Franciaország új törvényt fogadott el, amely büntethetővé teszi az úgynevezett konverziós terápia alkalmazását, amelynek célja az LMBTQ emberek szexuális irányultságának vagy nemi identitásának megváltoztatása.
Az intézkedést a nemzetgyűlés egyhangúlag, 142 szavazattal 0 ellenében fogadta el.
Az új törvény alapján elítélt személyek akár 30 000 eurós (mintegy 10 millió forint) pénzbírságra és két év börtönbüntetésre is számíthatnak.
Emmanuel Macron elnök dicsérte a lépést, és twitteren azt írta, hogy „önmagunknak lenni nem bűn”.
A törvényt már korábban elsöprő többséggel támogatta a francia felsőház, ahol 305 szavazattal 28 ellenében fogadták el, az elfogadást a konzervatív Köztársaságiak pártja ellenezte.
Laurence Vanceunebrock, Macron elnök kormányzó En Marche pártjának parlamenti képviselője támogatta a törvénytervezetet a képviselőházban, és azt mondta, hogy
a törvény „erős jelzést ad, mert hivatalosan elítéljük mindazokat, akik a nem vagy az identitás megváltoztatását betegségnek tekintik”.
Mi az a konverziós terápia?
Az ENSZ szakértői többször elítélték a konverziós terápiát, amely pszichológiai vagy gyógyszeres kezeléssel próbálja megváltoztatni az LMBTQ emberek identitását.
Elisabeth Moreno, Franciaország társadalmi egyenlőségért felelős minisztere „barbárnak” ítélte a gyakorlatot, és hangsúlyozta, hogy az „nagyon gyakran maradandó nyomokat hagy az érintettek testén és elméjén”.
Az új jogszabály számos lehetőséget nyit meg a gyakorlat által érintettek számára, többek között lehetővé teszi, hogy csoportok jogi lépéseket tegyenek az áldozatok nevében.
A büntetési tételek három évig terjedő szabadságvesztésre és további, akár 45 000 euró (kb. 16 millió forint) pénzbírságra is emelkedhetnek, ha a gyakorlat kiskorú vagy a törvény értelmében kiszolgáltatottnak minősülő felnőtt ellen irányul.
A törvényt Franciaországban a homoszexualitás dekriminalizálásának 40. évfordulója alkalmából hozták.
Hasonló jogszabályokat fogadtak el a világ számos országában, többek között Kanadában, Brazíliában, Ecuadorban, Máltán, Albániában és Németországban.
Forrás: BBC World