Állam 1948-as kikiáltása és az arab pogromok és zsidóüldözések után.
Ma már csak kilenc zsidó él Szíriában, akik a közösség vezetője szerint szinte mind idősebb férfiak és nők. A közösség úgy véli, hogy néhány éven belül egyetlen szíriai zsidó sem marad az országban – olvasható az AP riportjában.
A lerombolt damaszkuszi Dzsobar zsinagógába, más néven Elijahu Hanavi zsinagógába csütörtökön az egyik látogató az ősz hajú Bakhour Chamntoub, a szíriai közösség vezetője volt.
„Sokat jelent nekünk ez a zsinagóga”
– mondta a 74 éves férfi az Associated Press-nek, miután 15 év elteltével először látogatott el újra a helyre.
Chamntoub hallotta korábban, hogy a zsinagóga megsérült, de arra nem számított, hogy egy része teljesen romos lesz.
„Őszintén szólva zavarban vagyok” – mondta.
Chamntoub elmondta, hogy zsidó emberek a világ minden tájáról hívták őt, hogy készek segíteni az újjáépítésben.
A háború alatt nem volt hajlandó elhagyni Szíriát, miközben mind a 12 testvére elment. Azt mondta, boldog Szíriában, és olyan emberek veszik körül, akik tisztelik őt.
Chamntoub egyike volt azon kevés zsidóknak, akik nyíltan beszéltek a hitéről, és hozzátette, hogy soha nem szembesült diszkriminációval. Azt mondta, hogy a többi zsidó biztonsági okokból nem akar nyíltan beszélni a Szíriában Izraellel szembeni ellenségeskedés és attól való félelem közepette, hogy kémeknek vagy kollaboránsoknak bélyegzik őket.
A szír zsidó közösség története
A szíriai zsidó közösség Illés próféta közel 3000 évvel ezelőtti damaszkuszi tartózkodásáig nyúlik vissza. 1099 után, amikor a keresztény seregek meghódították Jeruzsálemet az első keresztes hadjáratban, és lemészárolták a város muzulmán és zsidó lakosait, a hírek szerint mintegy 50 000 zsidó menekült Damaszkuszba, ami a lakosság közel egyharmadát tette ki. Később újabb zsidók érkeztek Európából, az 1492-ben kezdődött spanyol inkvizíció elől menekülve.
A szíriai közösség a 20. század elején körülbelül 100 ezer főt számlált.
Az Izrael létrehozásához vezető években a szíriai zsidók feszültségekkel és diszkriminációval szembesültek. Sokan ezért inkább kivándoroltak Izraelbe, az Egyesült Államokba és más országokba.
Az Aszad család 54 éves uralkodása alatt a szíriai zsidók névleg vallásszabadságot élveztek, de a közösség tagjainak megtiltották, hogy az országon kívülre utazzanak, hogy megakadályozzák őket az alijázásban. Az arab-izraeli béketárgyalások megkezdése után azonban feloldották az utazási korlátozásokat, többen távoztak.
Mielőtt a szíriai konfliktus 2011-ben elkezdődött, Chamntoub és a közösség többi tagja szombatonként elment a Dzsobarba imádkozni. A szír közösség vezetője visszaemlékezett a csillárokra, faliszőnyegekre és gazella bőrre írt Tórákra. Mindegyik eltűnt, valószínűleg fosztogatók lopták el.
Barakat Hazroumi, egy, a zsinagóga közelében született és nevelkedett muszlim elmesélte az AP-nek, hogy a zsidó hívók szombatonként arra kérték, hogy kapcsolja fel a villanyt vagy gyújtson gyertyát.
„Gyönyörű vallási hely volt” – mondta Hazroumi a zsinagógáról, amelyet a háború egy pontján a lázadók védtek. Ezt és az egész lerombolt külvárost „a semmiből kell újjáépíteni” – tette hozzá.
Aszad erői 2018-ban visszafoglalták Dzsobart a lázadóktól, de szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be, sok embert megakadályozva, hogy belépjenek a területre.
A zsinagóga meglátogatása után Chamntoub visszatért a régi damaszkuszi otthonába, közel az 1944-ben alapított, de évtizedek óta bezárt Maimonidész néven ismert zsidó magániskolához.
Ahogy a zsidó közösség zsugorodott, egyre nagyobb problémát jelentett a kóser étkezés.
Chamntoub évente legalább egyszer húscsomagokat kap az Egyesült Államokban élő testvéreitől. Korábban a csirkepiacra járt egy zsidó barátjával, aki levágta őket, de a férfi most már alig tud járni, ezért Chamntoub többnyire vegetáriánus életmódot fojtat. Szinte minden reggel főz magának és egy zsidó nőnek a környéken.
Chamntoub reméli, hogy Aszad bukásával a szíriaiak több szabadságot élveznek majd. Elmondta, korábban a hatóságok megakadályozták, hogy a biztonsági szervek engedélye nélkül interjúkat adjon.
„Zsidó vagyok, és büszke vagyok rá”
– mondta.