Két éven át volt egy haláltábor parancsnokának a titkárnője, de azt állítja, hogy nem tudott semmiről, ami a táborban történt.
A több mint 10 000 ember meggyilkolásában való bűnrészességéért perbe fogott egykori náci haláltábor titkárnője a héten először törte meg a hallgatását, és azt mondta, hogy „sajnálja” a foglyokat ért borzalmakat – írja a New York Post.
„Sajnálom mindazt, ami történt” – mondta Irmgard Furchner kedden az itzehoe-i tartományi bíróság előtt.
A most 97 éves Furchner 1943 júniusától 1945 áprilisáig a lengyelországi Sutthof koncentrációs táborban volt titkárnő.
A német törvények szerint minden olyan személy, aki segítette a náci haláltáborok működését, még ha nem is dolgozott közvetlenül a helyszínen, az ott elkövetett bűnökben való bűnrészesség miatt felelősségre vonható. Furchner évtizedek óta az első nő, akit Németországban bíróság elé állítanak náci korabeli bűnök miatt.
A médiában néha „a gonosz titkárnőjeként” emlegetett nőt fiatalkorúként ítélik el, mivel 21 év alatti volt, amikor a táborban dolgozott.
„Sajnálom, hogy akkoriban Stutthofban voltam” – folytatta Furchner.
Annak ellenére, hogy Furchner naponta kapott üzenetet a tábor parancsnokától, Paul Werner Hoppe-tól, korábban tagadta, hogy tudott volna Stutthof gyilkos tevékenységért.
Védelmét nehezítette saját néhai férje 1954-es vallomása, miszerint tudott arról, hogy a létesítményben embereket gázosítottak el.
Ennek ellenére a múlt héten Furchner ügyvédei felmentését követelték, mondván, hogy a bizonyítékok nem bizonyítják „minden kétséget kizáróan”, hogy tudott a gyilkosságokról. Az ügyészek eközben két év felfüggesztett börtönbüntetést kértek.
A 93 éves Risa Silbert aki túlélte a tábort, aki augusztusban online tanúskodott.
„Stutthof a pokol volt” – mondta Silbert.
„Volt kannibalizmus … az emberek éhesek voltak, és feldarabolták a holttesteket, és ki akarták venni a májat”.
A litvániai Klaipėdában zsidó családban született Silbert 1944 augusztusában anyjával és nővérével együtt Stutthofban raboskodott. Apját és bátyját 1941-ben német kollaboránsok gyilkolták meg.
„Ha a parancsnok titkáraként dolgozott, akkor pontosan tudta, mi történt ott”
– mondta Furchnerről.