„Ami jelenleg Gázában történik válaszul az Izrael elleni terrortámadásra, egyáltalán nem hasonlít háborúra. A polgári lakosság teljes kiirtásához hasonlít” – mondta Putyin egy szentpétervári sajtótájékoztatón, miközben magáért a háborúért az Egyesült Államokat tette felelőssé.
„Ez a polgári lakosság valamiféle teljes megsemmisítése”
– tette hozzá az orosz elnök.
Moszkva úgy véli, hogy a gázai háború „az Egyesült Államok politikájának eredménye” – jelentette ki Putyin. Az orosz elnök szerint Washington „monopolizálta az izraeli-palesztin konfliktust”, és „félrelökött minden korábban létrehozott eszközt” a kérdés megoldására.
„Talán valaki az amerikai kormányzatban azt hitte, hogy minél kevesebb vélemény van, annál több megállapodás érhető el”
– mondta Putyin. „De a gyakorlat megmutatta, hogy ez nem így van” – tette hozzá.
Ennek ellenére Putyin elmondta, hogy továbbra is fenntartja a reményt egy palesztin állam létrehozására, megjegyezve, hogy országa már Szovjetunió idején is elismerte Palesztinát államként.
„Oroszország nem fog vezető szerepet játszani ezekben az erőfeszítésekben, de hozzájárulhat.
A vezető szereplőknek itt a regionális szereplőknek, Egyiptomnak, Szaúd-Arábiának, Törökországnak és az Arab Ligának kellene lenniük”
– magyarázta, hozzátéve, hogy „az Egyesült Államoknak és Izraelnek is szerepet kell vállalnia”.
Az orosz elnök tehát nem ellenzi az amerikai részvételt a konfliktus kétállami megoldásának elérésében, „csak nem szabadna egyedül közvetítenie”.
„Együtt kell dolgoznunk, ahelyett, hogy megpróbálnánk monopolizálni a békefolyamatot” – mondta Putyin, aki szerint
„előbb-utóbb ez a monopolizáló az egyik fél oldalára áll, és az egész szétesik, ami olyan tragédiához vezet, mint amilyennek most tanúi vagyunk”.
„Megpróbáljuk megtenni, amit tudunk” – magyarázta, megjegyezve, hogy Moszkva humanitárius segélyt nyújtott a Gázai övezetnek, és a színfalak mögött segített az izraeli-orosz kettős állampolgárságú túszok szabadon bocsátásában.
Az Egyesült Államok nemrég egy háromlépcsős túszmegállapodás-tervet tett közzé, amely a fennmaradó 124 fogoly szabadon bocsátását és a gázai háború befejezését eredményezné. Washington szerint míg Izrael elfogadta a javaslatot, addig a Hamász továbbra sem.