Egy Izrael mellett létező jövőbeli palesztin államnak békésnek kell lennie, és nem lehet terrorista alapú – mondta az előzetesen kiszivárgott híreknek megfelelően Jair Lapid miniszterelnök csütörtök délután az ENSZ Közgyűlésében, közvetlenül azelőtt, hogy visszatért Izraelbe — számol be a The Jerusalem Post.
„Ha ez a feltétel teljesül, akkor a legjobb út egy megállapodás a palesztinokkal, amely két állam két nép számára”
– mondta Lapid.
Ez „a helyes Izrael biztonsága, Izrael gazdasága és gyermekeink jövője szempontjából”.
A jövőbeli palesztin államról szóló kijelentése és a konfliktus kétállami megoldásának megerősítése a legerősebb megfogalmazás, amelyet egy izraeli miniszterelnök a palesztin szuverenitással kapcsolatban használt Ehud Olmert korábbi miniszterelnök óta. 2016 óta ez az első alkalom, hogy izraeli vezető a kétállami megoldásról beszélt az ENSZ Közgyűlésében.
„Minden akadály ellenére az izraeliek nagy többsége még ma is támogatja a kétállami megoldás vízióját. Én is közéjük tartozom”
– mondta Lapid.
„Egyetlen feltételünk van: Hogy a jövőbeni palesztin állam békés legyen. Hogy nem lesz egy újabb terrorista bázis, ahonnan Izrael biztonságát és puszta létét fenyegetik”
– fogalmazott Lapid.
„A béke nem kompromisszum. Ez a legbátrabb döntés, amit meghozhatunk. A béke nem gyengeség, az az emberi szellem teljes erejét megtestesíti”
– mondta.
Lapid kedd reggel érkezett New Yorkba, hogy csatlakozzon a világ vezetőihez, akik a 77. ENSZ-közgyűlés nyitóülésére gyűltek össze. Lapid akkor érkezett, amikor úgy tűnt, hogy Joe Biden amerikai elnök erőfeszítései a 2015-ös iráni megállapodás újjáélesztésére megrekedtek. A világ vezetőivel folytatott találkozóin és a plenáris ülésen elmondott beszédében Lapid azt mondta, hogy eljött az idő az iráni atomalku elhagyására és egy új megállapodásról szóló tárgyalásokra.
„Az egyetlen módja annak, hogy megakadályozzuk, hogy Irán atomfegyverhez jusson, ha hiteles katonai fenyegetést teszünk le az asztalra”
– mondta Lapid.
„És akkor – és csakis akkor – tárgyalni velük egy hosszabb távú és erősebb megállapodásról”
– folytatta.
„Világossá kell tenni Irán számára, hogy ha előremozdítja nukleáris programját, a világ nem szavakkal, hanem katonai erővel fog válaszolni. A múltban minden alkalommal, amikor ilyen fenyegetés került az asztalra, Irán meghátrált”
– mondta Lapid.
A zsidó állam megsemmisítésével kapcsolatos iráni fenyegetéseket a holokauszttal hozta összefüggésbe, amelyben hatmillió zsidót öltek meg.
Lapid megesküdött, hogy Izrael mindent megtesz polgárai védelmében és azért, hogy megakadályozza, hogy Irán elpusztítsa az államát.
„Mindent megteszünk, ami szükséges: Irán nem fog atomfegyverhez jutni. Nem fogjuk tétlenül nézni, hogy vannak, akik megpróbálnak megölni minket. Még egyszer nem. Soha többé”
– mondta az ügyvezető izraeli miniszterelnök.
Lapid azt a vádat fogalmazta meg, hogy Iránt táplálja a globális és regionális terrorizmust, különösen Izrael ellen, és hogy az ENSZ nem lépett fel, amikor ezzel a fenyegetéssel szembesült.
„Irán újra és újra kijelentette, hogy Izrael állam teljes megsemmisítésében érdekelt. És ez az épület hallgat”
– mondta Lapid, felidézve azt a vádat, amelyet gyakran hangoztatnak a globális közösséggel szemben, amely a holokauszt idején is hallgatott.
Lapid szerint nem ez az egyetlen alkalom, hogy az ENSZ cserbenhagyta Izraelt. Engedte, hogy intézményét olyan platformként használják fel, amelyen keresztül a zsidó állam elleni hazugságokat terjesztik.
Izrael nem „vendég ebben az épületben”
– mondta Lapid, kifejtve, hogy
„Izrael büszke, szuverén nemzet” és „egyenrangú tagja az ENSZ-nek”.
Az ENSZ Izraellel szembeni fellépése antiszemitizmusnak minősíthető, mondta Lapid.
„Az antiszemitizmus az a hajlandóság, hogy megkérdőjelezés nélkül elhiggyük a legrosszabbat a zsidókról. Az antiszemitizmus az, hogy Izraelt más mérce szerint ítélik meg, mint bármely más országot”
– mondta Lapid.
Reményt keltő megjegyzéssel fejezte be beszédét, utalva az Ábrahám-megállapodásokra, amelynek keretében Izrael 2020-ban normalizálta kapcsolatait négy arab országgal, az Egyesült Arab Emírségekkel, Marokkóval, Bahreinnel és Szudánnal.
Lapid felszólította a többi muszlim és arab országot, hogy szintén normalizálják a kapcsolatokat Izraellel.
„Felszólítunk minden muszlim országot – Szaúd-Arábiától Indonéziáig -, hogy értse meg, hogy Izrael békére törekszik és jöjjön el hozzánk beszélgetni. Kinyújtottuk a kezünket a béke érdekében”.