Moszkva korábbi főrabbija szerint a zsidóknak el kellene hagyniuk Oroszországot, amíg még megtehetik, mielőtt bűnbakot csinálnak belőlük az ukrajnai háború okozta nehézségekért – írja a The Guardian.
„Ha visszatekintünk az orosz történelemre, mindig, amikor a politikai rendszer veszélyben volt, azt láthattuk, hogy a kormány megpróbálta a tömegek haragját és elégedetlenségét a zsidó közösségre irányítani” – mondta Pinchas Goldschmidt a Guardiannek. „Ezt láttuk a cári időkben és a sztálini rendszer végén is”.
„Növekvő antiszemitizmust látunk, miközben Oroszország visszatér egy újfajta Szovjetunióhoz, és lépésről lépésre újra lehull a vasfüggöny. Ezért úgy gondolom, hogy az orosz zsidók számára a legjobb megoldás a távozás”
– tette hozzá.
Goldschmidt júliusban lemondott posztjáról és elhagyta Oroszországot, miután nem volt hajlandó támogatni az ukrajnai orosz inváziót.
„Nyomást gyakoroltak a közösség vezetőire, hogy támogassák a háborút, és én ezt visszautasítottam. Azért mondtam le, mert a moszkvai főrabbiként való folytatásom problémát jelentett volna a közösség számára a másként gondolkodókkal szembeni elnyomó intézkedések miatt” – mondta.
Az oroszországi zsidók az elmúlt 100 évben tízezrével vándoroltak ki, először Európába és Amerikába, majd újabban Izraelbe. Az 1926-os népszámlálás szerint az akkori Szovjetunióban 2 672 000 zsidó élt, 59%-uk Ukrajnában. Ma már csak mintegy 165 000 zsidó maradt az Orosz Föderációban a 145 milliós összlakosságból.
Goldschmidt elmondta, hogy szerinte a háború kezdete óta az orosz zsidók 25-30%-a elhagyta vagy tervezi, hogy elhagyja Moszkvát, bár Moszkvából már kevés járat indul, és a Tel-Avivba tartó repülőjegy ára megnégyszereződött, és körülbelül 2000 dollárra (1625 font) emelkedett.
Júliusban az orosz kormány bezárta a Jewish Agency oroszországi fiókját, egy non-profit szervezetet, amely az Izraelbe való bevándorlást támogatja.
Összességében úgy vélik, hogy körülbelül 200 000 orosz menekült el Oroszországból, és ez az exodus felgyorsult, amikor szeptemberben bevezették a sorkatonai szolgálatot.
„Az orosz társadalomnak van egy olyan része, amelyet kreaklának hívnak, az üzleti és kulturális vezetők, értelmiségiek és művészek kreatív osztálya” – mondta Goldschmidt – „és azt hiszem, nyugodtan kijelenthetjük, hogy ezeknek az embereknek nagy százaléka elhagyta Oroszországot, ami nagyon káros az orosz társadalomra, és nagyon káros is lesz” – mondta Goldschmidt.
Elmondta, hogy az ukrajnai zsidó közösség nagy része is elhagyta Ukrajnát, és most Németországban, Ausztriában és Romániában tartózkodik menekültként.
Ukrajnában hosszú antiszemita múltra tekint vissza a 19. század végi pogromoktól kezdve a második világháború alatti náci mészárlások elősegítéséig. Ezek közül a leghírhedtebb a 33 000 zsidó meggyilkolása volt a kijevi Babi Jarban 1941-ben.
E történelmet figyelembe véve Goldschmidt szerint figyelemre méltó, hogy Volodimir Zelenszkijt, aki nem titkolta zsidó származását, a szavazatok több mint 70%-ával választották meg Ukrajna elnökévé.
Ez a tény értelmetlenné teszi Vlagyimir Putyin azon állítását, hogy Ukrajnát neonácik kormányozzák – mondta a rabbi.
„Azt azonban nem tudom, mennyire érzi magát zsidónak az elnök. Kijátssza a zsidó kártyát, hogy segítséget kérjen Izraeltől”.
Goldschmidt azt is megjegyezte, hogy miközben az oroszországi zsidók bizonytalan jövővel néznek szembe, az antiszemitizmus növekszik a sokáig zsidó menedéknek tekintett Egyesült Államokban.