Amerikai, brit, francia, jordániai katonai segítséget kapott a zsidó állam szombat éjjel. Szaúd-Arábia először közölte nyíltan, hogy szintén Izrael oldalán áll.
Hétfőn még úgy tűnt, Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő kész elfogadni Joe Biden amerikai elnök kérését, hogy tartózkodjon egy Iránnak szánt válaszcsapástól. Azóta kiderült, hogy az izraeli hadsereg mégsem akarja megtorlás nélkül hagyni a szombat éjjeli, példa nélküli iráni rakéta- és dróntámadást az ország ellen.
Amerika jelezte, hogy kész bármikor újra megvédeni Izraelt, de nem partner egy izraeli válaszcsapásban.
Herzi Halevi vezérkari főnök szerint azonban Irán Izrael elleni támadása mindenképpen válaszlépést igényel.
Ahogy az hetek óta várható volt – és erről az amerikai és az izraeli katonai hírszerzésnek is voltak előzetes információi – az iszlamista köztársaság szombat éjjel, történetében először saját területéről, valamint Irak és Jemen felől is, 100 ballisztikus rakétával, 30 cirkálórakétával és 170 drónnal támadást intézett a zsidó állam ellen. Libanon felől a Hezbollah még vasárnap reggel is kilőtt mintegy 30 rakétát Észak-Izrael felé.
A kilőtt lövedékek 99 százalékát sikerült elfogni. A támadás egyetlen sérültje egy, a Negev-sivatagban élő 7 éves beduin kislány, aki a fején sérült meg súlyosan egy rakéta repeszétől. Ezen kívül az egyik iráni rakéta meg tudta kerülni az izraeli légvédelmet, és eltalálta a dél-izraeli Nevatim légibázist, amelyben kisebb infrastruktúrális károkat okozott.
Az iráni támadást – amellyel azt az izraeli légicsapást akarták megtorolni, amely két hete Damaszkuszban végzett a Forradalmi Gárda egyik parancsnokával – nemcsak a terroristák rakétáival szemben hatásos Vaskupola rendszer védte ki, hanem elsősorban a Dávid Parittyája és az Arrow rakétavédelmi rendszerek, valamint több ország vadászgépei és hadihajói.
Izrael amerikai, brit, francia, emírségekbeli és jordániai katonai segítséget kapott,
és most először Szaúd-Arábia is nyíltan elismerte, hogy segített Izraelnek elhárítani az általa is terrorista rendszernek tartott Irán rakétatámadásait.
Rijád közölte: a szaúd-arábiai légtér automatikusan feltartóztat „minden gyanús entitást”. Szaúdi részről azzal is megvádolták Iránt:
azért támogatta a Hamászt, hogy az kisiklassa az Izraellel való normalizációs folyamatot.
Irán a rakétatámadás után a maga részéről közölte, hogy a támadást befejezettnek tekinti, majd később azt mondta, „ha azonban az izraeli rezsim még egy hibát követne el, Irán válasza lényegesen súlyosabb lesz.” Kedden megismételték fenyegetésüket: „Határozottan kijelentjük, hogy az iráni érdekek elleni legkisebb fellépés minden elkövetővel szemben súlyos, széleskörű és fájdalmas választ fog kapni” – közölte Ebrahim Raiszi iráni elnök.
Az Egyesült Államok úgy véli, hogy Izrael válasza az iráni rakéta- és dróntámadásra korlátozott lesz, és magában foglalhatja az iráni erők és iráni proxy hadseregek állásai elleni csapásokat, de Irán területén kívül – közölte négy amerikai tisztviselő kedden az NBC-vel. Az amerikai források azt is hangsúlyozták: nem tudni, mikor következik be az izraeli válaszreakció, de úgy vélik, hogy ez bármelyik pillanatban megtörténhet, Izrael nem tájékoztatta őket végső döntésükről – írta az NBC.
Izrael mindenesetre üzenetet küldött a Közel-Kelet arab országainak, amelyben közölte, hogy nem fog olyan választ adni az iráni támadásra, amely veszélyeztetné ezeket az országokat vagy kormányaikat
– jelentette kedden kora reggel a KAN közszolgálati csatorna.
Fontos diplomáciai lépést tett közben az izraeli külügyminiszter: Jiszráel Katz a világ 32 országához intézett levélben sürgette, hogy vezessenek be szankciókat Irán rakétaprogramja ellen, és deklarálják az iráni Forradalmi Gárdát terrorista szervezetnek a hétvégi, Izrael elleni támadása után. A rakétaprogram szankcionálása és az IRGC megbélyegzése segíteni fog „Irán megfékezésében és meggyengítésében” – írja Katz, hozzátéve: Iránt most kell megállítani, mielőtt túl késő lenne.
Ez a cikk eredetileg a Tett és Védelem Alapítvány oldalán jelent meg.