Izraeli kutatók szerint a szilikon mellimplantátumok autoimmun/gyulladásos szindrómát okozhatnak, ezért kerülni kell őket.
„Az 1960-as években hozott döntés, miszerint engedélyezték a szilikon használatát a mellműtéteknél, orvosi történelmi tévedés volt”
– írják az Israel Medical Association Journal című orvosi folyóiratban megjelent tanulmány szerzői.
A kutatók kifejtik, hogy az idegen szilikon anyag adjuvánsként hat az emberi szervezetben, ami az immunrendszer túlzott aktiválódását okozhatja, hogy a genetikailag hajlamos nőknél megtámadja az implantátumokat.
Ezt az állapotot adjuváns által kiváltott autoimmun/gyulladásos szindrómának (ASIA) nevezik.
Ami még rosszabb, az ASIA autoantitestek termelődését válthatja ki, ami autoimmun betegségek kialakulásához, és esetenként a T-sejtes limfóma egy ritka típusának kialakulásához vezethet.
„Fontos, hogy ennek az adjuvánsnak az eltávolítása jelentős javulást eredményezhet az SBI [szilikon mellimplantátummal] rendelkező, tüneteket mutató nők által jelentett nem specifikus manifesztációkban”
– írják.
„Az orvostársadalomnak, mind a klinikusoknak, mind a tudósoknak jobban tudatában kell lenniük a szilikonmell-inkompatibilitási szindrómának, és együtt kell működniük a szilikon mellimplantátumok alternatíváinak megtalálásában, valamint az SBI-ben szenvedő, tüneteket mutató nők életminőségének javításában.”
Az amerikai FDA által jóváhagyott mindkét típusú – sóoldattal és szilikongéllel töltött – mellimplantátum külső héja szilikon.
A szerzők – Gilad Halpert molekuláris biológus, valamint Howard Amital és Yehuda Shoenfeld orvosok – az Ariel Egyetemhez és a Sheba Medical Center Zabludowicz Center for Autoimmune Diseases nevű központjához kapcsolódnak.
Ők is a szerzői között vannak a Biomolecules című folyóiratban megjelent, a szilikon mellimplantátumot viselő nők kognitív károsodásáról, alvászavaráról és depressziójáról szóló kapcsolódó tanulmánynak.