Szakemberek szerint Roman Giertych ügyvéd mobiltelefonját is lehallgatták a 2019-es választások utolsó heteiben, Ewa Wrzosek ügyésznőt pedig 2021-ben – írja a The Times of Israel.
Roman Giertych ügyvéd és Ewa Wrzosek ügyésznő csatlakozott azoknak a listájához világszerte, akiknek telefonját a Pegasus nevű cég termékének segítségével törték fel. A kémprogram eddigi áldozatai között vannak mexikói és szaúdi újságírók, brit ügyvédek, palesztin aktivisták, államfők és amerikai diplomaták. A jelentések szerint Németország és Spanyolország is az NSO ügyfelei közé tartozik, a katalán szeparatisták pedig azzal vádolják Madridot, hogy a Pegasus programmal igazából őket vették célba.
A lengyelországi hackertámadás híre azonban különösen figyelemre méltó, mivel jogvédő csoportok már a kémprogramok uniós szintű betiltását követelik. A 27 tagállamot tömörítő Európai Unió már szigorította a kémprogramok exportjára vonatkozó korlátozásokat, de a kritikusok szerint az uniós tagállamok által elkövetett visszaélésekkel is sürgősen foglalkozni kell.
A Citizen Lab korábban több, 2017 novemberéből származó fertőzést észlelt Lengyelországban, bár akkor még nem azonosította az egyes áldozatokat.
A célpontok a hackertámadásokra a lengyel demokrácia eróziójának bizonyítékaként tekintenek.
2019 utolsó négy hónapjában a Giertychet legalább 18 alkalommal hackelték meg – állapította meg a Citizen Lab. Akkoriban a Polgári Platform volt miniszterelnökét, Donald Tuskot, aki most a legnagyobb ellenzéki párt vezetője, és Radek Sikorski volt külügyminisztert, aki most az Európai Parlament tagja, képviselte.
„Ez a telefon velem volt a hálószobámban, és velem volt, amikor gyónni mentem. Teljesen átvilágították az életemet”
– mondta Gierychet.
A legtöbb hackelésre közvetlenül a 2019. október 13-i parlamenti választások előtt került sor, amelyeket Jaroslaw Kaczynski Jog és Igazságosság pártja nyert meg kis különbséggel, ami egyes kritikusok szerint az igazságszolgáltatás függetlenségének és a sajtószabadságnak a további csorbulásához vezetett.
Giertych annak idején egy osztrák építési vállalkozó képviseletében is részt vett, aki azt állította, hogy Kaczynski, Lengyelország legbefolyásosabb politikusa átverte őt, amikor a varsói ikertornyok építéséről szóló üzlete meghiúsult.
Az üzletről szóló leleplezések jókora botrányt váltottak ki, mivel a lengyel törvények tiltják a politikai pártok profitszerzését – a tornyokat pedig ennek ellenére a Kaczynski pártjának tulajdonában lévő földterületen akarták felépíteni.
Giertych képviselte Sikorskit egy illegális lehallgatási ügyben is, amelyben a volt külügyminiszter beszélgetéseit rögzítették és nyilvánosságra hozták; Sikorski azt állítja, hogy a kormány nem vizsgálta ki Kaczynski szövetségeseinek esetleges érintettségét. Tavaly a korrupcióellenes tisztviselők házkutatást tartottak Giertych otthonában és irodájában, amit a lengyel bíróság törvénytelennek ítélt, és az EU emblematikusnak nevezett arra nézve, hogy a lengyel kormány hogyan bánik a politikailag érzékeny ügyekben ellenséges ügyvédekkel.
Amikor a lublini regionális ügyészség hétfőn bírósági végzést kért Giertych letartóztatására, azt állította, hogy az ügyvéd nem volt hajlandó megjelenni a kihallgatáson, és úgy tűnik, „szándékosan bujkál az igazságszolgáltatás elől”.
Giertych ezt abszurdnak nevezte, és azt mondta, hogy a pénzügyi szabálysértési nyomozás koholt, és egy poznani bíróság már bizonyíték hiányában elutasította azt. Az ügyészek pénzmosással gyanúsítják egy évtizeddel ezelőtti varsói ingatlanvita ügyében kapott ügyvédi díjak miatt.
Wrzoseket is hasonló módon hackelték meg. A Citizen Lab hat behatolást talált a telefonján június 24. és augusztus 19. között.
Tavaly Wrzosek vizsgálatot rendelt el annak kiderítésére, hogy el kellene-e halasztani az elnökválasztást, mivel aggályai szerint az veszélyeztetheti a választók és a választási dolgozók egészségét. Szinte azonnal megfosztották az ügytől, és kétnapos határidővel áthelyezték a távoli Srem városába.
„Azt sem tudtam, hol van a város, nem is volt hol laknom”
– mondta Wrzosek, akit nem sokkal azután hackeltek meg, hogy visszatért Varsóba, és folytatta a kormányt bíráló médiamegjelenéseit.
Wrzosek, aki egy független ügyészi szövetség lelkes tagja, akkor tudta meg, hogy feltörték – és tweetelt róla -, amikor az Apple a múlt hónapban riasztást küldött több iPhone-felhasználónak világszerte, akiket az NSO Pegasus célba vett, köztük 11 amerikai külügyminisztériumi alkalmazottnak Ugandában. Az Apple aznap benyújtott keresetében az NSO-t „erkölcstelen 21. századi zsoldosoknak” nevezte. 2019-ben a Facebook egyébként már beperelte az izraeli céget, mert állítólag feltörte a világszerte népszerű WhatsApp üzenetküldő alkalmazást.
Wrzosek hivatalos panaszt nyújtott be, de nem számít azonnali felelősségre vonásra, mivel úgy véli, hogy „ugyanazok a szolgálatok, amelyek megpróbálták feltörni a telefonomat, most lefolytatják az eljárást, és keresik az elkövetőket”.