Egy izraeli lap új részleteket közölt Bassár el-Aszad és Izrael éveken át tartó titkos kapcsolatáról. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Izrael állítólag évek óta titkos kommunikációt folytatott Bassár el-Aszad szíriai diktátor rezsimjével, mielőtt e hónap elején megbuktatták volna, és egyszer már megszervezték, hogy a szír diktátor a Kremlben találkozzon a Moszad akkori vezetőjével, Joszi Cohennel, hogy Damaszkuszt elszakítsák Teherántól és a Hezbollahtól – írja a The Times of Israel.
A Yedioth Aharonoth napilap pénteken arról számolt be, hogy Aszad azonban az utolsó pillanatban visszalépett a 2019 végi találkozótól, amelyet állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnök szervezett meg.
Az IDF állítólag azért kezdett el magas rangú szíriai tisztségviselőkkel WhatsAppon keresztül levelezni, mert Irán, a Hezbollah és a Hamász egyre inkább jelen volt Szíriában az ország polgárháborújának 2011-es kezdete óta.
Az üzenetek, amelyeket a jelentés szerint egy Musza nevű férfinak álcázott IDF hírszerző egység küldött, figyelmeztették a szíriaiakat, hogy állítsák meg az iráni fegyverszállításokat a Hezbollahnak, és tájékoztatták őket a szállítmányok elleni izraeli csapásokról. Musza állítólag közvetlenül Aszad belső körének tagjainak írt, köztük védelmi miniszterének, Ali Mahmúd Abbásznak.
Irán gyengítése
A Yedioth szerint Izrael kapcsolata Aszaddal – a rezsimjét támogató Oroszország közvetítésével – egészen a leváltásáig tartott, ami állítólag váratlanul érte az IDF hírszerző egységét.
Izrael olyan alkut akart Aszadnak ajánlani, amely enyhítené a rezsimje elleni nemzetközi szankciókat, cserébe azért, hogy megakadályozza az iráni fegyverszállításokat a Hezbollahnak. Az újság szerint azonban nem világos, hogy Izrael felhatalmazást kapott-e az ajánlat megtételére – a szankciók feloldásához ugyanis az amerikai kongresszus jóváhagyására lenne szükség, amely a jelek szerint nagyrészt ellenezte a lépést.
A Yedioth jelentése idézte Musza WhatsApp-üzeneteinek kinyomtatott példányait, amelyeket állítólag az Aszad hírszerzési főhadiszállását megrohamozó lázadók tettek közzé az interneten.
A lázadók az üzeneteket tévesen az Aszad elleni izraeli-orosz összeesküvés bizonyítékaként értelmezték.
A jelentésben idézett üzenetekben Musza szíriai tisztviselőket tájékoztatott az Iránnal szövetséges szíriai célpontok elleni izraeli csapásokról, és azzal fenyegetőzött, hogy ára lesz annak, ha Damaszkusz nem szünteti meg kapcsolatait a Hezbollahhal és a regionális megbízottakból álló iráni ellenállási tengely hálózat többi tagjával.
A fegyverszállítások
A Yedioth idézett egy 2023. május 29-én keltezett üzenetet, amelyben Musza figyelmeztette a szíriai védelmi minisztert, hogy „nem fogunk beleegyezni, hogy Hajj Hásem és emberei jelen legyenek Dél-Szíriában”, Munir Ali Naim, a Hezbollah szíriai Golán-fennsíkon folytatott műveleteinek vezetőjének álnevét használva.
„A Hezbollahhal való együttműködés árt a szíriai hadseregnek és népének, és meg fogjátok fizetni az árát”
– állt az üzenetben. „Bármilyen támogatás a részedről a tengelynek és a Hezbollahnak, amely árthat az országomnak, kemény választ fog kiváltani”.
Egy másik, 2023. június 8-án keltezett üzenetben Musza állítólag az iráni fegyverszállítások elleni fellépéssel fenyegetőzött, miután két hét alatt nyolc repülőgép – amelyeket Musza farokszám alapján azonosított – szállt le Iránból a szíriai, Oroszország által működtetett Khmeimim légi bázisra.
„Ezeket a szállítmányokat önök és az irániak koordinálják” – írta Musza.
Egy későbbi üzenetében Musza azt mondta: „Észrevettük, hogy július 6. óta a szíriai légierő 29. dandárjának Iljusin 36-os vadászgépei nem szállnak le Khmeimimben”, és nem szállítanak fegyvereket a Hezbollahnak és az iráni Kudsz Erőknek.
„Mint azok, akik felelősek e repülések leállításáért, tudniuk kell, hogy olyan konfliktust akadályoztak meg”, amely mind Izrael, mind Szíria számára nem kívánatos
– írta elismerően Musza.
A jelentésben idézett magas rangú biztonsági tisztviselő szerint Izrael láthatta, hogy „üzenetét megkapták és továbbították”, és olyan eseteket idézett, amikor „[Musza] figyelmeztetése nyomán ezt a raktárt bezárták, vagy azt a repülési útvonalat törölték”.
„Igaz, hogy néhány esetben csak azért tették, hogy megpróbálják elkerülni a megfigyelésünket és a légicsapásainkat” – mondta a tisztviselő – »de tudták, hogy kevés esélyük van a sikerre«.
A tisztviselő szerint a szíriai erős emberrel folytatott levelezés négy célt szolgált: bebizonyítani Aszad bizalmasainak, hogy Izraelnek nem okoz gondot elérni a privát telefonjaikat; megmutatni nekik, „mennyire meztelenek, hogy semmi esélyük sincs arra, hogy bármit is elrejtsenek előlünk”; megmutatni nekik, hogy Izrael szíriai műveletei nem önkényesek, hanem „pontosak és halálosak”; és további akciókkal fenyegetőzni.
Az orosz segítség
Washington is segített Izraelnek üzeneteket továbbítani Aszadnak – írja a Yedioth Aharonoth. Az újság által idézett biztonsági tisztviselő szerint az Egyesült Államok Ománon és az Egyesült Arab Emírségeken keresztül teremtett kapcsolatot Aszaddal. A lap szerint az Öböl menti arab országoknak érdeke fűződött ahhoz, hogy Szíriát kivonják Irán befolyási övezetéből – nem utolsósorban azért, mert a Captagon, az Aszad-rezsim által a háború finanszírozására gyártott kábítószer, függőségi járványt okozott az Öböl menti államokban.
Izrael állítólag Oroszországon keresztül is kapcsolatba lépett szíriai tisztviselőkkel: Ronen Gofman vezérőrnagy, Benjamin Netanjahu miniszterelnök legfőbb katonai tanácsadója találkozott orosz kollégáival a Hamász által kirobbantott háború alatt is.
A Yedioth Aharonoth szerint Gofman találkozója visszautal arra a 2019-es meghiúsult kísérletre, hogy rávegyék Aszadot, hogy találkozzon Joszi Cohennel, a Moszad akkori vezetőjével.
Aszad az utolsó pillanatban visszalépett a találkozótól – írta a jelentés, további indoklás nélkül.
Mint arról lapunk is beszámolt, miután Aszad megbukott, Izrael csapatokat vezényelt a Szíriával határos térségébe, és csapást mért Aszad katonai és vegyi fegyverraktárainak maradványaira, attól tartva, hogy azok rossz kezekbe kerülhetnek.