Az Oroszországot sújtó kemény szankciók valójában erősíthetik azt a törekvését, hogy kiszorítsa Iránt Szíriából — írja Yossi Melman a Haaretzben.
Még ha nem is értjük, mi jár Vlagyimir Putyin orosz elnök fejében, és mik az ukrajnai háború céljai – a harcok első hat napjának végén egyértelműen kijelenthető, hogy a hadserege megingott.
A nyugati hírszerzés értékelései, miszerint az oroszok 48 órán belül elfoglalják Kijevet egy „villámháború” keretében, tévesnek bizonyultak. Az ukránok okos taktikát alkalmaznak, páncéltörő rakétákat, török gyártmányú drónokat (az Israel Aerospace Industries know-how-ja alapján), és információs hadviselést folytatnak a közösségi médiában, többek között orosz hadifoglyok képeivel, és az orosz katonák édesanyjához intézett felhívásokkal.
Ugyanakkor nem szabad alábecsülnünk az orosz „hadigépezetet”, még akkor sem, ha a nyugati várakozás túlzónak bizonyult. A harcok hatodik napjának, keddnek az estéjén az orosz hadsereg mindössze 25 kilométerre van Kijev központjától, és úgy tűnik, hogy a várost ostrom alá kívánja venni.
Kétséges, hogy még a kemény szankciók (amelyek máris megingatják az orosz gazdaságot), a nemzetközi elítélések, és a sport- és kulturális események bojkottja elrettentik-e Putyint. Ahogy az oroszok magukhoz térnek az ukrán ellenállás kezdeti szakaszában elszenvedett sokkból, most várhatóan a múlt hétfői, harkivi bombázásokhoz hasonló bombázásokkal növelik a nyomást.
Az ukrajnai háború hatással van és lesz az Izrael által Szíriában Irán ellen folytatott hadjáratra, az iszlám köztársasággal megtárgyalt nukleáris megállapodásra, és Irán regionális hegemóniára való törekvéseire. Mindazonáltal — ellentétben a Putyintól való félelemmel, amely Izrael védelmi és politikai berendezkedését övezi, és a hosszú karja miatti aggodalmakkal –, stratégiai lépései, valamint a nukleáris fegyverek bevetésével való fenyegetésre tett célzásai valójában a gyengeségét mutatják.
Putyin döntése, hogy „elrettentő erőit” – nukleáris képességeinek kódneve – az 1973-as Jom Kippuri háború óta először „magas készültségbe” helyezte, a NATO-t hivatott elrettenteni attól, hogy folytassa az ukrán hadsereg felfegyverzését.
Bizonyos mértékig pánikról és apokaliptikus, messianisztikus hangulatról tanúskodik. Tény, hogy az Egyesült Államok sem izgul túlságosan emiatt. A Biden-kormányzat továbbra is visszafogottságot és higgadtságot tanúsít, és nem reagált hasonló nyilatkozatokkal vagy saját döntésekkel.
Amikor Joe Biden elnököt hétfőn arról kérdezték, hogy aggódik-e egy nukleáris háború miatt, egyetlen szóval válaszolt: „Nem”.
Putyin nem mindenható, de nem is papírtigris. Ő egy ideológus, aki évek óta ismételgeti doktrínáját: Az orosz nacionalizmus és a visszatérés a cári birodalom dicsőséges napjaihoz, valamint a Szovjetunióhoz mint szuperhatalomhoz. Számára a Szovjetunió felbomlása „történelmi tragédia” volt.
Egész Ukrajna, vagy annak egy részének meghódítása, vagy egy bábkormány felállítása Kijevben csak fokozza az étvágyát. Például Moldova, amely szintén nem NATO-tag, meglehetősen könnyű préda lehet. Ez csak az egyik oka annak, hogy az izraeli kísérlet a Moszkva-Washington-Kijev háromszög között zsonglőrködni hiba.
Már vannak jelei annak, hogy az Egyesült Államok nem elégedett Izrael kettős játékával, ami részben abban is megmutatkozott, hogy a héten az ENSZ Közgyűlésben dadogva válaszolt Oroszország elítélésének kérdésére. Az amerikai pénzügyminisztérium és a Fehér Ház már figyelmeztette Izraelt, hogy ne engedje meg az orosz cégeknek és oligarcháknak, hogy pénzüket Tel-Avivban lévő bankokban mossák tisztára és csempésszék be.
Kétségtelen, hogy ha Izrael megteszi a következő lépést, és szankciókat vezet be az Oroszországból érkező pénzügyi transzferekre és repülőjáratokra, Putyin a szíriai biztonsági koordináció leállításával állhat bosszút, ami jelentősen megnehezítené az izraeli légierő szabad működését. Ráadásul Putyin hidegen hagyja Bassár el-Aszad szíriai elnöknek is, hogy a szíriai hadseregnek eladott Sz-300-as légvédelmi ütegeit – és ami még rosszabb, a szíriai hadseregben telepített fejlett Sz-400-as ütegeket – használja.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy Oroszország az elmúlt években szemet hunyt az izraeli hadműveletek felett Szíriában, sőt néha még bátorította is azokat. Putyin ezt nem szentimentális okokból vagy Izrael iránti nagy szeretetből teszi, hanem azért, mert Oroszország korlátozni akarja Irán szíriai tevékenységét, és ellenőrzése alá akarja vonni a Szíria újjáépítésére irányuló nagyszabású szerződéseket. Ez a gazdasági indíték várhatóan csak erősödni fog az Oroszországgal szembeni nyugati szankciók következtében.
Egy másik értékelés, amelyet az elmúlt napokban hallani lehetett Izraelben, hogy az ukrajnai háború Irán kezére játszik, mert csökkenti az új nukleáris megállapodás aláírásának esélyét. Véleményem szerint a kép éppen az ellenkezője:
A háború rosszkor jött Irán számára, és egyelőre az egyik legnagyobb vesztese a háborúnak.
Az irániak nagyon szeretnének visszatérni a 2015-ös megállapodáshoz, és megszabadulni a szankcióktól. Ha nincs az orosz invázió, lehetséges, hogy már alá is írták volna. Ráadásul, mint a világ más pontjain, az irániak is levonják a következtetéseket a NATO és az Európai Unió által demonstrált összefogásból, valamint abból az elhatározásból, hogy Oroszországot páriává teszik. Iránnak számos oka van aggódni a Nyugat által jelenleg tanúsított erő miatt.
Megállapodással vagy anélkül, Izraelnek gondolnia kell a másnapra, hogy helyzete ne változzon attól függetlenül, hogy létrejön-e egy ilyen megállapodás. Izraelnek abból kell kiindulnia, hogy az irániak uralják az urándúsítást és a nukleáris anyagok mennyiségét, és a nukleáris program következő két szakaszának megzavarására kell összpontosítania. Az első a fegyverkezés: az a mérnöki munka, amely lehetővé teszi Irán számára, hogy a hasadóanyagot bombába helyezze, és megépítse a robbantó mechanizmust. A második szakasz a bomba miniatürizálása és rakétára szerelése robbanófejként.
Ezek az erőfeszítések a Moszad felelősségi körébe tartozó erőszakos műveleteket igényelnek. A diplomácia diszkrét és titkos találkozóin Izraelnek világos üzenetet kell küldenie Washingtonnak:
„Adjátok nekünk az eszközöket, és megígérjük, hogy nem okozunk nektek bajt, és nem rángatunk benneteket háborúba. Ha van valami, amit Önöknek, az amerikaiaknak meg kell tanulniuk az ukrajnai háborúból, az az, hogy a harcok megkezdése előtt álljanak meg és fegyverkezzenek fel – nem pedig közben vagy utána”.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.