Szergej Urszuljak „Cádik” című filmje kétszáz, a nácik elől menekülő zsidó történetét mutatja be.
Amikor Szergej Urszuljak orosz rendező azt tervezte, hogy a „Cádik” című új filmje munkálatainak részeként Izraelben forgat, nem gondolta volna, hogy az ilyen bonyolult lesz. A forgatást kétszer is elhalasztották a koronavírusjárvány miatt, és még egyszer az ukrajnai háború miatt.
„Eredetileg úgy terveztük, hogy Izraelben kezdjük el a forgatást, de ott lezárás volt. Így Fehéroroszországban forgattunk, majd másodszorra is lezárás volt Izraelben” – emlékszik vissza a rendező.
Oroszország ukrajnai inváziója ismét megzavarta a rendező terveit.
„Januárban érkeztünk, mindent előkészítettünk, castingoltuk a színészeket, és úgy volt, hogy február végén kezdjük el a forgatást”
– magyarázta a Ynetnek.
„Február végén, amikor elkezdődött a háború – miután rengeteg pénzt költöttünk – Oroszországba kellett mennünk, mert blokkolták a banki átutalásokat, és nem tudtuk kifizetni a fizetéseket” – mesélte.
„Így a munkát ismét elhalasztották, és csak 2022 júniusában, miután a producerek megoldást találtak a pénzügyeinkre, jöttünk Izraelbe, és befejeztük a forgatást” – tette hozzá.
A „Cádik” Nyikolaj Kiszeljov igaz története alapján készült, aki a Vörös Hadsereg tisztjeként a második világháború idején több mint 200 zsidót mentett meg a nácik elől. Kiszeljovot posztumusz tisztelték meg hősiességéért azzal, hogy a Jad Vasem felvette őt a Világ Igazai közé.
Kiszeljov a dolginovói gettó túlélőit, köztük nőket, férfiakat és gyerekeket egy 1500 kilométeres, veszélyes és fáradságos úton át vezette a fehéroroszországi erdőkön keresztül a biztonságba.
„Anton Zlatopolszkij, egy orosz tévécsatorna vezetője mesélte nekem ezt a történetet egy közös projekt javaslataként” – mondta Urszuljak. „Amikor meghallottam, hogy a forgatókönyvet Gennagyij Osztrovszkij (egy neves orosz forgatókönyvíró) fogja írni, azt mondtam, hogy ez biztosan sikerülni fog.”
„Fél évvel később már volt egy nagyszerű forgatókönyvem – amit rövidíteni kellett. Emberi, megható, mély, tragikus és csodálatos humorral teli volt, így beleegyeztem, hogy dolgozzak rajta. Ha nem lett volna a háború és a covid, már rég befejeztük volna”.
Urszuljak a Ynetnek azt is elárulta, hogy apai nagyanyja zsidó volt:
„Az ukrán nagyapám mentette ki a nagyanyámat, Niusziát a kamenyec-podolszkiji gettóból, és a háború végéig rejtegette”
– magyarázta.