A Természetvédelmi és Parkügyi Hatóság a Földközi-tengerben élő hatalmas medúza-rajok számának növekedését a környezetszennyezésre és az éghajlatváltozásra vezeti vissza.
Haifa partjainál egy óriási medúzarajra bukkantak – közölte szerdán az izraeli Természetvédelmi és Parkügyi Hatóság.
A hatóság azt követően tette közzé a kedden észlelt rajról készült képeket, hogy a tengeri élőlények közül már sokat partra vetett víz.
„Az emberek által elkövetett számos dolog segíti a medúzák szaporodását, többek között a Szuezi-csatorna kiásása, a tenger szennyvízzel való szennyezése, az éghajlatváltozás és a medúzák ragadozóinak, például a naphalaknak és a tengeri teknősöknek okozott károk.
Ez egy újabb ok arra, hogy megóvjuk a tengert”
– áll a környezetvédelmi szervezet közleményében.
Az Izraelbe látogató medúzák többsége vándorló, invazív faj, amelyek az Indiai-óceánból származnak, és vélhetően a Szuezi-csatornán keresztül jutnak el a Földközi-tenger keleti részébe.
A medúza csápjai csíphetnek és mérget fecskendezhetnek az emberbe, ami általában enyhe vagy súlyos kellemetlenséget okoz, ritka esetekben rendkívüli fájdalommal, vagy akár halállal is járhat.
A medúzák Izrael energiaellátását is veszélyeztetik, mivel beszívják őket az ország erőművei, amelyek tengervizet használnak hűtésre.