„Az a célunk, hogy a miniszterek leülhessenek és beszélhessenek egymással” – mondta egy amerikai tisztviselő, hozzátéve, hogy „minden kérdést megvitatnak”.
Az Egyesült Államok adott otthont hétfőn Örményország és Azerbajdzsán külügyi megbízottjai közötti tárgyalásoknak, amelyek célja a vitatott Hegyi-Karabah enklávéval kapcsolatos feszültségek csillapítása volt.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter egy nappal korábban vacsorát adott Ararat Mirzoya örmény külügyminiszterrel és azeri kollégájával, Jeyhun Bayramovval, mielőtt megkezdődtek volna a két fél közötti, várhatóan négynapos tárgyalások a washingtoni külügyminisztérium egyik létesítményében.
„Az Egyesült Államok örömmel látja vendégül az örmény Mirzoyát és az azerbajdzsáni Bayramovot, hogy megkönnyítsék a tárgyalásokat ezen a héten, mivel együtt dolgoznak a dél-kaukázusi régió békés jövőjének megteremtésén”
– mondta Vedant Patel külügyminisztériumi szóvivő.
Blinken „úgy véli, hogy a közvetlen párbeszéd a kulcs a problémák megoldásához és a tartós béke eléréséhez”
– tette hozzá Patel.
Az amerikai megbízott vasárnap beszélt Ilham Alijev azerbajdzsáni elnökkel is, aki aggodalmát fejezte ki a Hegyi-Karabahhoz vezető egyetlen szárazföldi összeköttetésen nemrég felállított ellenőrzőpont miatt, amely szerinte „aláássa a békefolyamatba vetett bizalom megteremtésére irányuló erőfeszítéseket”.
Örményország és Azerbajdzsán kétszer, 1990-ben és 2020-ban háborút vívott a területért, több tízezer halottat követelve, és rendszeresen törnek ki összecsapások. A feszültség a múlt héten ismét kiéleződött az ellenőrzőpont miatt, amelyet Örményország a tűzszünet megsértésének tekint.
Egy névtelenségre hivatkozva nyilatkozó amerikai tisztviselő az AFP-nek elmondta, hogy a tárgyalások célja inkább „a kapcsolatok normalizálásáról szóló megállapodás”, mintsem békeszerződés.
„A célunk az, hogy a miniszterek le tudjanak ülni és beszélni tudjanak egymással”
– mondta a tisztviselő, hozzátéve, hogy „minden kérdést megvitatnak”.