Két orvos azt mondta a New York Timesnak, hogy a transznemű úszó Lia Thomas „biológiai előnnyel” rendelkezik ellenfeleivel szemben.
Thomas, aki biológiailag férfi, és főiskolás női sportolókkal versenyez, országos címlapokra került, miután márciusban megnyerte a női 500 méteres gyorsúszást.
Michael J. Joyner, a Mayo Clinic orvosa, aki a férfi és női sportolók fiziológiáját tanulmányozza, elismeri, hogy a Thomashoz hasonló transznemű sportolók versenyelőnyben vannak női társaikkal szemben.
Bár a serdülőkor előtti lányok gyorsabban fejlődnek, mint a fiatal fiúk, a pubertáskor kezdetével minden versenyelőny eltűnik.
„Az eltérést azonnal láthatjuk, ahogy a tesztoszteron megugrik a fiúkban”
– mondta Joyner a The New York Timesnak.
Joyner szerint a pubertáskor után „drámai különbségek vannak a férfiak és a nők teljesítménye között”.
„A sportnak vannak társadalmi vonatkozásai, de a fiziológia és a biológia áll a háttérben. A tesztoszteron a 800 kilós gorilla”
– tette hozzá.
A Times szerint az elit férfi úszók átlagosan 10-12 százalékkal gyorsabb rekordokat állítanak fel, mint az elit női úszók.
A lap megjegyezte, hogy Thomas „jelentősen feljebb lépett az országos ranglistán”, amikor a női versenyeken indult. Például az
1650 méteres gyorsúszásban a 32. hely helyett, amikor a férfiak ellen versenyzett, Thomas a nyolcadik helyen végzett, amikor a nők ellen állt ki.
Hasonlóképpen, a férfiak 500 méteres gyorsúszásában a 65. helyen végzett, de a nők ellen versenyezve megnyerte a bajnokságot.
Annak ellenére, hogy Thomas egy évig hormoncsökkentő terápiát vett igénybe a tesztoszteronszint csökkentésére, ahogyan azt az NCAA előírja, biológiai előnye nem tűnt el eredendően.
Dr. Ross Tucker sportfiziológus szerint Thomas „a tudományos bizonyítékok megnyilvánulása”.
„A tesztoszteronszint csökkentése nem szüntette meg a biológiai előnyét”.
AA legtöbb tudós a férfi és női élsportolók közötti teljesítménykülönbségeket szinte megváltoztathatatlannak tekinti.
Ira S. Hammerman izraeli fizikus 2010-ben hat sportág 82 versenyszámát vizsgálta meg, és megállapította, hogy a nők világrekordideje 10 százalékkal lassabb, mint a férfiaké.
Dr. Carole Hooven, a Harvard oktatója és az emberi evolúcióbiológia alapképzésének társigazgatója szerint a szélsőbaloldali aktivisták összekeverik a „nem” és a „gender” közötti különbséget.
„Az aktivisták olyan módon keverik össze a gendert és a nemiséget, ami valóban zavaró”
– mondta Hooven a Timesnak.
„Nagy teljesítménykülönbség van a férfiak és nők egészséges, normális populációi között, és ezt a tesztoszteron okozza”.