Az izraeli Külügyminisztérium közölte, hogy ismeri Vlagyimir Kozlovszkij státuszát, aki a szeparatisták által felvett és terjesztett videón látható, amelyen izraeli személyi igazolványát mutatja.
Az izraeli külügyminisztérium csütörtökön megerősítette, hogy egy Ukrajna mellett harcoló izraeli állampolgárt oroszbarát erők fogságba ejtettek a Moszkva által ellenőrzött Luhanszk régióban – írja a Times of Israel.
Miután a közösségi médiában elkezdett keringeni egy videó, amelyen állítólag a fogságban lévő, magát izraeliként azonosító Vlagyimir Kozlovszkij látható, a külügyminisztérium közölte, hogy tud az esetről, és kezeli a helyzetet.
A videón Kozlovszkij – aki évek óta Ukrajnában él – látható, amint izraeli személyi igazolványát felmutatja, és az ukrán hírszerzés tagjaként azonosítja magát. A videót a luhanszki oroszbarát szeparatistákhoz köthető vízjellel terjesztették.
Kozlovszkij a felvételen elmondta, hogy az orosz invázió után a szlovák határon keresztül próbálta elhagyni Ukrajnát, miután izraeli konzuli tisztviselők átadtak neki egy távozásra jogosító dokumentumot, de a határőrök megállították és beszervezték a hadseregbe, miközben feleségét és gyermekét elengedték ( a ToI megjegyzi, hogy a fogvatartott vallomása nyomásra is történhetett).
A háború kezdete óta közel 30 ezer ukrán érkezett Izraelbe, sokan közülük izraeli állampolgárok. A konfliktus első heteiben a konzuli tisztviselők éjjel-nappal dolgoztak, hogy minél több Ukrajnában tartózkodó izraelinek biztosítsák a biztonságos áthaladást.
Miután ukrán katonákkal együtt Luhanszkban állomásoztak, Kozlovszkij elmondta, hogy egységét tüzérséggel bombázták, és fogságba esett, miután parancsnokai elmenekültek.
„Voltak fegyvereink, de nem tudtuk, hogyan kell használni őket” – mondta. „Nem képeztek ki minket, és anélkül küldtek a harctérre, hogy elmondták volna, hogy harcolni fogunk. Úgy dobtak minket, mint az ágyútölteléket.”
A hadifoglyokról készült kényszerített felvételek terjesztése – különösen azoké, amelyeken megalázzák vagy arra kényszerítik őket, hogy kiadják azonosító adataikat – sérti a Genfi Egyezményeket, azokat a jogszabályokat, amelyek célja, hogy keretet adjanak a humanitárius jognak a konfliktusokban. Ennek ellenére mindkét oldalon keringenek ilyen videók.
Arról nincsenek pontos adatok, hogy a harcok kitörése óta eltelt négy hónap alatt hány foglyot ejtett Oroszország vagy Ukrajna.
A hónap elején két brit és egy marokkói állampolgárt ítéltek halálra a kelet-ukrajnai harcok során foglyul ejtett szakadár erők. A Donyecki Népköztársaság bírósága kivégzőosztag általi halálra ítélte őket, miután terrorizmus és az alkotmányos rend megdöntésére tett kísérlet miatt elítélték őket. Egyelőre azonban nem hajtották végre az ítéletet.