Az izraeli sajtóban Chámec-krízisnek (kovászos-krízis) nevezett jelenség ürügyén a kormányzó Jamina frakcióból távozó Idit Szilmannak köszönhetően a koalíció elvesztette többségét, és bár annak ellenére, hogy rögtön a bejelentés után a Likud politikusai beígérték a kormány és Naftali Bennett miniszterelnök párttársainak estig történő kapitulációját, a hatvan mandátumos formáció úgy tűnik egyben marad. Egyelőre. A kialakult patthelyzetben azonban világossá vált, hogy Bennett kormánya törvényhozói többség nélkül legfeljebb a következő költségvetés megszavazásáig, azaz jövő márciusig tarthat ki.
A megváltozott helyzetet a kulisszák mögül irányító ellenzék vezetője, Benjamin Netanjahu számára új kormányalakításra reménytkeltő koalíciós krízis közepette, a média estére elfeledkezve Szilmanról, teljes egészében a volt miniszterelnök nyilvánosság előtt elhangzó beszédére koncentrált.
A többezer, többnyire Likud és telepes jobboldali aktivista részvételével zajló tüntetésen – amelyet eredetileg a közelmúltban tapasztalt megrázó terrortámadások hulláma elleni tiltakozásul hirdettek meg korábban, Netanjahu is megjelent és beszédet intézett az egybegyűltekhez. A Likud vezetője a koalíció jobboldali képviselőit arra buzdította, hogy „térjenek haza”, majd lemondásra szólította Bennettet és összefogásra sürgette a jobboldali képviselőket.
Az események hevében végzett gyors közvélemény-kutatások szerint Benjamin Netanjahu pozíciója saját szavazótáborán belül stabilan megerősödött – kiszorítva az elnöki pozícióra váró riválisait.
Az elmúlt időszakban heti rendszerességgel közölt felmérésekhez képest azonban Netanjahu szempontjából kiugró változás nem tapasztalható, és az sem világos, hogy egy újabb választás után kivel tudna kormányt alakítani.
Szilman kilépésével a jelenlegi kormány a felszámolás szélén billeg, miután elveszítette egymandátumos többségét, de a koalíció tagjai a kampányon és a végső politikai elrendezések nélkül nagyjából hasonló mandátum körül, de koalíciós többség nélkül teljesítenének.
Mindhárom izraeli tévécsatorna felmérése arra koncentrált, hogy milyen választási eredmények születnének abban az esetben, ha a Knesszetben jelenleg működő pártok változatlan felállásban indulnának a következő megmérettetésre, ami értelemszerűen találgatásokon kívül más következtetések levonását illetően nem releváns.
A Netanjahu vezette Likud 35 körüli [+_ 3] mandátumot tudna elérni, de saját jelenlegi jobboldali cionista és vallásos pártokból álló blokkjával nem tudna a kormányalakításhoz elegendő legalább 61 mandátumot szerezni, legfeljebb a jelenlegi koalíció valamely frakciója, például a Jamina támogatásával.
A Kan közszolgálati műsorszolgáltató által közzétett közvélemény-kutatás szerint a Likud 35, a Jes Atid 19; a Kék-Fehér, a Vallásos Cionizmus és a Sasz egyenként 8, a Jahadut Hatora 7; a Közös (Arab) Lista és a Jamina 6; a Merec, a Munkapárt és az Új Remény 5; valamint a Ráám és a Jiszráel Bejtenu 4 mandátumra lenne jogosult.
A 13-as csatorna felmérése szerint a Likud 38; a Jes Atid 17; a Kék-Fehér 9; a Vallásos Cionizmus 8; a Jamina, a Sasz és a Jahadut Hatora egyaránt 7; a Jiszráel Bejtenu, a Munkapárt és a Közös Lista 6; a Merec 5; a Ráám 4 mandátumot kapna és az Új Remény pedig nem jutna be a Kneszetbe.
A 12-es csatorna felmérése szerint a Likud 35; a Jes Atid 17; a Sasz 9; a Kék-Fehér 8; a Jahadut Hatora , a Munkapárt és a Vallásos Cionizmus 7; a Közös Lista 6; a Jamina, a Merec, a Ráám és a Jiszráel Bejtenu 5; valaminr az Új remény 4 mandátumra lenne jogosult.
Mindhárom szavazás eredményei szerint amennyiben most lennének a választások a Netanjahu-tömb nem tudna többséggel koalíciót létrehozni valamelyik, jelenleg kormányon lévő párt támogatása nélkül.
Másrészről Szilman bejelentése viszont azt jelenti, hogy a jelenlegi kormány csak az ellenzéki képviselők támogatásával tudná folytatni a törvények megszavazását a Knesszetben.
Új választások kiírására, akkor lenne lehetőség, ha a parlament feloszlatásáról szóló törvény legalább 61 képviselő támogatásával három olvasatban elfogadásra kerülne.
Jelenleg a Knesszetben a törvényhozás szünetel egészen májusig. Addig semmiképpen nem oszlatható fel a parlament, és amennyiben jövő hónapban mégis megtörténik, a koalíciós megállapodások értelmében Jáir Lapid külügyminiszter lesz az átmeneti kormány miniszterelnöke az új koalíció megalakulásáig.
Második opció egy alternatív kormány létrehozása a jelenlegi Knesszetben, de a Likudnak egyelőre a Jaminából távozókkal együtt is mindössze 54 mandátuma van.
Bennett miniszterelnök szerdán közölte Jamina pártja tagjaival, hogy elsősorban a kormánykoalíció stabilizálására kell törekedniük, miután annak elnöke bejelentette lemondását, gyakorlatilag megszűntetve a koalíció többségét a Knesszetben.
Idit Szilman sokkoló távozásával kapcsolatban Bennett azt mondta:
,,Iditet hónapokig üldözték, Benjamin Netanjahu [ellenzéki vezető] és [Bezalel] Szmotrics [a szélsőjobboldali Vallásos Cionizmus párt elnöke] támogatóinak verbális zaklatásának volt kitéve. Mesélt nekem a férje munkahelyét célzó fenyegetésekről. Végül megtört.”
,,Minden koalíciós párt vezetőjével beszéltem – mindannyian részesei akarnak lenni ennek a kormánynak. Ez a kormány Izrael polgáraiért dolgozik.”
,,Jelenleg a legfontosabb dolog, amivel foglalkoznunk kell, a frakció és a koalíció stabilizálása” – tette hozzá Bennett.
,,Lehetőség van arra, hogy fogjuk ezt a helyzetet, tanuljunk belőle, és orvosoljuk a keletkezett hiányosságokat… az alternatíva újabb választások és talán még több választás azután, és a visszatérés a veszélyes instabilitás napjaihoz.”
Bennett szerdán lemondta minden programját, hogy kezelje a politikai válságot, és rendkívüli ülésre hívta össze pártja összes megmaradt Kneszet-tagját.
Szilman távozásával a miniszterelnök Jamina pártjának hét képviselőjéből csupán öt maradt a koalícióban.
„Nem veszek részt Izrael Állam és Izrael népe zsidó identitásának megsértésében. Továbbra is megpróbálom rávenni a barátaimat, hogy térjenek haza és alakítsanak jobboldali kormányt” – fogalmazott közleményében Szilman.
„Tudom, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki így érez. Ebben a Knesszetben egy másik kormány is megalakulhat.”
A média szerint a bejelentés meglepetésként érte Naftali Bennett miniszterelnököt, aki a megdöbbentő hírt követően nem tudta elérni telefonon Szilmant. Bennettnek szerdán kellett volna találkoznia Szilmannal, aki lemondta a találkozót, és kedden nem fogadott hívásokat a miniszterelnöki hivatalból.
A hír nyomán Netanjahu ellenzéki vezető azt mondta: ,,Nagyon megörültem Idit Szilman képviselő kijelentése hallatán, és gratulálok neki Izrael népének tömegei nevében, akik erre a pillanatra vágytak.
Idit, ezzel bebizonyítod, hogy Izrael állam és Izrael földje zsidó identitásának aggodalma vezet, és üdvözöllek itthon, a nemzeti táborban.”
,,Bizonyíték arra, hogy az igazi közképviselők lelkiismeretük szerint járnak el, és nincs ennél nagyobb jog. Kérek mindenkit, akit a nemzeti tábor választott meg, hogy csatlakozzon Idithez és térjen haza hozzánk. Tisztelettel és szeretettel fogadnak majd titeket, tárt karokkal” – tette hozzá Netanjahu.
Szilman azt mondta, ürügye egy feljegyzés volt, amelyet az egészségügyi miniszter néhány nappal ezelőtt küldött ki az állami kórházaknak, és arra utasította őket, hogy tartsák be a Legfelsőbb Bíróság döntését, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy pészachkor kovászos ételeket vigyenek be a kórházakba.
Politikai források szerint nem ez volt az igazi ok, valójában az elmúlt hetekben Szilman családja és barátai nyomást gyakoroltak a képviselőre, hogy távozzon a koalícióból.
A végső lökést egy politikai megállapodás adta, amelyet állítólag Netanjahu ellenzéki vezetővel kötött, aki azt ígérte neki, hogy a következő választásokon kiemelt helyet kap a Likud listáján és az egészségügyi minisztérium élére kerül, ha a Likud alakítja a következő kormányt.
Forrás: ujkelet.live