Az izraeli kormány visszavonta Rijád al-Malki palesztin külügyminisztertől izraeli beutazási és a szabad mozgást biztosító engedélyét büntetésből amiatt, hogy a Palesztin Hatóság a hágai székhelyű Nemzetközi Bírósághoz (ICJ) fordult Ciszjordánia (Júdea és Szamária) státusával kapcsolatban – jelentette a Haaretz című újság hírportálja vasárnap.
Rijád al-Malki minisztert vasárnap délelőtt tájékoztatták arról, hogy az izraeli kormány hétvégi döntése értelmében már nem érvényes a Palesztin Hatóság (PH) területén és Izraelben számára szabad mozgást biztosító utazási engedélye.
Al-Malki vasárnap reggel, Brazíliában tett hivatalos látogatása után Jordániából Ciszjordániába érkezett, ahol arról tájékoztatták, hogy utazási engedélye már nem érvényes.
„A jogosultság megtagadása durván sérti az Izrael és a PH közötti megállapodásokat, és célja annak bizonyítása, hogy Izrael úgy gondolja: fennhatósága van a megszállt területek fölött”
– közölte a lappal Ahmed al-Deek, a miniszter politikai tanácsadója.
„E lépés hatására nem változnak meg a PH vagy a külügyminiszter tervei, még akkor sem, ha Izrael akadályozza a mozgását az Izrael és Ciszjordánia közötti átkelőhelyeken” – tette hozzá Al-Deek.
„Izraelt kell megbüntetni a nemzetközi jog megsértése miatt”
– jelentette ki közleményben a Palesztin Hatóság, amely szintén elítélte az engedély bevonását.
Az engedély, amelytől megfosztották a külügyminisztert, lehetővé tette számára a szabad utazást Ciszjordánia egész területén és az ellenőrzőpontokon át, palesztin rendszámú járművel beléphetett vele Izrael 1967 előtti területére, külföldre repülhetett vele a tel-avivi Ben Gurion repülőtérről, és biztosította az átjutást az Allenby-hídon Ciszjordániából Jordániába vagy vissza.
A palesztin külügyminiszter megfosztása eddigi engedélyétől része volt az új izraeli biztonsági kabinet első, pénteki döntésének, amelyben szankciócsomagot állítottak össze a palesztin vezetőkkel szemben.
Azért büntetik őket, mert december végén, egy nappal a hatodik Netanjahu-kormány eskütétele után az ENSZ Közgyűlése megszavazta azt a palesztin javaslatot, amelynek értelmében a testület szakvéleményt kér a hágai Nemzetközi Bíróságtól arról, hogy Izrael de facto annektálta-e már az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordániát.
A megtorlás részeként az izraeli miniszterek büntetőintézkedéseket vezettek be azon magas rangú palesztin tisztségviselőkkel szemben, akik népszerűsítették az ENSZ-ben a palesztin kérést. Emellett pénzügyi retorziókat szabtak meg a PH-val szemben, befagyasztották a palesztinok építési terveinek jóváhagyását az 1994-es oslói egyezményben C, vagyis izraeli közigazgatási és biztonsági felügyelet alattinak minősített zónában, és eldöntötték, hogy fellépnek azon szervezetek ellen, amelyek
„terrorista, vagy bármilyen ellenséges tevékenységet folytatnak Izrael ellen”.