Németország szerdán jóváhagyta Leopard 2 harckocsik szállítását Ukrajnának, miután Kijev és számos szövetséges hetekig nyomást gyakorolt rá.
Berlin 14 Leopard 2 A6-os harckocsiból álló századot biztosít a Bundeswehr készleteiből, és engedélyt ad arra is, hogy más európai országok saját készleteikből harckocsikat küldjenek Ukrajnának – közölte Steffen Hebestreit kormányszóvivő egy nyilatkozatban.
„A cél az, hogy gyorsan összeállítsunk két harckocsizászlóaljat Leopard 2 harckocsikkal Ukrajna számára”
– mondta.
Az ukrán csapatok kiképzése Németországban hamarosan megkezdődik
– tette hozzá. Berlin lőszert és karbantartást is biztosít a harckocsikhoz a nyilatkozat szerint.
„Ez a döntés a jól ismert vonalunkat követi, hogy lehetőségeinkhez mérten támogatjuk Ukrajnát”
– mondta Olaf Scholz német kancellár, aki várhatóan a következő órákban beszédet mond az ügyről a német parlamentben.
Rishi Sunak brit miniszterelnök, aki elsőként jelentette be tankok küldését Ukrajnába, üdvözölte Berlin „helyes döntését”.
A német gyártmányú harckocsik egyike Kijev régi kéréseinek európai szövetségeseitől.
Berlin mindaddig vonakodott a biztosításuktól, és addig nem adta meg az engedélyt Lengyelországnak, hogy Leopárdjait Ukrajnába küldje, amíg az Egyesült Államok meg nem ígérte, hogy előbb Abrams harckocsikat ad Kijevnek.
Elsőként, január közepén a lengyel kormány jelentette be, hogy ugyancsak 14 darab Leopard 2-vel is támogatná Ukrajnát, ha más országok követik példáját. A német sajtóban közölt elemzések szerint Németország mellett Finnország, Svédország, Hollandia, és akár Spanyolország és Portugália is csatlakozhat a lengyel kezdeményezéshez, az Egyesült Államok pedig ugyancsak a legmodernebb harckocsijából, az M1 Abrams típusból adhat át jelentős számú darabot Ukrajnának.
A német kormánynak a hadiipari exportról szóló szabályok miatt
nemcsak arról kellett döntenie, hogy kaphat-e Ukrajna Leopardokat a Bundeswehrtől, hanem arról is, hogy engedélyezi-e más országoknak a német gyártótól vásárolt harckocsik továbbadását.
A döntést hetekig folytatott belső egyeztetés és nyilvános vita előzte meg.
Andrij Melnyik ukrán külügyminiszter-helyettes, korábbi berlini nagykövet az ntv német hírtelevíziónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a védekezés támogatása modern nyugati harckocsikkal csak a számos szükséges lépés egyike, és következő lépésként az ukrán haditengerészetet is meg kell erősíteni.
Ukrajnának hadihajókra és tengeralattjárókra is szüksége van nyugati támogatóitól, hogy megvédhesse igen hosszú fekete-tengeri partvonalát és megakadályozhassa az újabb orosz tengeri támadásokat
– mondta a diplomata, és hozzátette:
a háborúnak még messze nincs vége, Oroszország „nagyon erős ellenfél”, és hadiipara „teljes gőzzel termeli a fegyvereket”.
Amint korábban megírtuk, az oroszok szerint nem jó ötlet a német tankok megjelenése Ukrajnában.
A Leopard harckocsik Ukrajnába szállítása nem tesz majd jót az orosz-német kapcsolatoknak
– figyelmeztetett Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden újságíróknak nyilatkozva.
„Az ilyen szállítások nem sok jót ígérnek a kapcsolatok jövőjét tekintve. Minden bizonnyal nyomot hagynak majd e kapcsolatok jövőjén”
– jelentette ki a Kreml szóvivője arra a kérdésre válaszolva, hogyan befolyásolja majd az Oroszország és Németország közötti viszonyt, ha Berlin jóváhagyja a Leopard tankok szállítását Kijevnek.