„Az ukrajnai háború azt mutatja, hogy a Nyugat dominanciája a végéhez közeledik, miközben Kína Oroszországgal partnerségben szuperhatalmi státuszba emelkedik” – mondta Tony Blair volt brit miniszterelnök.
Blair szerint a világ olyan fordulóponthoz érkezett a történelemben, amely a második világháború végéhez vagy a Szovjetunió összeomlásához hasonlítható: ezúttal azonban egyértelműen nem a Nyugat van fölényben.
„A nyugati politikai és gazdasági dominancia végéhez közeledünk”
– mondta Blair az Egyesült Államok és Európa szövetségét támogató fórumon, a Londontól nyugatra fekvő Ditchley Parkban tartott beszéd szövege szerint „Ukrajna után: milyen tanulságok következnek most a nyugati vezetés számára?” címmel tartott előadásában.
„A világ legalább kétpólusú lesz, de lehet, hogy többpólusú”
– mondta Blair.
„Az évszázad legnagyobb geopolitikai változása Kínából és nem Oroszországból fog származni”.
Oroszország ukrajnai inváziója ezreket ölt meg, és az 1962-es kubai rakétaválság óta a legsúlyosabb válságot idézte elő Oroszország és a Nyugat kapcsolatában, amikor sokan attól tartottak, hogy a világ a nukleáris háború küszöbén áll.
Vlagyimir Putyin elnök szerint a Nyugat gazdasági háborút hirdetett azzal, hogy szankciókkal próbálja elszigetelni Oroszország gazdaságát, a Kreml ezért olyan hatalmakhoz fordul, mint Kína és India.
Kína visszavonul a Nyugattól
Blair szerint az ukrajnai háború világossá tette, hogy a Nyugat nem számíthat arra, hogy Kína „úgy viselkedik, ahogy mi azt racionálisnak tartjuk”.
Hszi Csin-ping kínai elnök továbbra is támogatta Putyint, és bírálta a Nyugat szankciókkal való „visszaélését”. Putyin „stratégiai partnerségnek” nevezett kapcsolatot alakított ki Kínával.
„Kína gazdasága 1979-ben kisebb volt, mint Olaszországé, de miután megnyílt a külföldi befektetések előtt és piaci reformokat vezetett be, a világ második legnagyobb gazdaságává vált”
– emlékeztetett Blair.
„Kína szuperhatalmi szerepe természetes és indokolt. Nem olyan, mint a Szovjetunióé”
– mondta Blair, aki 1997 és 2007 között volt brit miniszterelnök.
Blair szerint Kína szövetségesei valószínűleg Oroszország és Irán lesznek a jövőben.
„A Nyugatnak nem szabad hagynia, hogy Kína katonailag megelőzze”
– tette hozzá Blair.
„Növelnünk kell a védelmi kiadásokat és meg kell őriznünk a katonai fölényt”
– mondta a volt miniszterelnök, aki szerint az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek „eléggé fölényben kell lenniük ahhoz, hogy minden eshetőségre vagy konfliktustípusra és minden területen felkészüljenek”.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.