Az IDF szupermodern mesterséges intelligenciával vadászik a gázai terroristákra

A háború során az IDF folyamatosan növelte a mesterséges intelligencia felhasználását a Hamász célpontok kiválasztására.

A The Washington Post vasárnap megjelent cikke szerint az IDF a mesterséges intelligencia segítségével alkotta meg a “célbankját”, a Hamász és a Hezbollah terroristáinak listáját, akiket katonai műveletek során meg kell ölni. Az MI segítségével alkotott lista részleteket tartalmaz a terroristák hollétével és rutinjukkal kapcsolatban is.

Egyes szakértők szerint a valaha bevetett legfejlettebb katonai mesterséges intelligenciáról tanúskodik a célpont-lista összeállítása.

Az egyik ilyen MI-eszköz, amelyre hivatkoznak, az „Evangélium” nevet viseli, amely képes gyorsan célpontok százait generálni.

A Washington Post cikke azt is feltárta, hogy az IDF vezető rétegei között vita folyik az MI által gyűjtött hírszerzési információk minőségéről, arról, hogy a technológiák ajánlásait kellően megvizsgálták-e, és hogy az MI-ra való összpontosítás gyengíti-e az IDF hírszerzési képességeit.

„Minél több képességgel rendelkezünk az információk hatékony összeállítására, annál pontosabb a folyamat”

– áll az IDF The Washington Postnak adott nyilatkozatában. „Ha valami, ezek az eszközök minimálisra csökkentették a járulékos károkat, és növelték az ember által vezetett folyamat pontosságát.”

Légyott mindhalálig: szeretői okozhatták a Hezbollah parancsnokának vesztét

A New York Times szerint az izraeli hírszerzés Fuad Shukr négy házasságon kívüli kapcsolatát is azonosítani tudta a likvidálása előtt.

Nincs autonóm MI

A The Washington Postnak nyilatkozó izraeli titkosszolgálati tisztviselő szerint a mesterséges intelligencia eszközök nem hoznak önállóan döntéseket.

Az elfogott kommunikációból, műholdfelvételekből és közösségi hálózatokból származó adathalmazokat áttekintve az algoritmusok megszerezték a gázai alagutak, rakéták és más katonai célpontok koordinátáit.

Azokat az ajánlásokat, amelyek “túlélik” az izraeli hírszerzési elemzők által végzett átvilágítást, egy magas rangú tiszt tölti fel végül a „célbankba”.

A szoftver képfelismerő képességének segítségével az IDF finom mintákat tárhattak fel, beleértve a Gázáról készült több éves műholdfelvételek apró változásait, amelyek például arra utaltak, hogy a Hamász rakétavetőt ásott el valahol, vagy új alagutat ásott egy mezőgazdasági területen, így egy hét munkáját 30 perc alatt elvégezte az MI – mondta egy volt izraeli katonai vezető, aki a rendszerekkel dolgozott.

Az izraeli-Hamász háborúban a becslések arra vonatkozóan, hogy hány civil sérülhet meg egy támadás során, adatbányász szoftverek segítségével, képfelismerő eszközök segítségével elemezték a drónfelvételeket, valamint a helyi okostelefonokat, hogy összeszámolják az adott területen élő civilek számát – mondták ketten a The Washington Postnak nyilatkozó források közül.

„Lefagytak a radarképernyők” – Irán teljesen vakon volt az izraeli támadás alatt

Újabb részletek derültek ki a szombaton végrehajtott Bűnbánat napjai műveletről.

Az IDF szerint a járulékos károkra vonatkozó értékelései megfelelnek a fegyveres konfliktusokról szóló nemzetközi törvényeknek, amelyek előírják, hogy tegyenek különbséget civilek és harcoló elemek között, és tegyenek óvintézkedéseket az életek védelme érdekében.

A technológia izraeli használatának egyes támogatói azzal érvelnek, hogy az olyan innovációk agresszív bevezetése, mint a mesterséges intelligencia, elengedhetetlen egy olyan kis ország túléléséhez, mint Izrael, amely elszánt és erős ellenségekkel néz szembe.

„A technológiai fölény az, ami biztonságban tartja Izraelt”

– mondta Blaise Misztal, a Jewish Institute for National Security alelnöke, akit az IDF hírszerzési részlege tájékoztatott a mesterséges intelligencia képességeiről. „Minél gyorsabb Izrael az ellenséges képességek azonosításában és megszüntetésében, annál rövidebb lesz a háború, és annál kevesebb lesz az áldozat.”

Harci robotok és drónok: Csúcsmodern rendszerrel állt elő egy izraeli start-up

A gázai háború során, az Xtend több száz rendszerét használta már az IDF.

Az „emberi szűk keresztmetszet”

Ezeknek az új technológiáknak azonban, bár széles körben elismerték, hogy ígéretesek, megvannak a korlátai. Néha a lehallgatások puszta mennyisége teljesen lekötötte a hírhedt 8200-as egység elemzőit. 

Például a Hamász terroristái gyakran használták a „batikh” (görögdinnye) szót az egyik bomba kódjaként. Egy belső ellenőrzés azonban megállapította, hogy az IDF által alkalmazott rendszer nem volt elég okos ahhoz, hogy megértse a különbséget a valódi görögdinnye és a terroristák közötti kódolt beszélgetés között.

“Ha naponta ezer beszélgetést vesz fel, tényleg hallani akarok minden görögdinnyéről Gázában?”

– tette fel a kérdést az egyik forrás a The Washington Postnak.

A precizitás iskolapéldája: Hogyan robbantott fel Izrael több ezer terroristát?

Ilyen volumenű, sebészi pontossággal kivitelezett, összehangolt támadássorozatra korábban aligha volt példa a hadtörténelemben.

Újabb lemondás: Távozik az IDF 8200-as elit hírszerző egységének a vezetője

Josszi Sariel dandártábornok vállalta a felelősséget az egység kudarcáért a Hamász október 7-i támadásában.