Ferenc pápa hétfőn vallásközi küldöttséggel találkozott a Vatikánban, amelynek tagjai között zsidó, muszlim, keresztény, buddhista és drúz közösségek képviselői is voltak. A Ynet izraeli lap szerint a találkozó során a pápa kitért a neki tulajdonított megjegyzésekre, amelyeket egy készülő könyvből származó részletekben neki tulajdonítottak, és amelyek szerint azt mondta: „Ki kell vizsgálni Izrael cselekedeteit a Gázai övezetben elkövetett népirtás miatt”.
A pápa tisztázta, hogy szavait félreértették – írja a jelentés -, és kifejtette: „Nem állítottam, hogy Izrael népirtást követett el. Megmutatták nekem a háborúról készült anyagokat, és azt mondtam, hogy ha ez igaz, akkor ezt ki kell vizsgálni.
Megértem, hogy mi történik Gázában.
Szerintem a Hamásznak nem szabadna többé léteznie a világban, de a háborút sem szabadna meghosszabbítani”.
A résztvevők egyike, Yosef Garmon rabbi – Guatemala korábbi főrabbija és a latin-amerikai humanitárius erőfeszítésekre összpontosító „The Humanitarian Coalition” szervezet jelenlegi vezetője – a Ynet szerint közvetlenül fordult a kérdés kapcsán a pápához .
Garmon rabbi, a 9026-os zászlóalj egykori harckocsis parancsnoka személyes tapasztalatai alapján beszélt, és azt mondta a pápának: „Nem mondhatja, hogy Izraelt népirtás miatt kell kivizsgálni. Nézzék meg az egységünkből meghalt katonatársaimat. Ők azért haltak meg, mert csak azért léptünk be Gázába, hogy megkeressük a terroristákat és megvédjük az ártatlanokat. Izrael a palesztinokat is megvédi és felszabadítja őket a Hamász alól.
Bármely más ország a levegőből bombázná őket, és egy nap alatt felszámolná ezt a fenyegetést”.
Garmon rabbi azt is elmondta a pápának: „Izraelnek megvolna a lehetősége arra, hogy egy nap alatt véget vessen a háborúnak és teljesen eltörölje Gázát, de nem így cselekedett, és kockáztatta katonáit, hogy megakadályozza ártatlanok megölését.
Azokat kell kivizsgálni, akik Izrael kivizsgálására szólítanak fel – nem pedig fordítva”.
Ferenc pápa válaszul megismételte, hogy kijelentéseit kiragadták a szövegkörnyezetből. Kiemelte továbbá, hogy a radikalizmus közös veszélyt jelent a különböző vallásokban, hozzátéve, hogy ha a szélsőségesség győzedelmeskedik, az mindenkit veszélyeztet.
A pápa megemlítette, hogy míg a palesztinai arabok rendszeresen küldenek neki a konfliktussal kapcsolatos anyagokat, Izrael nem biztosít számára hasonló dokumentumokat, és nem is igyekszik felhívni a figyelmet a saját nézőpontjára.
Tavaly novemberben zsidó csoportok bírálták Ferenc pápát, miután úgy tűnt, hogy mind Izraelt, mind a Hamászt „terrorizmussal” vádolja a háborúban, amely a Hamász palesztin terrorszervezet október 7-i, Izrael elleni brutális támadása után kezdődött.
„Ezt teszik a háborúk” – mondta a pápa a Szent Péter téren tartott általános audiencián. „De itt túlléptünk a háborúkon. Ez nem háború. Ez terrorizmus”.
David Lau rabbi, Izrael akkori főrabbija később levelet írt Ferenc pápának, amelyben felszólította a pápát, hogy vonja vissza megjegyzéseit.
Szeptemberben a pápa elítélte a gázai izraeli katonai csapásokban meghalt gyermekek halálát, miközben kétségét fejezte ki afelől, hogy Izrael és a Hamász a köztük lévő háború befejezésére törekszik.
A pápa azt is mondta, hogy „néha úgy gondolom, hogy ez a háború túl sok, túl sok”.
A háború alatt tett ellentmondásos megjegyzései ellenére Ferenc pápa nemrég találkozott a szabadon engedett izraeli túszok és családjaik küldöttségével, akik a még fogva tartott túszok szabadon bocsátásáért kampányolnak.
A közelmúltban szolidaritását fejezte ki annak a hat túsznak a családjaival is, akiknek a holttestét a hónap elején találták meg Gázában, és megjegyezte, hogy találkozott az egyik áldozat édesanyjával.
„A Közel-Keletre gondolok. Annyi ártatlan áldozat. Azokra az anyákra gondolok, akik a háborúban vesztették el fiaikat. Hány fiatal életnek vetettek véget” – mondta Ferenc pápa.
„Hersh Goldberg-Polinra gondolok, akit szeptember elején találtak holtan öt másik tússzal együtt Gázában. Tavaly novemberben találkoztam az édesanyjával, Rachellel, akinek embersége megragadott. Vele vagyok ezekben a nehéz időkben. Imádkozom az áldozatokért” – tette hozzá.
„Szűnjön meg a palesztinai és izraeli konfliktus. Szűnjön meg az erőszak. Szűnjön meg a gyűlölet. Engedjék szabadon a túszokat. Folytatódjanak a tárgyalások. És találjanak megoldásokat a békére” – mondta Ferenc pápa, akinek szóhasználatában egy nem létező országot (Palesztina) említett.