Izrael szövetségese lett az Egyesült Arab Emírségek új elnöke

Mohammed bin Zajed Al Nahyant szombaton választották formálisan vezetővé, noha az elmúlt években is komoly reformok élén állt a háttérben.

Az Egyesült Arab Emirségek erős emberét, Mohammed bin Zajed al-Nahjan sejket választották formálisan elnökké szombaton az arab országban – derül ki az Israel Hayom írásából. A lap emlékeztet, a vezető az elmúlt években is aktívan részt vett országa irányításában:

a Közel-Kelet átrendeződését vezette, új Irán-ellenes tengelyt hozott létre Izraellel, és megküzdött a politikai iszlám erősödő áradatával a térségben.

Csúcstechnológia és pénz

Az elmúlt évek során a 61 éves sejk már aktívan a színfalak mögött tevékenykedett, egyfajta de facto vezetőként. Mohamed abban az időszakban kezdett hatalmat gyakorolni, amikor – múlt hét pénteken elhunyt – féltestvére, Khalifa bin Zayed sejk lebetegedett (2014-ben agyvérzést kapott).

Mohammed bin Zajed al-Nahjan (vagy röviden, MbZ) csúcstechnológiás haderővé alakította az Egyesült Arab Emírségek hadseregét, olajvagyonával és üzleti kapcsolataival kiterjesztette az Emirátus nemzetközi befolyását is.

Kapcsolatok az USA-val

MbZ-t a 2011-es Arab Tavasz óta egy bizonyos „fatalista gondolkodásmód” vezérelte és úgy vélte, az öböl-menti arab uralkodók többé nem támaszkodhatnak fő támogatójukra, az Egyesült Államokra. Akkoriban arra kérte Barack Obama egykori elnököt, hogy ne támogassa azokat a felkeléseket, amik destabilizálhatják a Perzsa-öböl dinasztikus vezetését.

Obama emlékiratában a „legokosabb” Öbölmenti vezetőként emlékezik a sejkre.

Mostani kinevezése után a Biden kormány külügyminisztériumának egyik tisztviselője igazi „stratégának” nevezte őt.

Új fordulatok

Mohammed sejk 2013-ban támogatta az egyiptomi Muzulmán Testvériség elnökének, Mohammed Murszinak a katonai menesztését.

Bár a sejk azt mondja, fiatalkorában vonzódott iszlamista ideológiájukhoz, a Muszlim Testvériséget a Közel-Kelet stabilitását fenyegető egyik legsúlyosabb veszélynek minősítette.

Az elmúlt években is lobbizott, hogy Washington maximális nyomást gyakoroljon Iránra. Bojkottálta a szomszédos Katart a Muszlim Testvériség támogatása miatt, és hazája költséges háborút indított, hogy megpróbálják megtörni a jemeni Iránhoz kötődő húti hatalmat.

Az Egyesült Arab Emírségek konfliktusokat vállalt több országgal, Szomáliától Líbiáig és Szudánig, majd felborította az évtizedek óta tartó arab konszenzust azzal, hogy 2020-ban kapcsolatokat épített ki Izraellel, valamint Bahreinnel – az Egyesült Államok által közvetített, Ábrahám-egyezményként ismert – palesztin haragot kiváltó ügyekben.

Kohncast: Mi fán terem az Azov-alakulat?

Miért állítják az oroszok, hogy az Azov egy neonáci osztag, honnan vannak fegyvereik, hányan vannak és mire gondolhatott Lavrov amikor azt mondta, hogy „Hitlerben is van zsidó vér”

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.