Köznevetség tárgyává vált a BBC Szíriáról szóló tudósítása, miután a brit közszolgálati műsorszolgáltató vezető tudósítója bejelentkezett Damaszkuszból.
A BBC nemzetközi tudósítója, Lyse Doucet Damaszkuszból élőben közvetített riportjában azt sugallta, hogy a “szíriai zsidók” vissza akarnak majd térni a városba, most hogy megbukott az Aszad-rezsim.
„Ez az egyik legsokszínűbb ország a Közel-Keleten, több keresztény [és] muszlim felekezettel, és ezt láthatjuk itt az óvárosban, az összes különböző negyedben, zsidó, muszlim, keresztény – mind itt vannak, és azt akarják hinni, hogy most, amikor Szíria új fejezetet kezd, itt van a helyük” – mondta Doucet.
Doucet megjegyzései köznevetség tárgyává váltak miután a brit zsidó vezetők rámutattak, hogy Szíriában a becslések szerint összesen három (!) zsidó él az arab államban zajló etnikai tisztogatásoknak köszönhetően.
Az Egyesült Királyságban működő izraeli nagykövetség hivatalos szóvivője, Orly Goldschmidt megjegyezte:
„Az 1940-es években Szíria zsidó közössége 40 ezer fő volt. Ma már csak becslések szerint hárman maradtak. Sok szerencsét ahhoz, hogy Szíriában zsidót találjanak egy interjúra”.
„Talán találsz egy »zsidó negyedet« Damaszkuszban. Nem fogsz azonban zsidókat találni, akikkel interjút lehetne készíteni… Az irtózatos állami elnyomás után (amely jóval az Aszad-rezsim előtt kezdődött), a zsidók száma ott most három” – csatlakozott a szóvivőhöz Daniel Sugarman, a The Board of Deputies zsidó szervezet közkapcsolatokért felelős igazgatója.
„A zsidók etnikai tisztogatása az arab országokban olyasmi, amit minden poszt-koloniális teoretikus világszerte figyelmen kívül hagy, tagad vagy bagatellizál”
– tette hozzá Sugarman.
Alex Hearn antiszemitizmus-ellenes aktivista azzal vádolta Doucet, hogy „félrevezeti a nézőket Szíria erőszakos antiszemita történelmével kapcsolatban”.
Doucet megjegyzései egyébként azután hangzottak el, hogy a BBC nemzetközi szerkesztője, Jeremy Bowen a híradóban azt sugallta, hogy Izrael azt akarja, hogy a megbuktatott diktátor hatalmon maradjon.
A kedd este 6 órakor sugárzott rádióhíradóban Bowen azt mondta: „Bassár el-Asszad bukása nem az az eredmény, amit Izrael akart. Egy gyenge damaszkuszi diktátort részesített előnyben egy magabiztosnak tűnő iszlamista milíciával szemben”.
Bowen azt is sugallni látszott, hogy Izrael támadása Aszad vegyi fegyvergyárai ellen megakadályozhatja a békés hatalomváltást.