Több mint 10 ezer, különböző állampolgárságú ember menekült a harcok sújtotta Szudánból Egyiptomba öt nap alatt – jelentette be az egyiptomi határőrség szerdán.
A tájékoztatás szerint a két országot elválasztó kasztali és arkíni határátkelőkön április 21. és 25. között összesen 10 194 ember ért Egyiptomba.
A szudáni válság miatt a héten készültségbe lépett a nemzetközi vörös félhold egyiptomi szervezete, amely hétfőn kiadott sajtóközleménye szerint segélyközpontot létesített az arkíni átkelőnél.
Szudánban április 15. óta folynak összecsapások a 2021-es katonai hatalomátvételt irányító Abdel Fattáh al-Burháni tábornok vezette hadsereg, valamint ellenlábasa és egykori helyettese, a Hemedti néven ismert Mohamed Hamdan Dagalo tábornok ellenőrzése alatt álló, félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között.
A szudáni egészségügyi tárca szerint az összecsapásoknak már 512 halálos áldozata és 4193 sebesültje van.
A szemben álló felek hétfőn háromnapos tűzszünetben állapodtak meg, az Afrikai Unió (AU) pedig tartós fegyvernyugvást sürgetett.
Bankole Adeoye, a szervezet béke- és biztonsági felelőse aggodalmát fejezte ki a konfliktus régiós kiszélesedése miatt, és leszögezte azt is, hogy az Afrikai Unió nem tűri az esetleges közvetett (úgynevezett proxy) háborút a kelet-afrikai régióban.
A polgárháborús helyzet miatt a magyar kormány a Magyar Honvédség erőforrásaira támaszkodva, a kül- és belügyi tárcával együttműködve egy különleges akció keretében 32 embert, köztük 7 magyar állampolgárt menekített ki az országból – jelentette be a honvédelmi miniszter csütörtökön hajnalban a kecskeméti repülőbázison.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál, a kimenekített magyarokat és külföldi állampolgárokat szállító Airbus A319-es honvédségi repülőgép földet érését követően elmondta: „a magyar emberek biztonsága a legfontosabb bárhol is vannak a világon”.
Az akcióval pedig minden magyar épségben hazatérhetett Szudánból
– tette hozzá.