Egyre több részlet derül ki a merénylőről, aki hátba lőtte Japán volt miniszterelnökét. A rendőrség vállalta a felelősséget a mulasztásért.
A férfi, aki pénteken kézzel készített fegyverrel megölte Sinzo Abe volt japán miniszterelnököt, elemzők szerint egy-két nap alatt készíthette el a fegyvert, miután beszerezte a könnyen hozzáférhető anyagokat, például fát és fémcsöveket – számolt be a Jerusalem Post.
Az elmúlt években volt néhány olyan eset, amikor Japánban az emberek illegálisan maguk készítettek fegyvert.
„A fegyverek 3D-s nyomtatóval történő elkészítése és a bombák gyártása ma már az internetről bárhol a világon megtanulható” – mondta Mitsuru Fukuda, a Nihon Egyetem válságkezelésre és terrorizmusra szakosodott professzora.
„Két-három nap alatt meg lehet csinálni, miután beszerezték az alkatrészeket, például a csöveket” – mondta Fukuda, aki elemezte az Abe lövöldözésénél használt fegyver képeit.
A videofelvételeken látszott, hogy a támadó egy pisztolymarkolatú eszközzel lőtt Abe-re, és egy fekete elektromos szalaggal borított, két csőnek tűnő eszközzel. A gyanúsítottat később Tetsuya Yamagami néven azonosították.
„Bárki, akinek alapvető ismeretei vannak a fegyverek működéséről, minimális tudással elkészíthette volna” – mondta Tetsuya Tsuda lőfegyver-szakértő, hozzátéve, hogy talán még fél nap sem kellett a támadásban használt fegyver elkészítéséhez.
A japán média szombaton közölte, hogy a gyanúsított azt mondta a nyomozóknak, hogy az interneten keresett utasításokat a lőfegyverek készítéséhez, és alkatrészeket és lőport is rendelt az interneten.
A fegyver 40×20 centiméteres volt, és olyan anyagokból készült, mint a fém és a fa – közölték a Nara prefektúra rendőrségének tisztviselői pénteken újságírókkal.
A rendőrség nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a lövedékek is kézzel készültek, de közölte, hogy még vizsgálódnak.
A nyomozók Yamagami házában öt, kézzel készítettnek tűnő fegyvert foglaltak le – jelentette szombaton a Mainichi újság.
Mi volt a motiváció?
Tetsuya Yamagami, Abe gyilkosa a rendőrségnek elmondta, hogy eredetileg egy olyan vallási csoport vezetőjét akarta megtámadni, amelyről úgy vélte, hogy anyját csődbe vitte, miután nagy összegeket adományozott nekik – jelentette a Kyodo japán lap a Bloomberg szerint.
Haragot érzett Abe ellen is, azt állította a rendőrségnek, hogy a volt miniszterelnök támogatta a vallási csoportot Japánban – írta a jelentés. Hozzátették, hogy tagadta, hogy politikai indítéka lett volna a lövöldözésnek.
A Bloomberg leírja, hogy a közösségi média felhasználói kiemelték Akihiko Kurokawa, az NHK párt főtitkárának megjegyzéseit, aki egy múlt havi kampányvitán azt állította, hogy Abe a hibás a Japánban működő vallási csoportok homályos finanszírozásáért, amelyeket szerinte „külföldi kémtevékenységek” fedőszerveként használnak.
A múlt hónapban Kurokawa az NHK egyik vitaműsorában azt mondta, hogy Japánban „csendes invázió” zajlik a külföldi pénzzel meggazdagodott vallási csoportok részéről.
Még akkor is, amikor a moderátor arra kérte, hogy maradjon az alkotmánymódosítás témájánál, Kurokawa egy dallal fejezte be mondandóját, amely a következő szavakkal kezdődött: „Abe hibája, Abe hibája, hogy Japán ilyen lett”.
Kurokawa azzal is vádolta Abe nagyapját, Nobusuke Kishi volt miniszterelnököt, hogy ő hozta Japánba a dél-koreai alapítású, tömeges esküvőiről ismert keresztény Unification Church-öt (Egyesítési Egyház).
Tavaly szeptemberben az Akahata című japán kommunista párti újság arról számolt be, hogy Abe gratuláló videoüzenetet küldött az Egyesítési Egyházzal kapcsolatban álló csoport összejövetelére.