Csak a szokásos: az iráni rezsim bebörtönzött egy fiatal olasz újságírónőt

Az iráni rezsim december 19-én letartóztatta Cecilia Sala olasz újságírónőt – közölte pénteken az olasz külügyminisztérium, amely „együttműködik az iráni hatóságokkal Cecilia Sala jogi helyzetének tisztázása és fogva tartásának körülményeinek ellenőrzése érdekében”.

A 29 éves Cecilia Sala haditudósító és riporter jelenleg az Il Foglio című újságnak és a Chora Media podcast cégnek dolgozik.

A nő újságírói vízummal tartózkodott az országban, és több riportot is közölt a szíriai Aszad-rezsim bukása után Iránban megváltozott helyzetről.

Paola Amadei, Olaszország iráni nagykövete „konzuli látogatást tett, hogy ellenőrizze Sala fogva tartásának körülményeit és státuszát” – közölte Sala letartóztatása után az olasz kormány.

„Az újságírónő családját tájékoztatták a konzuli látogatás eredményéről. Korábban Sala két alkalommal telefonálhatott rokonainak” – tették hozzá.

„A forradalmi gárdisták agymosott idióták, olyan bénák, mint Johnny English”

Egy ausztrál-brit nőt 804 napig tartottak fogva hamis kémkedés vádjával. Most kitálalt arról, amit Iránban tapasztalt.

Jonathan Harounoff, Izrael New York-i ENSZ-képviseletének nemzetközi szóvivője a JNS-nek elmondta, hogy „minden várakozás ellenére, hogy az Iszlám Köztársaság az új elnökével, Maszúd Pezeskjánnal mérsékeltebb lesz, a rezsim továbbra is rendkívül érdektelen a Nyugattal való együttműködésben, a szabad és nyílt médiakörnyezetben, valamint abban, hogy saját népének biztosítsa azokat a szabadságokat és jogokat, amelyeket a világ más részein élő társaiknak biztosítanak”.

Harounoff, a hamarosan megjelenő, az iráni, nők által vezetett tiltakozó mozgalomról szóló Unveiled című könyv szerzője a JNS-nek elmondta, hogy „Cecilia Sala elrablása csak a legújabb példája egy brutális és kegyetlen rezsimnek, amely nem mutat tiszteletet az emberi élet iránt”.

Jason Brodsky, a United Against Nuclear Iran politikai igazgatója azt írta, hogy „Teherán újabb külföldi túszokkal próbál engedményekért kicsikarni”.

„Amíg nem szembesül valódi következményekkel erre a viselkedésre, addig Iránnak minden oka megvan arra, hogy folytassa [a túszejtéseket]” 

– írta.

Háborúra van pénz, a polgárokra nincs – miért van Iránban energiaválság?

A világ egyik legnagyobb kőolaj- és földgázkészletével bíró ország komoly energiahiánnyal küszködik. Hogy lehet ez? Elmagyarázzuk!

Az Újságírók Nemzetközi Szövetsége, amely 146 országban több mint 600 000 újságírót képvisel, szintén az újságíró szabadon bocsátását követelte.

„Elítéljük Irán taktikáját, hogy külföldi újságírókat börtönöz be azért, hogy cserébe kapjon valamit” 

– jelentette ki Anthony Bellanger, a szövetség főtitkára. „Olasz kollégánk, Cecilia Sala, aki megbízásból tartózkodott az országban, ennek a gyakorlatnak a legújabb áldozata”.

„Felszólítjuk a nemzetközi közösséget, hogy gyakoroljon nyomást az iráni hatóságokra az újságírónő azonnali szabadon bocsátása érdekében” – tette hozzá Bellanger.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Bebörtönöztek egy fiatal iráni énekesnőt, miután hidzsáb nélkül lépett fel

„Parasztoo vagyok, egy lány, aki a szeretteiért akar énekelni” – írta a 27 éves Parasztoo Ahmadi a letartóztatása előtt.