Kilőtt az antiszemitizmus az Angyalok városában

Los Angeles megye HR osztályának éves jelentése szerint 2023-ban az antiszemita és Izrael-ellenes indíttatású gyűlöletbűncselekmények száma jelentősen növekedett Los Angelesben. A zsidók elleni bűncselekmények 90 százalékkal, míg az Izrael-ellenes incidensek pedig 450 százalékkal emelkedtek az előző évhez képest. A számok mindkét kategóriában rekordot döntöttek.

A dokumentumból kiderül, hogy 2023-ban Los Angelesben összesen 242 antiszemita gyűlöletbűncselekményt regisztráltak, míg 2022-ben ez a szám 127 volt. Az Izrael-ellenes bűncselekmények aránya az antiszemita incidenseken belül 4 százalékról 22 százalékra nőtt, ezek fele erőszakos cselekmény volt.

A gyűlöletből elkövetett bűncselekmények száma általánosan is 45 százalékkal emelkedett a városban. A leggyakoribb célpontok az afroamerikaiak, az LMBTQ+ közösségek tagjai, a zsidók és a latin-amerikaiak voltak.

Az antiszemita esetek a gyűlöletbűncselekmények 18 százalékát tették ki. Az iskolákban a zsidó diákok a második leggyakoribb célcsoportot képezték az afroamerikaiak után az összes iskolai gyűlöletbűncselekmény 20 százalékában.

A jelentés szerint 2023-ban a gyűlöletbűncselekmények 45 százaléka faji, etnikai vagy nemzeti előítéletekből fakadt. A vallási indíttatású gyűlöletbűncselekmények száma 90 százalékkal nőtt, és ezek 83 százaléka antiszemita jellegű volt.

Videó: Palesztinpárti tömeg támadt a zsinagógájukat védő zsidókra

Erőszakos összecsapások törtek ki Izrael-párti és Izrael-ellenes tüntetők között egy Los Angeles-i zsinagóga előtt.

A Közel-Kelet konfliktusaihoz kapcsolódó indíttatású gyűlöletbűncselekmények a 2023-as évben az összes gyűlöletbűncselekmény 5 százalékát tették ki, ami a legmagasabb arányt jelenti a 2001. szeptember 11-i terrortámadások óta. Az ilyen bűncselekmények áldozatainak 42 százaléka zsidó volt, őket követték az izraeliek (27%), palesztinok (23%) és muszlimok (6%). Az esetek fele rongálás volt, 22 százaléka testi sértés, 17 százaléka pedig fenyegetés.

A fehér felsőbbrendűség eszméjével összefüggő gyűlöletbűncselekmények az összes regisztrált eset 15 százalékát tették ki. Ezek 91 százaléka zsidók ellen irányult, és 71 százalékuk vandalizmus volt, leggyakrabban horogkereszt felfestésével. A jelentés arra is kitért, hogy a náci szimbólumokat nemcsak neonácik és fehér felsőbbrendűséget hirdető csoportok használják, hanem más csoportok is.

A dokumentált gyűlöletbűncselekmények csupán a valós esetek egy részét fedik le, mivel a hatóságok becslése szerint az ilyen bűncselekmények közel felét nem jelentik be.

Kóser boltokat és zsidó üzleteket is kifosztottak Los Angelesben

Los Angelesben még a budapesti zsidók ezreit megmentő Raoul Wallenberg szobrát is megrongálták. 

Robin Toma, a bizottság ügyvezető igazgatója szerint a gyűlöletbűncselekmények számának növekedése részben annak köszönhető, hogy az „LA vs Hate” rendszer hatékonyan ösztönzi az áldozatokat a bűncselekmények bejelentésére, és ingyenes hatósági segítséget kínál számukra.

„A gyűlölet elleni küzdelem kulcsfontosságú része, hogy összekapcsoljuk az embereket és közösségeket, akik nem maradnak csendben, és szolidaritást építünk a csoportok között”

– hangsúlyozta Toma.

Az Amerikai Zsidó Bizottság a jelentésre reagálva kijelentette:

„Mindenkinek azon kell dolgoznia, hogy egy toleránsabb és igazságosabb társadalmat hozzunk létre, amely tükrözi az amerikai eszményeket.”

Ez a cikk a Tett és Védelem Alapítvány oldalán jelent meg eredetileg.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

102 éves perzsa zsidót öltek meg Los Angelesben

A Los Angeles-i rendőrség nem felelt egyelőre a Forwardnak, hogy gyűlölet-bűncselekményként kezelik-e az esetet.