Az orosz állampolgároknak és vállalatoknak külön engedélyt kell kérniük, ha „barátságtalan” külföldi szervezetekkel üzletelnek – írja a The Jerusalem Post.
Az orosz kormány honlapján hétfőn közzétették azoknak a külföldi államoknak a listáját, amelyek Oroszország szerint „barátságtalan cselekedeteket” követtek el „Oroszországgal, orosz vállalatokkal és állampolgárokkal” szemben.
A „barátságtalannak” tekintett országok, nemzetközi szervezetek és területek között szerepelnek „Ausztrália, Albánia, Andorra, az Egyesült Királyság, beleértve Jersey-t, Anguilla-t, a Brit Virgin-szigeteket, Gibraltár, az Európai Unió tagállamai (köztük Magyarország is), Izland, Kanada, Liechtenstein, Mikronézia, Monaco, Új-Zéland, Norvégia, a Koreai Köztársaság, San Marino, Észak-Macedónia, Szingapúr, az Egyesült Államok, Tajvan, Ukrajna, Montenegró, Svájc, Japán”.
Egy vasárnapi kiegészítő jogszabály kimondja, hogy az orosz állampolgároknak és vállalatoknak külön engedélyt kell kérniük, ha „barátságtalan” külföldi szervezetekkel üzletelnek.
A lista egy törvénysorozat részeként készült, amely Vlagyimir Putyin orosz elnök szombati rendeletét követi, amely „ideiglenes gazdasági intézkedésekről szólt az Orosz Föderáció pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében”.
A lista által végrehajtandó intézkedések között szerepelt az a törvény, amely lehetővé teszi, hogy az orosz állampolgárok, vállalatok és állami szervek rubelben fizessék vissza a külföldi hitelezőket.
Bár Izrael elítélte Oroszországot Ukrajna lerohanása miatt, nem került fel a listára.
Izrael végig közvetítő szerepet vállalt a konfliktus során. Naftali Bennett miniszterelnök is azért repült szombaton Moszkvába, hogy Putyinnal tárgyaljon a diplomáciai megoldásról.