Anne Frank naplója a 20. század egyik legjelentősebb könyve. Bár Anne történetét szinte mindenki ismeri arról azonban, hogy mi történt vele, miután 1944-ben a Gestapo elhurcolta rejtekhelyéről, nem sokat tudnak az emberek.
A The Annex után: Anne Frank, Auschwitz és azon túl című új könyv összerakja a Anne és családja utolsó hónapjait – írja a Daily Mail.
Bas von Benda-Beckmann író a különböző archívumokban és homályos kiadványokban elszórt tanúvallomásokra támaszkodva a 15 éves lány utolsó napjairól szóló, valaha megjelent legátfogóbb és legrészletesebb beszámolót készítette el.
Anne másfél hónapot töltött Auschwitzban mielőtt továbbszállították Bergen-Belsenbe, ahol 1945-ben néhány héttel a felszabadítás előtt halt meg.
Kegyetlen történeteket tár elénk arról, hogyan próbált egy barátja élelmiszercsomagokat dobálni a szögesdrótkerítésen keresztül az éhező és fagyoskodó Anne-nek, valamint arról a büntető munkáról, amelyet régi elemek vésővel és kalapáccsal való felbontására kapott – és apja próbálkozásairól, hogy helyette vécétisztítói munkát szerezzen neki.
A borzalmak közepette egy barátja elmeséli, hogy Anne sok időt töltött Peter van Pelsszel, egy tinédzserrel, akinek a családja a Frankoknál bujkált az amszterdami melléképületükben.
„Mindig együtt voltak, és én gyakran mondtam a férjemnek: „Nézd csak ezt a két gyönyörű fiatalt” – mondta a nő. ‘Eleinte nagyon sápadt volt, de szelíd és kifejező arca annyira vonzó volt.”
Anne 93 éves lenne, ha ma élne, és családja két évig bujkált a náci üldöztetés elől amszterdami otthonuk egy könyvespolc mögötti melléképületében, mielőtt elfogták volna. A háborút egyedül a családfő élte túl, és ő szerkesztette meg a lánya naplóját.
Nemrég azért került Anne Frank története újra a hírekben, mert egy új könyv azt állította, hogy leleplezték Anne feljelentőjét. A holland kiadó végül a történészi felháborodást követően visszavonta a könyvet.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.