A Palesztin Politikai és Felméréskutató Központ (PSR) szerint négy palesztinból három úgy véli, hogy a Hamásznak igaza volt az október 7-i, határokon átnyúló támadással, amelyben a terroristák több mint 1 200 embert gyilkoltak meg kegyetlenül Izraelben és ezreket sebesítettek meg.
A mérvadó felmérés – az október 7. óta a második ilyen jellegű kutatás – megállapította, hogy a válaszadók 72%-a szerint helyes, hogy a Hamász tömegmészárlást hajtott végre, míg 22% helytelennek minősítette a terrorcsoport döntését a támadásról.
A válaszadók 89%-a tagadta, hogy a palesztin terroristák háborús bűnöket követtek volna el október 7-én, míg 95%-uk azt állította, hogy Izrael megsértette a nemzetközi jogot a Hamász elleni gázai védelmi művelet során.
Amikor arra kérték őket, hogy értékeljék a különböző palesztin szereplőkkel való elégedettségüket, a válaszadók körében a Hamász végzett az élen 72%-os elégedettséggel, amelyet Jahja Szinwar, a Hamász gázai vezetője (69%) és az iszlamista csoport „politikai” vezetője, Iszmail Hanijeh (51%) követett.
Ha Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság vezetője most tartana választásokat, a Hamász a szavazatok 51%-át kapná, míg Abbász Fatah-frakciója a palesztinok 19%-ának támogatását élvezné.
A PSR felmérése szerint a palesztinok több mint fele úgy véli, hogy a Hamász „a legérdemesebb arra, hogy ma a palesztin népet képviselje és vezesse”.
Egy Abbász és Hanijeh közötti elnökválasztás esetén a Hamász vezetője a szavazatok 78%-át kapná; a palesztinok 88%-a szerint Abbásznak le kell mondania.
A PSR azon kérdésére, hogy az izraeli katonai művelet befejezése után melyik pártnak kellene kormányoznia a Gázai övezetet, a megkérdezettek 60%-a a Hamászt választotta.
A megkérdezettek mindössze 1%-a mondta, hogy elégedett az USA konfliktusban játszott szerepével. Emellett kétharmaduk ellenezte, hogy a Palesztin Hatóság részt vegyen az USA-val való találkozókon.
Október 18-i tel-avivi látogatása során Joe Biden amerikai elnök beszédet tartott, amelyben azt állította, hogy „a Hamász nem képviseli a palesztin népet”.
November 8-án Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy Gázát az ellenségeskedések után át kell adni a Palesztin Hatóságnak. A megoldásnak „magában kell foglalnia a palesztin vezetésű kormányzást és a Palesztin Hatóság alá tartozó Ciszjordániával egyesített Gázát” – jelentette ki Blinken.
Az Egyesült Államok jeruzsálemi nagykövetségének szóvivője a múlt hónapban azt mondta, hogy a palesztin vezetés jövője „a palesztin nép kérdése”.
Hétfőn Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azonban kizárta, hogy a Palesztin Hatóság a Hamász után a Gázai övezetet irányítsa.
„A Hamász és a Palesztin Hatóság között csak annyi a különbség, hogy a Hamász itt és most akar elpusztítani minket, a Palesztin Hatóság pedig fokozatosan akarja ezt megtenni”
– mondta Netanjahu.