Az olaszországi zsidó vezetők határozottan elítélték az ország parlamentjének elnökét, amiért megünnepelte a második világháború utáni korszak legjelentősebb olasz fasiszta pártja megalakulásának évfordulóját.
Ignazio La Russa – milánói szenátor, aki Giorgia Meloni miniszterelnök kormányzó Testvérek Olaszországért (FDI) pártját képviseli – felháborodást keltett, amikor az Instagramon közzétett bejegyzésében méltatta az Olasz Szociális Mozgalom (MSI) örökségét, megemlékezve az újfasiszta szervezet 1946. december 26-i megalakulásáról, amelyet Benito Mussolini egykori diktátor támogatói alapítottak. Mussolini alatt 1938-ban antiszemita törvényeket hoztak, melyek következtében a háború előtti, több mint 44 ezres olaszországi zsidó lakosságból közel 8 ezret meggyilkoltak.
„Apám emlékére, aki az Olasz Szociális Mozgalom egyik alapítója volt Szicíliában, és aki egész életében a szabad és demokratikus részvétel útját választotta az MSI-vel, hogy megvédje az olasz alkotmányt tiszteletben tartó eszméit”
– írta La Russa.
Eközben Meloni – aki novemberben az olasz zsidó vezetőkkel tartott találkozóján elítélte az antiszemitizmust – szintén méltatta az MSI-t.
„Úgy vélem, hogy az MSI jelentős szerepet vállalt a köztársaság történelmében azzal, hogy a [második világháborúból vereséget szenvedett] olaszok millióit a demokrácia irányába terelte”
– mondta Meloni az ANSA olasz hírügynökség által közölt kommentárjában, és kitartott amellett, hogy
szerinte az MSI valójában „a demokratikus jobboldal, a demokratikus és köztársasági Olaszország pártja”.
La Russának válaszolva Noemi Di Segni – az Olasz Zsidó Közösségek Szövetségének elnöke – megjegyezte, hogy
az olaszok is ünneplik „a köztársasági alkotmány kihirdetésének 75. évfordulóját, antifasiszta demokráciánk megerősítését”.
A La Repubblica hírportálban Di Segni rámutatott, hogy
„egyesek szerint valójában egy másik évfordulót ünnepelnek, az MSI megalapításának évfordulóját, a pártét, amely a fasiszta [Mussolini-] rezsim bukása után felvállalta az RSI, az olasz zsidók deportálásában aktívan közreműködő keményvonalas fasiszták kormányának ideológiai és politikai folytonosságát”.
Külön nyilatkozatban Ruth Dureghello – a Római Zsidó Hitközség elnöke – azt mondta, hogy
az Olasz Köztársaság „antifasiszta, és amikor az alkotmányra esküszünk, akkor ezt annak tudatában kell tennünk, hogy ebben a kérdésben többé nem lehet kétértelműség vagy ellentmondás”.
Hozzátette, hogy
„az olaszok számára az egyetlen modell, amelyre törekedni lehet, az antifasiszta mozgalmaké, amelyek áldozatos munkájukkal felszabadították Olaszországot a náci-fasiszta iga alól”.