Oroszország azt szeretné, ha más nemzetek is vásárolnának a T-14 Armatát, de úgy tűnik, hogy őt magát nem érdekli annyira az új harckocsi.
Az orosz hadsereg kevés T-14-essel rendelkezik, így az Armata kimaradt abból, aminek a tűzkeresztségének kellett volna lennie – az ukrajnai háborúból
– olvasható a Business Insider oldalán.
Ennek ellenére a Roszoboronexport – az Armata gyártásával foglalkozó állami fegyvergyártó vállalat – megpróbálta eladni az új harckocsit az Army 2022 elnevezésű nagy védelmi kiállításon, amelyet az orosz kormány támogat.
„Az orosz állami fegyverexportőr még soha nem mutatta be a T-14 Armata harckocsit”
– jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség, amely „élvonalbeli harckocsinak” nevezte az új tankot.
Korábban a járműnek csak egy méretarányos modelljét mutatták be az Egyesült Arab Emírségekben, Abu-Dzabiban 2021-ben megrendezett IDEX szakkiállításon, aminek hatására „mintegy hat ország” fejezte ki érdeklődését a T-14-es iránt – közölte a Roszoboronexport.
Az 1940-es évek óta a világ hozzászokott az orosz harckocsikhoz, amelyeket lényegében az 1940-es és 1950-es évek szovjet T-34-es és T-55-öseitől fejlesztettek a T-72-es és T-90-es harckocsikig.
Ezek általában kisebbek, olcsóbbak és feláldozhatóbbak voltak, mint nyugati társaik, ami megnyugtatta a NATO-t, hogy a kevesebb, de technológiailag fejlettebb tankjai győzni tudnak majd az orosz páncélosok tömegével szemben.
A szakértőket azonban megdöbbentette az Armata új kialakítása és koncepciója, amely csúcstechnológiájú járműnek ígérkezett. Úgy tűnt, hogy az Armata révén Oroszország olyan harckocsit fejlesztett ki, amely inkább a minőség, mint a mennyiség révén képes felvenni a harcot a NATO harckocsikkal.
Most úgy tűnik, hogy Oroszország mégiscsak kételkedik az Armatában.
Moszkva eredetileg azt jelentette be, hogy 2025-ig 2300 darab Armata beszerzését tervezi, darabonként 4 millió dollárért. 2020-ra ez a szám 132-re csökkent, mivel az orosz hadsereg inkább a meglévő tankok modernizálása mellett döntött. A mai napig csupán pár prototípus készült el a „csúcstechnológiás” harckocsikból.
„Az Armata a számos új technológia túszává vált, amelyet beleépítettek”
– írja a VPK orosz katonai szaklap.
„Eleinte több mint innovatívnak tűnt, és robbanásszerű érdeklődést váltott ki.
De aztán kiderült, hogy megfizethetetlenül drága. Ennek eredményeképpen a védelmi minisztérium arra a következtetésre jutott, hogy nem kell nagy tételben gyártani az Armatát”
– tették hozzá.
A kérdés az, hogy milyen országok választanának egy olyan harckocsit, amelyet az orosz gyárak esetleg képtelenek legyártani (a szankciók miatt), és amellyel még maga Oroszország sem szereli fel a saját hadseregét.