Kínos: a CNN stábjának sikerült kiszabadítania egy szír háborús bűnöst

A Verify-Sy tényellenőrző csoport szerint az a “fogoly”, akinek a CNN segített “kiszabadulni” egy titkos szíriai létesítményből, valójában Bassár el-Aszad rezsimjének hírhedt tagja volt, aki arról volt ismert, hogy kínozta azokat, akik nem voltak hajlandók kenőpénzt adni neki.

A múlt héten terjedt el a videó, amelyen egy megdöbbent foglyot Clarissa Ward újságíró vezette ki a börtönből, aki ezt „az egyik legkülönlegesebb pillanatnak” nevezte, aminek szemtanúja volt az elmúlt 20 éves pályafutása során.

A CNN múlt heti sztorija azt mutatta be, hogy Ward és a stáb egy lázadó harcos kíséretében meglátogatta a szíriai légierő egykori hírszerzési főhadiszállását Damaszkuszban, és “kiszabadított” egy férfit, akit egy ablaktalan cellába zárt takaró alatt találtak meg.

A fogoly Adel Ghurbal néven mutatkozott be, és azt állította, hogy három hónappal korábban tartóztatták le a hatóságok – és fogalma sincs, hogy az Aszad-rezsim összeomlott.

A „független és elfogulatlan” szíriai tényellenőrző csoport, a Verify-Sy azonban vasárnap részletes jelentést tett közzé, amely szerint a látszólag ártatlan fogoly valójában Salama Mohammad Salama volt – a szíriai légierő hírszerzésének főhadnagya.

CNN International PR on X (formerly Twitter): „”Syria is free.”Extraordinary moment as @clarissaward and her team witness a Syrian prisoner freed from a secret prison in Damascus. Left alone for days without food, water or light, the man was unaware Bashar al-Assad’s regime had fallen. pic.twitter.com/ZAnGiBlLON / X”

„Syria is free.”Extraordinary moment as @clarissaward and her team witness a Syrian prisoner freed from a secret prison in Damascus. Left alone for days without food, water or light, the man was unaware Bashar al-Assad’s regime had fallen. pic.twitter.com/ZAnGiBlLON

„Tisztában vagyunk vele, hogy valószínűleg hamis személyazonosságot adott meg”

– ismerte el később a CNN a The Postnak. 

Verify-Sy megjegyezte, hogy a felvételen az állítólagos fogoly „jól ápoltnak és fizikailag egészségesnek tűnt, látható sérülések vagy kínzási jelek nélkül – ami nem illő ábrázolás valakiről, akit állítólag 90 napig magánzárkában tartottak sötétben”.

A tényellenőrző csoport felhívta rá a figyelmet, hogy a fogoly még akkor sem rezzent meg vagy pislogott, amikor felnézett az égre, annak ellenére, hogy azt mondta, “három hónapja nem látott napfényt”.

A Verify-Sy vizsgálata megállapította, hogy a régióban nincs feljegyzés semmilyen Adel Ghurbalról, ami végül elvezette őket a valódi kilétéhez.

Nem létező zsidókról tudósított a BBC a „sokszínű” Szíriából

Köznevetség tárgyává vált a BBC Szíriáról szóló tudósítása, miután a brit közszolgálati műsorszolgáltató vezető tudósítója bejelentkezett Damaszkuszból.

Az „Abu Hamza” néven ismert Salama több homszi biztonsági ellenőrző ponton dolgozott, és részt vett lopásokban, zsarolásokban, arra kényszerítve a helyi lakosokat, hogy Aszad besúgóivá váljanak – mondták el a tényellenőröknek a helyiek.

A 2014-es szíriai polgárháború során civileket is megölt – és állítólag hamis vádak alapján fogva tartott és kínzott fiatal férfiakat, akik közül sokan nem voltak hajlandók kenőpénzt fizetni – jelentette a Verify-Sy.

A helyiek azt állítják, hogy egy magas rangú tiszttel a kizsarolt pénz elosztásáról folytatott vitája miatt kevesebb mint egy hónapja Salamát bezárták abba a börtönbe, ahol felfedezték.

A CNN továbbra is cáfolja azokat az állításokat, amelyek szerint a jelenetet előre megrendezték volna.

„A CNN csapatán kívül senki sem tudott arról, hogy aznapi riportunkban meglátogatjuk a börtönépületet. Az események úgy zajlottak, ahogy a filmünkben szerepelnek” – közölte a CNN.

Damaszkusz új ura: Szíriát nem fogják használni az Izrael elleni támadásokhoz

A The Timesnak adott hétfői exkluzív interjújában Szíria új vezetője, Mohammed al-Dzsuláni részletesen kifejtette az álláspontját több kérdésben is.

Amichay Éva: A szíriai drúzok Izraelhez való csatlakozási szándékának margójára

Miért ne lehetne pihent agyú európai és amerikai politikusok helyett az államhatárok megállapítását a közvetlen érdekeltekre bízni? Vélemény.