A Pentagon sajtószóvivője elismerte, hogy az USA csendben több mint kétszeresére növelte csapatjelenlétét Szíriában az ISIS elleni harcra hivatkozva. Jelenleg mintegy 2000 amerikai katona állomásozik a közel-keleti országban.
Az Egyesült Államok csendben több mint kétszeresére növelte csapatjelenlétét Szíriában az Iszlám Állam (ISIS) csoport elleni harc miatt. A Pentagon csütörtökön felfedte, hogy jelenleg mintegy 2000 amerikai katona állomásozik ott – a korábban közölt 900 fős számhoz képest – írja az Associated Press.
Pat Ryder vezérőrnagy, a Pentagon sajtótitkára egy sajtótájékoztatón hozta nyilvánosságra a frissített számot, megjegyezve, hogy az emelés „hónapok óta – már egy ideje tart”.
Hozzátette, hogy a csapatok számának emelkedése nem függött össze Bassár el-Aszad szíriai elnök december 8-i megbuktatásával vagy az ISIS tevékenységében a közelmúltban bekövetkezett változásokkal.
Mint ismert, az ISIS 2014-ben nagy területeket foglalt el Szíriában és a szomszédos Irakban, és „kalifátust” kiáltott ki az általa ellenőrzött területeken.
Több katonai offenzíva – köztük az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció által támogatottak – következtében az ISIS azóta elvesztette az egykor általa ellenőrzött területek többségét.
Az ISIS alvó sejtjei azonban továbbra is a területen tartózkodnak, és halálos támadásokat hajtanak végre Szíriában és Irakban.
Az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció az elmúlt években számos ISIS-terroristát likvidált légicsapások során Szíriában és Irakban, köztük a csoport kelet-szíriai vezetőjét, akit egy 2023 júliusában végrehajtott csapás során likvidáltak.
Évekig, jegyezte meg az AP, amerikai tisztviselők azt állították, hogy nagyjából 900 katona tevékenykedik Szíriában. Aszad megbuktatását követően azonban kérdések merültek fel az amerikai jelenlét valódi méretével kapcsolatban. E megkeresések ellenére a Pentagon Ryder csütörtöki sajtótájékoztatójáig továbbra is az elavult számadatot idézte.
Ryder az ügyről szólva a titkolózást „diplomáciai megfontolásoknak” és „érzékenységeknek” tulajdonította, anélkül, hogy bővebben kifejtette volna mire gondol.
Ryder tisztázta, hogy a csapaterősítés célja az ISIS elleni amerikai műveletek fokozása volt, és a telepítést „ideiglenesnek” minősítette. Ugyanakkor elismerte, hogy az amerikai erők már közel egy évtizede váltják egymást Szíriában, és a tényleges létszám az elmúlt év nagy részében meghaladta a 900 főt.