Egy kutatócsoport azonosított egy fehérjét, amely feltételezhetően az öregedést és a neurodegeneratív betegségeket okozza.
Dr. Debra Toiber, a Ben-Gurion Egyetem élettudományi tanszékének kutatója egy nemzetközi kutatócsoporttal együtt megállapította, hogy a SIRT6 nevű fehérje kulcsszerepet játszik az agy mitokondriális működésének szabályozásában.
Toiber szerint a fehérje figyelemre méltó tulajdonságokkal rendelkezik. A SIRT6 bomlását számos neurodegeneratív betegséggel, köztük az Alzheimer-kórral, a Parkinson-kórral és az ALS-szel, vagyis az amiotrófiás laterálszklerózis hozták összefüggésbe.
„Ahogy öregszünk, a SIRT6 szintje egyre csökken” – mondta Toiber.
„Ahogy öregszünk, egyre több betegséget kapunk el, ezért szeretnénk megérteni ezeknek a változásoknak a molekuláris okait, amelyek ezekhez a betegségekhez vezetnek”
– magyarázta Toiber.
Toiber úgy véli, hogy ez a kutatás végül segíthet megelőzni vagy akár visszafordítani az olyan, korral járó betegségeket, mint az Alzheimer-kór.
„Úgy gondolom, hogy a jövőben képesek lehetünk késleltetni vagy megelőzni az öregedéssel összefüggő betegségeket, de nem tudom, hogy vissza tudjuk-e állítani az órát”
– mondta Toiber, hozzátéve, hogy a tudósok azt remélik, hogy végül olyan felfedezések sorát valósíthatják meg, amelyek összességében lelassítják az öregedési folyamatot.
A Ben-Gurion Egyetem tanulmányát az Egyesült Államok, Oroszország és Spanyolország kutatóival együttműködve végezték.