Száár Ganor páncélos százados a gázai háború kezdetének egyik legkeményebb csatájában sebesült meg. Amikor megérkezett a Soroka Orvosi Központba, kiderült, hogy koponyatörést szenvedett, és a bal szemgödre súlyosan megsérült.
Dr. Michael Pesis, a Soroka száj- és állkapocssebésze, aki a rendkívül összetett arcrekonstrukciós műtétet végezte, a Ynetnek mesélt az eljárás során alkalmazott fejlett technológiáról, és arról, hogy a sok műtét után Száár most már mosolyogni is tud.
Száár Ganor október 7-én vonult be tartalékos szolgálatra. Decemberben a Hán Júnisz melletti csatában súlyosan megsebesült egy páncéltörő rakéta által, amelyet követően helikopterrel szállították a Soroka traumatológiai osztályára. Megérkezésekor a kiterjedt vizsgálatok feltárták sérüléseinek súlyosságát:
súlyos fejsérülést, koponya- és arctörést, bal szemének súlyos sérülését, valamint számos mozgásszervi sérülést szenvedett.
Azonnali sürgősségi műtétre volt szükség a koponyájában a belső vérzés és a csonttöredékek miatt felgyülemlett nyomás enyhítésére.
„Megérkezett a sürgősségi osztályra, és minden sérülését elláttuk az állapotának kezdeti stabilizálása és az életmentő műtét érdekében. Az első műtétek egyikén a száj- és állkapocsosztályról az idegsebész kollégáinkkal együtt érkeztünk, és a műtét során eltávolítottuk a koponyának egy részét, hogy stabilizáljuk kritikus állapotát” – mondta Dr. Pesis.
„Azon túl, hogy a koponya egy részét szándékosan eltávolítottuk, meg kellett hagynunk az arcának azokat a részeit, amelyek nagyon súlyos sérüléseket szenvedtek. Mindent megtettünk, amit csak lehetett, hogy az arcát összerakjuk ebből a nagyon apró, törött és minden irányban szétszórt csontokból álló összetett kirakósból. Amit lehetett stabilizálni és a helyén tartani, azt megtettük, titánlemezekkel összekötve, amelyek mindent a helyén tartanak” – magyarázta Dr. Pesis.
Miután Száár egy sor kezelésen és hosszú rehabilitációs folyamaton esett át a Levinstein Kórházban, a Soroka orvosai elkezdték megtervezni a koponyájának rekonstrukcióját. „Az idegsebészetben már ismert technológiát használtunk, de Izraelben először alkalmaztuk a súlyosan sérült arc és szemgödör egy részének rekonstrukciójára.
Ez lényegében egy fejlett 3D-s technológia, amelyben a páciens régi CT-felvételeit vesszük, 3D-s rekonstrukciót készítünk belőlük, majd megépítjük a modellt”.
Az implantátumokat speciálisan tervezték meg, és egy fejlett polietilén anyagból készültek, amely rendkívül pontos és tartós rekonstrukciót tesz lehetővé. Az implantátumot a Poriferous nevű amerikai cég tervezte és nyomtatta ki 3D technológiával.
„Rengeteg megbeszélést tartottunk az amerikai cég mérnökeivel, minden részletet milliméterre pontosan megterveztünk”
– mondta Dr. Pesis.
„Soha nem fogom elfelejteni azt a pillanatot, amikor a műtét utáni napon besétáltam. Sokáig láttam Száár-t, elkísértem őt és a családját, láttam az érzéseket az arcán, a nehéz arckifejezéseket, és amikor a műtét után először meglátott, amikor mosolygott és felemelte a kezét, hogy köszönjön, teljesen meghatódtam” – tette hozzá a sebészorvos, majd pontosan elmagyarázta, hogyan történt a rekonstrukció.
„Ilyenkor azt csináljuk, hogy fogjuk a nem sérült oldalt, és ‘tükrözést’ végzünk – és a tükörképet átvisszük a sérült oldalra. Így megfordítjuk és úgymond két azonos oldalt építünk. A hiányzó, sérült részt kiegészítjük a páciens másik, sérülésmentes oldaláról származó résszel, majd ugyanezt az implantátumot építjük meg magunknak.”
A műtét és a rehabilitáció második szakaszának befejeztével Száár visszatérhetett a szinte teljesen normális élethez. Az út nem volt könnyű, fájdalommal és nehézségekkel járt, de a kitartás, az akaraterő és az orvosi csapat támogatása lehetővé tette számára, hogy leküzdje az akadályokat.
„Természetesen az arcában lévő, a sérülés során károsodott idegek egy része sajnos így marad, de a legtöbb arckifejezése visszatért a normális állapotba.
Azonban még több munka áll előttünk, Száárnak még több kezelésen kell átesnie, például kozmetikai és plasztikai kezeléseken, hogy az arca jobban nézzen ki” – jegyezte meg dr. Pesis.
A sebészorvos szerint a műtét és a technológia alkalmazása világviszonylatban nem számít kivételesnek, de Izrael mindenképpen a technológiai élvonalba került vele. „Éppen tavaly tértem haza egy ösztöndíjas képzésről a svájci Bázelből, a világ egyik vezető orvosi központjából ezen a területen, és ezt követően importáltam Sorokába, és az orvosok megvalósítják az ott tanultakat, és egy 3D-labort építenek.
„Ma már a mérnökeinkkel és a csapattagokkal együtt képesek vagyunk ezeket az implantátumokat házon belül megépíteni és megtervezni. Izraeli és nemzetközi cégekkel dolgozunk együtt, hogy ezeket a modelleket kinyomtassuk és optimalizáljuk. A jövőbe repítjük az orvostudományt.”