Nincs változás a Templom-hegy státusában – jelentette ki vasárnap Jair Lapid izraeli külügyminiszter, miután az elmúlt időszakban palesztinok többször összecsaptak az izraeli rendfenntartókkal a Jeruzsálem óvárosában álló szent helyen.
„A muszlimok imádkoznak a Templom-hegyen, a nem muszlimok pedig odalátogathatnak”
– jelentette ki újságíróknak nyilatkozva az izraeli diplomácia vezetője Jeruzsálemben.
„Nincs semmi változás, és nem is lesz semmi változás ebben.
Nincsenek arra vonatkozó terveink, hogy a Templom-hegyet felosszuk a felekezetek között”
– húzta alá.
Lapid szerint a gázai övezetet uraló radikális iszlamista Hamász próbál szándékosan zavargásokat szítani.
„A Hamász két-háromszáz szélsőségest küldött, hogy összecsapásokat provokáljanak.
Másrészt csak tegnap 95 ezer békés muszlim hívő jött a Templom-hegyre, hogy részt vegyenek a szertartáson”
– mondta Lapid.
Kiemelte, hogy Izrael az iszlám böjti hónap, a ramadán alatt muszlimok százezreinek biztosította az imádkozás lehetőségét. Hozzátette: ezen idő alatt Izrael jelentős erőfeszítéseket tett a zsidó szélsőségesek megfékezésére azzal, hogy a biztonsági erők provokációknak vették elejét.
A Templom-hegyen álló Al-Aksza mecsetnél a múlt héten robbantak ki összecsapások a palesztinok és az izraeli biztonsági erők között. A palesztinok haragját az váltotta ki, hogy az interneten hírek terjedtek el arról: maroknyi zsidónak szándékában áll felmenni a Templom-hegyre, és ott hagyományos pészahi áldozatot mutatnának be.
Az érvényben lévő megállapodások szerint a Jordániától 1967-ben elfoglalt Templom-hegyet a muszlimok felügyelik, de a biztonsági kérdésekért az izraeli rendőrség felel. A Templom-hegyen állt a hagyomány szerint Salamon Temploma, majd az időszámítás szerint 70-ben a rómaiak által lerombolt második templom is. A megállapodások értelmében zsidók is látogathatják a Templom-hegyet, de nem imádkozhatnak és semmilyen vallási szertartást nem mutathatnak be ott.