Az amerikai legfelsőbb bíróság visszaállította a bostoni maratoni robbantó, Dzsohar Carnajev halálos ítéletét – írja a The Times of Israel.
Az amerikai legfelsőbb bíróság 6-3 arányban úgy döntött, hogy Dzsohar Carnajev „tisztességes eljárásban részesült egy pártatlan esküdtszék előtt”, és ezzel hatályon kívül helyezte az alacsonyabb szintű bírósági döntést.
A bírák pénteken 6-3 arányban egyetértettek a Biden-kormány érveivel, amelyek szerint a szövetségi fellebbviteli bíróság tévedett, amikor elvetette a halálos ítéletet, amelyet az esküdtszék hozott Carnajevre a 2013-as maraton céljának közelében három ember halálát okozó robbantásban játszott szerepe miatt.
A bostoni fellebbviteli bíróság 2020-ban úgy döntött, hogy az eljáró bíró helytelenül zárta ki azokat a bizonyítékokat, amelyek bizonyíthatták volna, hogy Carnajevre nagy hatással volt idősebb testvére, Tamerlan, és valamilyen módon kevésbé volt felelős a robbantásért. A fellebbviteli bíróság azt is felrótta a bírónak, hogy nem kérdezte ki kellőképpen az esküdteket arról, hogy mennyire befolyásolták őket a robbantásról szóló híradások.
„Dzhokhar Carnajev szörnyű bűncselekményeket követett el. A hatodik kiegészítés mindazonáltal tisztességes eljárást garantált számára pártatlan esküdtszék előtt. Meg is kapta”
– írta Clarence Thomas bíró a legfelsőbb bíróság hat konzervatív bírójából álló többség nevében.
A bíróság három liberális bírája nevében Stephen Breyer bíró különvéleményében azt írta:
„Véleményem szerint a fellebbviteli bíróság jogszerűen járt el, amikor megállapította, hogy a kerületi bíróságnak engedélyeznie kellett volna Dzsohar számára, hogy bemutassa ezt a bizonyítékot”.
Breyer felszólította a bíróságot, hogy vizsgálja felül a halálbüntetést.
„Máshol is írtam már a halálbüntetés kiszabását lehetővé tevő rendszerben rejlő problémákról… Ez az ügy csak egy újabb példát szolgáltat néhány ilyen problémára”
– írta.
A most 28 éves Carnajev kivégzésére a közeljövőben nem sok esély van.
Az igazságügyi minisztérium tavaly nyáron leállította a szövetségi kivégzéseket, miután a Trump-kormányzat utolsó hat hónapjában 13 kivégzést hajtottak végre.
Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy ellenzi a halálbüntetést, de mégis az ő kormánya került abba a helyzetbe, hogy meg kell védenie Carnajev ítéletét a legfelsőbb bíróságon.
Nem volt kérdéses, hogy Carnajev bűnös-e csak az, hogy halálra kell-e ítélni, vagy élete hátralévő részét börtönben kell töltenie.
Carnajevet mind a 30 ellene felhozott vádpontban bűnösnek találták, beleértve az összeesküvést és a tömegpusztító fegyver használatát, valamint a Massachusetts Institute of Technology rendőrtisztjének, Sean Collier-nek a megölését a Carnajev testvérek menekülési kísérlete során. A fellebbviteli bíróság néhány kivétellel mindegyiket helybenhagyta.
A legfelsőbb bíróság októberi tárgyalásain a fő hangsúlyt azokra a bizonyítékokra helyezték, amelyek Tamerlan Carnajevet a 2001. szeptember 11-i terrortámadások 10. évfordulóján Boston Waltham külvárosában elkövetett hármas gyilkossággal gyanúsították. A bizonyítékok alátámasztották a védelem azon elméletét, hogy Dzsohar Carnaevet idősebb testvére indoktrinálta és radikalizálta.
Az eljáró bíró elutasította ezt az érvelést, és úgy döntött, hogy a Tamerlant a walthami gyilkosságokkal összekötő bizonyítékok megbízhatatlanok és irrelevánsak Dzhokhar maratoni támadásban való részvétele szempontjából.
A bíró azt is mondta, hogy a védelem érvelése csak összezavarná az esküdteket.