Állítólag a Moszad izraeli ügynökei információkat akartak vásárolni egy olasz magánvállalkozástól, amely évek óta illegálisan turkált politikusok, köztisztviselők, sport- és médiaszemélyiségek életében – derült ki olasz rendőrségi dokumentumokból.
A botrány azóta lázban tartja az olasz politikát és közvéleményt, amióta a helyi ügyészség nyilvánosságra hozta a tiltott műveletekről szóló dokumentumokat, és a hétvégén több embert letartóztatott, köztük a 44 éves Nunzio Samuele Calamucci informatikai szakértőt. A rendőrség és az ügyészség több ezer oldalnyi dokumentumot készített a telefonbeszélgetésekről, találkozókról és a milánói székhelyű Equalize cég irodájában gyűjtött bizonyítékokról.
Calamuccinak és társainak, akik között az olasz rendőrség több jelenlegi vagy volt tagja is volt, sikerült feltörniük az egyes telefonokat és készülékeket, és hozzáférést szerezniük a rendőrségi és intézményi adatbázisokhoz.
Az áraik 250 eurótól több tízezer euróig terjedtek, kezdve egy telefon feltöréséért egészen egy konkrét személyről szóló dosszié összeállításáig bezárólag.
Az Equalize műveleteinek célpontjai (időnként további, biztonsági szolgáltatásokra szakosodott cégekkel együttműködve) többek között Sergio Mattarella olasz elnök, Ignazio La Russa, az olasz szenátus elnöke, Matteo Renzi prominens politikai vezető, Alex Britti énekes és Marcell Jacobs 2020-as olimpiai bajnok voltak. A rendőrség 800 ezer dossziét talált a cég páncéltermében.
Főleg vállalkozók, cégek és közéleti személyiségek keresték a cég szolgáltatásait.
2023. február 8-án két ismeretlen izraeli ügynök látogatott el az Equalize irodájába, és a Carabinieri (olasz csendőrség) lefényképezte őket, akik megfigyelték a céget – jelentette kedden a Corriere della Sera.
Előző nap Calamucci egy közelgő találkozóról beszélgetett egy partnerével, nem tudva arról, hogy a rendőrség már lehallgatta a telefonját.
„Egymillió eurós munkát ajánlottak nekem”
– mondta Calamucci.
Az olasz rendőrségi jelentés szerint az izraeli ügynökök azt kérték, hogy a cég szolgáltasson információkat az orosz Wagner-csoportról, beleértve annak finanszírozását és pénzügyi tevékenységét Európában. Ezen kívül megbeszélést folytattak az orosz kibertámadásokkal kapcsolatos információkról, amelyeket az orosz hatóságokhoz közel álló hackerek hajtottak végre, valamint az orosz érdekeltségek finanszírozásáról az öreg kontinensen.
Calamucci kiemelte, hogy az izraeliek nemcsak az ő, hanem további hírszerző ügynökségek nevében is eljárnak. A telefonbeszélgetés során az olasz hacker megemlítette a Vatikánt is.
„Az adatok felét a Wagner elleni harcra használják, míg a másik felét a Vatikánnak adják”
– mondta.
Vincenzo (Enzo) De Marzio, egy volt Carabiniere állítólag elősegítette az izraeliek és az olasz hackerek közötti kezdeti kapcsolatfelvételt. Egy lehallgatott telefonbeszélgetésben elmagyarázta Calamuccinak, hogy először akkor ismerkedett meg velük, amikor a tel-avivi olasz nagykövetségen szolgált.
40 ezret adtak nekünk eddig, Enzo révén – mondta Calamucci az olasz rendőrség szerint.
Az olasz nyomozók jelentésükben azt írták, hogy De Marzio „kapcsolatokat, külföldi hírszerzési információkat és nagyon magas rangú ügyfeleket biztosított a csoportnak”.
A több ezer oldalas rendőrségi dokumentumok szerint az izraeli ügynökök azt is felajánlották, hogy megosztják az olasz céggel az iráni gáz Olaszországban zajló illegális kereskedelméről szóló információkat. Ezek az információk érdekelhetik az Equalize egy másik ügyfelét, az ENI olasz energiaipari óriáscéget, amely közleményben tagadta, hogy tudna a cég bármilyen illegális tevékenységéről.
Több olasz politikai vezető is aggodalmának adott hangot, miután napról napra több részlet derült ki az Equalize tevékenységéről.
„Az emberek magánéletébe való behatolás, majd az információk pénzügyi vagy politikai célokra való felhasználása valóban veszélyt jelent a demokráciára”
– mondta Antonio Tajani olasz külügyminiszter. „Nem zárhatjuk ki, hogy ezeket az információkat geopolitikai ellenségeink, például Oroszország vagy más országok használják fel”.
„Keserű vagyok és fáj nekem és a családomnak” – mondta Renzi a Politico című lapnak adott interjúban. „Nem ez az első alkalom, hogy ilyesmi történik velem. De olaszként dühös vagyok, mert ez veszélyezteti a demokráciát és a magánéletet”.