Oroszországnak négy új régiója van – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken a Kremlben, az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek csatlakozási egyezményének aláírási szertartásán.
Putyin a harci cselekmények azonnali befejezésére és a tárgyalóasztalhoz való visszatérésre szólította fel a „kijevi rezsimet”. Leszögezte ugyanakkor, hogy Oroszország „nem fogja elárulni a felszabadított területek” lakosságát – írja az MTI.
Az orosz elnök szerint a népszavazáson egyértelmű döntést hoztak a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaságban, valamint Herszon és Zaporizzsja megyében, a népek egyenlőségére és önrendelkezésének joga alapján.
Azt mondta, hogy Moszkva nem törekszik a Szovjetunió helyreállítására.
Oroszország agressziónak fogja tekinteni az „új területeire” mért ukrán katonai csapásokat – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pénteken újságíróknak nyilatkozva.
„Sehogy másként nem is lehet” – mondta a Kreml szóvivője arra a kérdésre válaszolva, hogy az Ukrajnától újonnan elcsatolt területek elleni ukrán támadásokat Oroszország maga ellen irányuló agresszióként fogja-e értelmezni.
A beszéd nagy részét Putyin a Nyugat elleni szónoklata töltötte ki, és olyan állításokat tett, mint: Nagy-Britannia részt vesz az Északi Áramlat gázvezeték egyes részeinek megsemmisítésére irányuló tervben. Valamint szerinte nyugati tisztviselők „hibrid háborút” folytatnak Oroszország ellen, és gyarmatosítani akarják Oroszországot – írja a BBC.
Putyin azt is állította, hogy nem Oroszország a hibás a világpiaci energiaárak emelkedéséért, és azt mondta, hogy ez a „sokéves rossz politika” eredménye.
Az európai országok már kijelentették, hogy nem fogják elfogadni az annexiót.
Ukrajnában Zelenszkij elnök bejelentette, hogy gyorsított NATO-tagságot kér, miután Vlagyimir Putyin négy ukrán régiót annektált.
Egy Telegram-üzenetben ezt írta:
„Már bebizonyítottuk, hogy megfelelünk a szövetségi normáknak. Döntő lépést teszünk azzal, hogy aláírjuk Ukrajna gyorsított NATO-csatlakozási kérelmét”
Mielőtt Oroszország februárban Ukrajnába küldte volna fegyveres erőit, Moszkva jogilag kötelező erejű garanciákat követelt arra, hogy Ukrajnát soha nem veszik fel az Egyesült Államok vezette katonai szövetségbe, a NATO-ba.