Navracsics Tibor kormánybiztos és Tapolca polgármestere, Dobó Zoltán is főhajtással tisztelgett a Veszprém megyei település gazdag zsidó múltjának emléke előtt szerdán. Egy helyi civil szervezet által gondozott egykori zsinagóga falán emléktáblát is avattak, de már készülnek a nyári programjaikra is – írja a Bennem Élő Eredet.
„Az állam képviselői mellett részt vettek a rendezvényen olyan zsidó közösségek vezetői is mint Winkler Miksa Siófokról, Olti Ferenc Balatonfüredről vagy Rejtő Gábor Keszthelyről.
Együtt, a város polgáraival közösen emlékeztünk meg Tapolca kimagasló tudású egykori rabbijaira és a régió legfontosabb zsidó családjára, a Lesznerékre”
– elevenítette fel nekünk telefonon Neszler Imre Attila, aki pár éve alapította a Tapolcai Értékmegőrző Egyesületet.
A szervezetet elnökként irányító Neszlerrel és csapatával tavaly télen találkoztunk először, és azóta folyamatosan követjük példaértékű munkájukat. A vendéglátói- és szállodaipari szférában külföldön tevékenykedő elnök feltett szándéka Tapolca zsidó múltjának szélesebbkörű megismertetése.
Nemcsak a város zsidó temetőjének gondozásával, de kiállításokkal, könyvek bemutatóival és megjelentetésével, tematikus emléktúrákkal, valamint botlatókövek elhelyezésével is bizonyították már elszántságuk
A szerdai eseményen pedig emléktáblát avattak több kimagasló helyi zsidó ember tiszteletére.
A közösség fontosabb rabbijai — Löbl Ignác, Breier Izrael, Mojseles Jakab és Neuhaus Ábrahám — mellett természetesen előkelő helyen vésetett bele a szikár, ezüst alapú emléktáblába Leszner Mózes Júda neve is.
A németországi eredetű Leszner család borkereskedő tagjaként Mózes Júda Tapolcán alapított sikeres dinasztiát. Az ő építtetésének köszönhetően a most emléktáblát kapó zsinagóga volt a város első zsidó temploma.
A sokak által csak „ózsinagógaként” ismert épület közel 200 éve, 1813-ban épült. Alig pár évtizedre rá pedig Tapolcán a többnyire katolikus polgárság mellett a második legnagyobb lélekszámú közösség a zsidóság lett.
A holokauszt után a pompás múlt gyászos és homályos emlékké zsugorodott, habár a Lesznerék egyedülálló pincerendszere a mai napig látogatható a város belvárosának terei alatt. A ma még kissé romosnak tetsző zsinagóga fennmaradt részleteit több évtizede kutatták, 2016-tól pedig elkezdődött az alaposabb vizsgálata is. Mindez Neszler Imre Attila jóvoltából, aki megvette az egykori imahzázat, amely korábban szolgált füstös kocsmaként és discoként is.
A szerdai táblaavató-ünnepségen Navracsics Tibor kormánybiztos rövid beszédében emlékeztette hallgatóságát, hogy a vészkorszak örök figyelmeztető jel, és muszáj emlékeznünk rá minden közösségben.
„2013 őszén a magyar állam felelősségét miniszterként magam elsőként ismertem el, mert sajnos az államgépezet akkor kiszolgálta az aljas parancsokat, amelyek a hazai zsidóság eltűnéséhez vezettek”
– idézte a politikus szavait egy helyi internetes újság.
A Bennem Élő Eredet cikkének folytatása itt olvasható.