Netanjahu szerint az IDF erőteljes választ fog adni, ha az új kormány lehetővé teszi Irán számára, hogy újra megvetesse lábát Szíriában, engedélyezi a Hezbollahnak a fegyverszállítást, vagy megtámadja Izraelt.
A Szíriában formálódó új rezsimnek címzett üzenetében Benjámin Netanjahu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy Izrael korrekt kapcsolatokat akar kiépíteni, de nem fog habozni, ha az a zsidó államot veszély fenyegeti.
„Nem áll szándékunkban beavatkozni Szíria belügyeibe” – mondta egy videonyilatkozatban, »de természetesen megtesszük, ami szükséges a biztonságunk garantálásához«.
Ezért – mondta – az izraeli légierő „katonai stratégiai képességeket” bombáz, amelyeket a megbuktatott Aszad-rezsim szíriai hadserege hagyott hátra, „hogy azok ne kerüljenek a dzsihadisták kezébe”.
„Korrekt kapcsolatokat akarunk az új szíriai rezsimmel”
– folytatta. „De ha ez a rezsim megengedi Iránnak, hogy újra berendezkedjen Szíriában, vagy engedélyezi iráni fegyverek vagy bármilyen más fegyverek áthaladását a Hezbollahnak, vagy megtámad minket, akkor erőteljesen fogunk válaszolni, és súlyos árat fogunk fizettetni vele”.
„Ami az előző rezsimmel történt, ezzel a rezsimmel is meg fog történni”
– figyelmeztetett.
Netanjahu a szíriai stratégiai katonai képességek ellen a héten indított széles körű bombázó hadjáratot ahhoz hasonlította, ahogy 1940-ben a Királyi Haditengerészet bombázta a francia flottát az algériai Mers-el-Kébirben, hogy megakadályozza, hogy az a nácik kezére kerüljön.
Mint ismert, az Aszad-rezsim az Iráni Iszlám Köztársaság szövetségese volt, és az utóbbi Izrael elleni úgynevezett ellenállási tengelyének része. Szíriát éveken át a terrorcsoportoknak szánt iráni fegyverek szállítási útvonalaként használta Irán, ezért az ország elvesztése hatalmas csapást jelent mind Teherán, mind a vele szövetséges Hezbollah számára.
Izrael attól tart, hogy az Aszad-rezsim összeomlása után a volt szíriai hadsereg fegyverei az ország ellenséges erőinek, valamint az Irán által támogatott Hezbollahnak a kezébe kerülhetnek.
Jiszráel Katz védelmi miniszter is figyelmeztetést intézett a szíriai lázadókhoz, mondván, hogy minden olyan csoportot, amely fenyegetést jelent Izraelre, könyörtelenül célba vesznek.
„Az IDF az elmúlt napokban fellépett az Izrael Államot fenyegető stratégiai képességek megtámadása és megsemmisítése érdekében” – mondta Katz a haifai haditengerészeti bázison tett látogatása során, amelynek során tájékoztatták a haditengerészetnek az Aszad-rezsim haditengerészeti eszközei ellen végrehajtott csapásairól.
Figyelmeztette továbbá a lázadókat, hogy „aki Aszad nyomdokaiba lép, az úgy végzi, mint Aszad. Nem fogjuk hagyni, hogy egy szélsőséges iszlám terrorszervezet Izrael ellen cselekedjen a határain túlról… mindent megteszünk, hogy megszüntessük a fenyegetést”.
Izrael és Szíria az 1948-as függetlenség kikiáltása óta örökös, bár viszonylag csendes háborúban állnak egymással. Szíria egyike volt azon arab országoknak, amelyek rögtön megtámadták az újonnan született zsidó államot, és az 1949-ben aláírt fegyverszüneti megállapodás ellenére, amely kijelölte a két ország közötti határt, Szíria hivatalosan soha nem ismerte el Izrael létezését.
Szíria az 1967-es hatnapos háború során ismét hadat viselt Izrael ellen, mielőtt az IDF szétverte a szíriai erőket és elfoglalta a Golán-fennsíkot, amelyet Izrael később egyoldalúan annektált.
Szíria 1973-ban, a Jom Kippur-i háború idején ismét támadott, és a Golán-fennsíkra való jelentős előrenyomulást követően visszaszorították, majd 1974-ben az államok között aláírták a kivonulási megállapodást, amely kijelölte a demilitarizált övezeteket az izraeli-szíriai határon.
Míg a több mint öt évtizeden át fennálló Aszad-rezsim bukása történelmi lehetőséget jelenthet az Izrael és szomszédja közötti normalizációra, a lehetséges szíriai hatalmi vákuum további káoszra is lehetőséget adhat, és táptalajul szolgálhat a terror újbóli felbukkanásának a térségben.