Mostanában divatos erről a világrendváltásról beszélni, de talán nézzük meg, hogy hogyan is realizálódik mindez manapság, amit a Közel-Kelet már a bőrén érez. Kornéli Beáta történész és Közel-Kelet kutató írása.
A nagy médiazajban és a progresszív antiszemitizmustól hemzsegő világunkban nem tudom, hogy feltűnt-e valakinek, de Izrael a létéért küzd. Ez nem nagy újdonság, sokkal inkább az a külső környezeti változás, ami a szemünk előtt zajlik.
Izraelt három koncentrikus gyűrű veszi körül és mindhárom nyíltan az elpusztításán munkálkodik.
Az első az iszlám köre. Másfél milliárdnyi muszlim, amely nyíltan kihívást intézett e parányi állam jövője ellen. Ám ez a fajta fenyegetés nem sok mindenkinek zavarja az erkölcsi érzékét. Izrael eddig ügyesen lavírozott, amíg tudott. Szövetséget kötött a mérsékelt iszlám államokkal és nagyon vigyázott arra, hogy a regionális konfliktusok ne váljanak vallásiakká.
Azonban ez a taktika 1979-ben meggyengült, amikor a radikális iszlám vette át az uralmat Iránban.
A középső gyűrű az arab gyűrű. Az arab nemzeti mozgalom a kezdetektől meg akarta akadályozni Izrael megalapítását, de kudarcot vallott. Amikor pedig az arab nacionalizmus minden háborút elveszített, ezzel együtt korrumpálódott, az Egyiptommal és Jordániával kötött béke jó időre stabilizálta a régiót.
Viszont, ahogy a mérsékelt államok vezetői gyengülnek, úgy erősödik az arab fundamentalizmus, aminek okán 10 millió zsidó néz farkasszemet 350 millió arabbal.
A harmadik kör a palesztin. Amíg Izrael katonai ereje elég meggyőző és kemény volt, addig a felszín alatt tudták tartani a fortyogó palesztin gyűlöletet, de a dél-libanoni és a gázai kivonulás zöld utat adott annak, hogy Irán radikalizálja, toborozza, kiképezze és felfegyverezze a proxy terrorszervezeteit.
És mindezek fölött ott lebeg az a nemzetközi tér, amely hol fékezi, hol erősíti, olykor kiontja ezeket a koncentrikus köröket. A nyugat, ami többé-kevésbé támogatta Izraelt viszonylagos gazdasági és politikai hanyatlásban van.
Az Egyesült Államok képtelen a rend fenntartására a Közel-Keleten.
Nem tudja vagy nem is akarja megakadályozni a nukleáris fegyverek elterjedését a harmadik világban.
Izrael volt már hasonló helyzetben nem egyszer, nem kétszer, a világ jó párszor hátat fordított már neki. De mindig zseniálisan felismerte a változó környezetet, szembenézett a végső magánnyal, újra értelmezte a túléléshez szükséges képességeit, átstrukturálta a feladatait és céljait.
Az új kihívásokra pedig mindig merész, progresszív és briliáns válaszokat adott, ahogy most is.
Erec Jiszráél népe egy hatványozottan ellenséges környezetben vívja gigászi önvédelmi küzdelmét. Dávid és Góliát mítosza egy éve folyamatos valósággá vált, ami ma elevenebb és húsba vágóbb, mint valaha.
Ez az írás eredetileg a Kalandos Közel-Kelet oldalán jelent meg. Kornéli Beáta további írásai itt olvashatóak.
dr. Kornéli Beáta összes cikkét elolvashatja itt.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.

Egyik- a " vilag" hoz szolo felhivasban
olvastam- nehany eve
"Kedves Vilag!
Nem szoltal bele, nem vedtel meg,
amikor uldoztek,gyilkoltak bennunket.
Ne szolj bele most, amikor MI vedjuk magunkat."
Meg egy " szereny" hozzaszolas-
a jelenlegi izraeli valaszcsapasokban
Libanonban- a libanoni ( es mas) szunita
arabok, a druzok, a keresztenyek-
nem gyaszoljak sem Naszrallat sem a
Hezballat.
Megjegyzendo meg, hogy az irani nep
is remeli, hogy a valtozasok a tersegben
talan vegre elhozzak a szabadulast
az ayatollak uralmatol.
Megjegyzendo- Humeini " forradalma"
elott- tobb mint jo viszony volt- Iran
es Izrael kozott.
Vegezetul- a " szagerto" europaiaknak
Suleyman Demirel, Torokorszag volt
elnoke( 1993- 2000) mondasa-
" Ha a Kozel-Keleten nem hivnak
meg ebedre- legkozelebb te leszel
az etlapon."
Az USA katonai és pénzügyi garanciájával a háta mögött Izrael ismét áldozati pózba helyezné magát ? Elég vicces lenne.
A szerző talán nem tudja , hogy masszív légicsapások után szegény üldözöttek éppen most masíroznak be Libanonba.
Bár , egyszer minden szerencse véget ér …
Az erdőben egyszer összegyűltek az állatok, hogy eldöntsék melyik állat a legerősebb az oroszlán után.
A medve azt mondta, hogy ő a legerősebb az oroszlán után. A farkas is azt mondta, hogy ő a legerősebb az oroszlán után.
Az oroszlán megunta a vitát, a mancsával rácsapott az asztalra és kijelentette, hogy utána a legerősebb állat a nyúl.
Mikor a nyúl ezt meghallotta, remegni kezdett. A felesége oldalba bökte:
– Mit remegsz, te hülye? Harapj meg valakit, és az majd félni fog tőled.
A nyúl odament a farkashoz és jól beleharapott a farkas fenekébe. A farkas azt hitte, kicsi dongó csípte meg.
Hátranézett, és elfehéredett, mert látta, hogy a nyúl az.
A nyúl a legerősebb állat az oroszlán után, hisz megmondták. Bocsánatot kért és elsomfordált.
A nyúl odament a medvéhez és jól beleharapott a medve fenekébe. a medve azt hitte, szúnyog csípte meg.
Hátranézett, és akkor látta, hogy a nyúl az. A nyúl a legerősebb állat az oroszlán után, hisz megmondták.
Bocsánatot kért és Ő is elsomfordált.
A nyúl elszemtelenedett. Odament a tigrishez, és annak is jól beleharapott a fenekébe.
A tigris hátracsapott a mancsával, és agyonütötte a nyuszit.
A tigris ugyanis nem volt ott az értekezleten, ezért nem tudta, hogy a nyúl a legerősebb állat az oroszlán után.
Egy fészkes fenét. Nem áldozati szerep henem tényszerűen áldozat Izrael.
Mi ezen olyan nehéz?
Az áldozatok éppen bevonulnak Libanonba.
"Az aldozatok bevonulnak Libanonba"- megsemmisiteni a Hezbolla fegyver arzenaljat, amely miatt Eszak- Izrael lakossaga evek ota tamadas alatt
van, es tobb tizezer izraeli
majdnem egy eve kenytelen volt- delebbre menekulni.
Errol- " nem hallottak" onoknel?
Több tízezer izraeli már egy éve kénytelen menekültként élni a saját hazájában ?
Semmiség.
Palesztinok milliói élnek így.
Már évtizedek óta.
Erről nem hallottak önöknél ?
Most egy kicsit visszanyalt a fagyi. Erre az égig csap az ajvék.Nem tetszik ?
A palesztinoknak sem.
Ugye így már hihető ?
A " palesztinok" nagy resze
mar evtizedek ota el-
Jordaniaban( a lakossag tobbsege)-
Izrael teruletenek- 3 szorosan.
Igaz, mar ott is okoztak
nehany galibat.
Pl. a " Fekete Szeptember "
terror szervezet olte meg
Huszein kiraly nagyapjat,
Abdallat 1953- ban az
El- Aksza mecsetben,
Jeruzsalemben.
Visszaterve a " palesztinok" ra- nagy szivesseget tenne, ha kozolne nehany " palesztin"
kiraly, vagy hadvezer nevet,
a tortenelem folyaman,mikor eltek-
mert mar evek ota varom/ juk -a valaszt.
Mi ez a semmiseg- egy onhoz
hasonlo- " szakerto" nek?🤔
Más az államszervezetük.
Mózes is törzsekkel vonult.
Király meg nem volt.
Most szóljuk le ezért ?
Én pl. nem teszem.
Lehet meglepődni.
A zsidók meg ?
Évszázadok óta élnek az USA-ban.
A kormány felét ők adják.
Akkor miért nem megy oda az összes ?
A Rebbe is ott élt , nem Izraelben !
Szóval vallási alapon is rendben lenne a dolog.
Az igazán kellemetlen az , hogy ez már egy
egészen egyszerű gójnak is feltűnik , ugye ?
Mozes ota mar eltelt- 3300 ev.
A zsido kiralyok es hadvezerek nevet es cselekedeteit- וsmeri a Biblia, a tortenelem, es az
ARCHEOLOGIA.
Mi- tanultunk a tortenelembol.
Talan – tobbek kozott- ezt.
" Segits magadon,az Isten is megsegit."
Talan nem mindeg eleg a " gazdanepek" re tamaszkodni, mint
ahogy Europaban es masutt- tortent.
A Biblia , ezen belül az Ószövetség , elég lokális leírást ad.
Ami nincs benne , az nem létezett ?
Izrael most is gazdanépre , az USA-ra támaszkodik.
Mi lesz , ha ez egyszer megszűnik ?
Még senki sem gondolt rá ?
te vagy itt az egyetlen gondolkozásra képes séjjgec. Kár,hogy a lipit bezárták és nem adtak neked elég pirulát.
Nu , pünkt én lennék ?
Nem hiszem.
A lipit még gyurcsányfegyenc záratta be.
.
https://uploads.disquscdn.com/images/c8a5ad27f726ae0bc1ab223c35ed81343aa4166bb38cb04bca6ab786f8196de6.jpg
.
Nehogy bekerüljön … :))
te még nyúl sem lehetsz,csak az idejáró neonyilasok hasznos idiótája.
Semmi gond.
Csak szóltam.
Izrael a palesztinok trianonja által jött létre,
mi magyarok nem szeretjük a trianonok haszonélvezőit.
Hol volt a " palesztin nep"?
Ha szabadna kernem- terulete,
fovarosa, ismert kiralyai,hadvezerei( nev szerint)
mikor eltek?
Ugyanis,nem eleg csak pofazni,
valamennyi tortenelmi, helyzet ismeret is- szukseges hozza.
Tartottak-e népszavazást Izrael létrehozásáról?
Erdély elcsatolásáról sem.
Ugyanaz.
1) A Nepszovetseg( az
ENSZ elodje megszavazta
1920- ban San- Remo- ban
egy zsido otthon felallitasat a tortenelmi Izrael teruleten.
2) A terulet ekkor- Brit Mandatum volt.
Kesobb Churchill- a gyarmatugyi miniszter-
" levagta" a terulet 2/3- at,
( a Jordan folyotol keletre)
behozta Szaudiabol a Hashemi uralkodohazat- es
megalapitotta- Jordaniat.
3) Az ENSZ megszavazta
1947 november 29- en-
Izrael felallitasat, es Izrael
elso miniszterelnoke David
ben Gurion- kihirdette-
1948 majus 14- en – .
Az allamot rogton felallitasa utan- 5 arab orszag tamadta meg.
4) Tobb arab orszag uzte ki
zsido lakossagat( pedig Irakban pl. 2000 eve eltek)
akik mindenuket otthagyva
menekultek Izraelbe.
Az ezernyi gonddal,haborukkal kuzdo
kis orszag- befogadta oket,
fiait( 860.000- t).
22 arab orszag " nem tudja" befogadni a " szegeny palesztinok"at.
Tehát nem tartottak népszavazást.
Te mit szólnál hozzá, ha a lakóhelyedet a te megkérdezésed nélkül mondjuk Ukrajnához csatolnák?
Az teljesen oké lenne?
Hiszen a legérintettebbet magát a lakosságot nem kell megkérdezni az ilyesmiről, elvégre mi köze hozzá, ő csak ott él.
Ez bizony trianon.