A lenyűgöző leletet még 2021-ben találta egy búvár Izrael partjainál.
A kard tulajdonosa valószínűleg a keresztesek és a tengerparti városok muszlim lakói közötti egyik tengeri csata során veszítette el fegyverét mintegy 800 évvel ezelőtt – írják a régészek a kardról megjelent legújabb cikkükben.
Amikor Shlomi Katzin sportbúvár kiemelte a kardot a tengerfenékről, azt kagylók, homok és megkeményedett mikroorganizmusok borították, amelyek évszázadokon át megőrizték a sós vízben.
Az Izraeli Régészeti Hatóság a Sorek Nukleáris Kutatóközponttal együttműködve a legmodernebb röntgenröntgensugaras radiográfiai technológiával vizsgálta meg a kardot, majd elkészítette annak virtuális mását.
A röntgensugaras vizsgálat után a régészek úgy vélik, hogy a kard szinte biztosan egy csata során esett a fedélzetről a tengerbe, mivel a penge kissé meghajlott, és a keresztvas ki volt mozdulva a helyéről.
„Minden jel arra mutat, hogy ez a kard egy csata során esett a vízbe”
– mondta Dr. Joppe Gosker, az Izraeli Régészeti Hatóság munkatársa.
„Mivel a kardok drágák voltak, általában hüvelyükkel együtt találják meg őket” – tette hozzá. „Ebben az esetben csak a kardot találták meg. Ebből arra következtethetünk, hogy egy csata során esett a tengerbe, valószínűleg a tulajdonosával együtt. A helyszín átvizsgálása során nem találtunk további maradványokat, de ki tudja?
Lehet, hogy a harcos még mindig felfedezetlenül hever a mélyben, hogy egy napon a mozgó homok feltárja.”
„A kardot egy keresztes harcos használhatta, aki az első keresztes hadjárat után telepedett le az országban” – mondta Jacob Sharvit, a hatóság tengeri régészeti részlegének igazgatója. „Figyelembe véve a véres csatákat, amelyek az országban a keresztesek és a muszlimok között zajlottak, és amelyek több történelmi forrásból ismertek, arra számíthattunk, hogy több ilyen kardot is találunk. A gyakorlatban többnyire töredékeket találunk, nagyon ritka az egész kard.
Eddig hét kardot találtak ebből az időszakból az országban, a legtöbbet a tengerben fedezték fel”
– tette hozzá Sharvit.
A keresztes hadjárat korszaka Izraelben 1099-ben, Jeruzsálem meghódításával kezdődött, és mintegy 200 évig tartott. Miután a keresztesek, a papokból, lovagokból, hercegekből, nemesekből és közemberekből álló missziós sereg meghódította Jeruzsálemet, a muszlim ellenőrzés alatt álló tengerparti városok ellen vonultak.
A kikötők feletti ellenőrzés fenntartása létfontosságú volt a keresztesek túlélése szempontjából, mivel Európából származó utánpótlásra voltak utalva.